Adbreak ve Anzu Ortaklığı Reklamları Oyunun İçine Taşıyor

Adbreak ve Anzu iş birliği ile ortaya çıkmış oyun içi reklam teknolojisi, pazarlama sektörüne yeni bir soluk katıyor. Bu teknoloji sayesinde, milyonlarca kişinin oynadığı e-spor ve video oyunlarına reklam vermek mümkün hale geliyor. Üstelik bu yaratıcı reklamlar, dinamik olarak güncellenebilen bir yapıya sahip.

Örneğin, beğenerek oynadığınız bir futbol oyunu düşünün. Çevrimiçi de oynanabilen bu oyunda bir penaltı atışı yapacaksınız. Topun başına geçtiğinizde kalenin arkasındaki reklam panolarında sizin reklamınız yer alabiliyor. Üstelik, diğer oyuncular da bu reklamı görebiliyor.

adbreak-oyun-ici-reklam-teknolojisi

Video oyunu endüstrisi, günümüzün en yoğun ve büyük sektörlerinden birisi olarak kabul görüyor. 2019 yılında 135 milyar dolarlık bir yıllık gelir elde eden bu sektör reklamcılık açısından da büyük umutlar vadediyor. Dünya etrafında milyonlarca kişinin interaktif olarak katıldığı bu oyunlar müzik, film vb. kanalların ulaştığından çok daha geniş kitlelere ulaşabiliyor.

Günümüzde Stadia, GeForce Now gibi bulut oyun sistemi teknolojilerinin de geliştirildiğini göz önünde bulundurursak, oyun içi reklamların da büyük önem kazanacağını söyleyebiliriz. Bulut oyun teknolojileri sayesinde neredeyse tüm cihazlardan oyun oynamak mümkün hale geliyor. Bu da doğal olarak oyuncu artışını beraberinde getiriyor.

Ayrıca, mobil oyunların bu sektördeki yerini yadırgamamak gerek. Kolay ulaşılabilir bu oyunlar sayesinde oyun dünyası da gittikçe kalabalıklaşıyor. Önümüzdeki dönemde, 5G ve benzeri gelişmelerin bu sektörü daha da büyüteceği düşünülüyor. Tahminlere göre, 2022 yılında oyun içi harcamaların yaklaşık 200 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Oyun İçi Reklam Teknolojisi ve Farklı Reklam Formatları

Böyle devasa bir sektör içinde pazarlama çalışmaları yapmak oldukça mantıklı bir adım. Adbreak ve Anzu da tam olarak bu adımı atıyor. Anzu’nun oyun içi reklam teknolojisi ve Adbreak’in pazarlama deneyimi birleşiyor. Böylece, oyun içi reklam teknolojisi ortaya çıkıyor.

Birbirinden farklı formatlardaki reklamlar oyun içine eklenebiliyor. Örneğin, bahsettiğimiz futbol örneğindeki sabit görüntüler bu formatlar arasında. Ayrıca, hareketli görseller, videolar, interaktif reklamlar hatta ultra HD görüntü kalitesine sahip TV formatındaki reklamlar da oyuna dahil edilebiliyor.

Bu reklamların en can alıcı noktalarından birisi, oyunla tamamen harmanlanmış olmaları. Yani, oyun zevkine herhangi bir şekilde zarar vermiyor. Bu güvenli reklamların tüm verilerinin izlendiği ve detaylı analizlerinin yapıldığı da belirtiliyor. Böylece, oyuncuların reklamı görüp görmediği anlaşılabiliyor.

Anzu ve Adbreak’in ortaklaşa çalıştığı, pazarlama sektöründe çığır açacak bu teknoloji hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.