ABD Twitter Çalışanlarının Casusluk Suçlamalarını Düşürecek

Geçtiğimiz yılın sonbaharında iki eski Twitter çalışanı ABD’den Suudi Arabistan’a casusluk yaptıkları gerekçesiyle savcılığa sevk edilmişti. Bloomberg’in bugün yaptığı habere göre ise ABD, savcılarının tavsiyesi üzerine Twitter çalışanlarının suçlamalarını düşürecek. Yapılan haberin ardından bu olay tekrardan gündeme geldi. Şu anda ABD’nin Ahmed Abouammo ve Ali Alzabarah’ın aleyhine neden dava açmaya çalıştığı tam olarak belli değil. Fakat San Franciso’daki avukatlar yargıya bu öneride bulundu. Karar henüz tam olarak alınmış değil.

Davada Ahmed Abouammo ve Ali Alzabarah dışında bir isim daha suçlandı. Üçüncü bir adam olarak da yine bir Suudi vatandaşı olan Ahmed Almutairi, bu iki ismi Twitter araçlarını kullanarak casusluk yapmaya ikna ettiği gerekçesiyle suçlandı. Bir nevi bu iki ismin işvereni olarak raporlara yazıldı. Bloomberg, savcıların Ahmed Almutairi aleyhindeki suçlamaların da düşmesi için öneride bulunduğunu bildirdi.

Twitter Bu Hikaye İçin Yorum Yapmayı Reddetti

Operasyonun Kasım 2014’ten Mayıs 2015’e kadar sürdüğü iddia ediliyor. Yapılan suçlamalara göre Abouammo ve Alzabarah, Twitter araçlarını kullanarak Suudi Kralı ve Veliaht Prens’i eleştirenlerin hesaplarından e-posta adresleri, IP adresleri ve diğer verileri topladı. Twitter cephesi ise bu gelişmelerin ardından herhangi bir açıklamada bulunmadı ve sessiz kalmayı tercih etti.

Bloomberg, yalnızca ABD vatandaşı olan Abouammo’nun gözaltında olduğunu ve Kasım ayında Seattle’da Microsoft’ta çalıştığı sırada tutuklandığında suçsuzluk sözü verdiğini bildirdi. Alzabarah, Temmuz 2015’te ülkeden kaçarken, Almutairi ise Suudi Arabistan’da kalmayı tercih etti. Bu üç isim de yabancı ajan olarak görev yapmakla suçlandı ve geçen sonbaharda yayımlanan FBI Suudi Arabistan arananlar listesinde posterleri paylaşıldı. Fakat bugün çıkan söylentilere göre ABD, bu eski Twitter çalışanlarının ve onların işverenlerinin casusluk suçlamalarını düşürecek.

Bu ayın başlarında Twitter, hackerların önemli şirketleri, politikacıları ve teknolojinin önde gelen isimlerinin de dahil olduğu yüksek profilli hesapları kontrol etmek için dahili şirket araçlarını kullanabildiği trajik bir ihlal yaşadı. Şirket ve üçüncü taraf müfettişler şu anlık saldırının nasıl gerçekleştiğini bulmak adına çalışmalar yapmakta. Twitter daha önceden de Beyonce gibi ünlülerin de yer aldığı bir saldırıya şahit olmuştu.

Günümüzde oldukça popüler olan Twitter’ın bu denli güvenlik zafiyetleri göstermesi kullanıcıları oldukça hayal kırıklığına uğratmakta.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.