AirPods için Beklenen Destek Ertelendi

Apple’ın en başarılı olduğu konulardan birisi şüphesiz cihazlar arasında kurduğu ekosistem oluyor. Bu ekosistem sayesinde Apple kullanıcıları, günlük işlerini kolaylaştıran birçok özellikten faydalanıyor. Ancak Apple, AirPods için beklenen bir destek konusunda zamana ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

Bildiğiniz üzere Apple’ın ekosistemi içerisinde Find My Network isimli bir ağ da yer alıyor. Türkçe olarak Bul şeklinde isimlendirilen ağ, diğer Apple cihazların takibini yapmak konusunda kullanıcılara kolaylık sağlıyor.

Hatta Apple, bu sistemin kapsamını genişletmek amacıyla geçtiğimiz aylarda AirTag ürününü de tanıtmıştı. Böylece, yalnızca MacBook, iPad ya da iPhone gibi Apple ürünleri değil, AirTag bulunan ürünleri de takip etmek mümkün hale geldi.

Bu ekosistem dahilinde yer alan ancak Bul uygulamasından tam anlamıyla yararlanamayan bir cihaz da mevcut: AirPods. Apple, AirPods Pro ve AirPods Max modellerinin de yakın zamanda Bul ağına dahil olacağını ifade etmişti. iOS 15 kapsamında gelecek özelliklerden biri olan bu destek şimdilik ertelenmiş gibi gözüküyor.

Airpods Pro Yazılım Güncellemesi Geliyor

Sonbaharın İlerleyen Zamanlarında Gelecek

Apple, iOS 15 özelliklerini kapsamlı olarak açıkladığı sayfayı düzenli olarak güncelliyor. Böylece özelliklerin geleceği ve tarihleri hakkında da kullanıcılara bilgi veriliyor. Ancak, en güncel halinde AirPods Pro ve AirPods Max cihazlarına gelecek Bul desteği hakkında da birtakım yenilikler mevcut.

Apple, bu iki cihaza gelecek desteğin sonbaharın ilerleyen zamanlarına ertelendiğini ifade ediyor. Bir başka deyişle, bu desteğin iOS 15’in ilk çıkışında kullanıcılara sunulmayacağını belirtiyor. iOS 15’in yarın kullanıcılara sunulacağı düşünülürse bu bilginin doğruluğu ortaya çıkıyor.

Konuyla ilgili henüz detaylı bir açıklama yapılmadı. Bu nedenle gecikmenin sebebi belirsiz. Ama şimdiye kadar gecikmeden etkilenen tek özellik AirPods Bul desteği olmuyor. Bunun haricinde SharePlay gibi önemli özelliklerde aynı ibare mevcut.

Şu anda AirPods Pro ve AirPods Max Bul uygulaması ile yaklaşık bir konuma erişmek mümkün. Ancak, yeni özellik sayesinde Bluetooth ağı kapsamında yer alan AirPods modelleri bir ses çalacak. Böylece, yer tespiti çok daha kolay hale gelecek.

AirPods cihazları için beklenen destek gibi özelliklere sahip iOS 15’in çıkışı için çok az kaldı. Üç ayı aşkın süredir beta testlerini gerçekleştiren Apple, sonunda iOS 15’i de kullanıcılara dağıtıyor. iOS 15 destekleyen cihazlar arasında iPhone 6s ve sonrasındaki tüm iPhone modelleri yer alıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.