Zoom Uçtan Uca Şifreleme: Tüm Kullanıcılarına Sunacak

Görüntülü arama yazılım şirketi Zoom, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, daha önceki kararının tersine yalnızca belirli ücretli kullanıcılar için değil, tüm kullanıcıları için daha güçlü bir güvenlik sunacağını açıkladı. Zoom uçtan uca şifreleme özelliğini uygulamasına getiriyor.

COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana, Zoom ve uygulamaları kullanıcı oranlarındaki büyük artışlara rağmen güvenliğini artırmakta başarısız olduğu için sert eleştirilere maruz kalıyordu. Mart ayı sonlarında Zoom, standart bir web tarayıcısı veri şifrelemesi kullanırken uçtan uca şifreleme kullanmadığını itiraf etti.

Şirket geçtiğimiz süre zarfında güvenlik konusunda oldukça mesai harcadı. Güvenliği yazılım dünyasında kabul görmüş olan uçtan uca şifreleme özelliğini uygulamasına ekleyeceğini ve ücretsiz kullanıcıların da bu özellikten faydalanabileceğini resmen duyurmuş oldu.

Bu hareket, şirketin, koronavirüs pandemisi milyonları evde kalmaya zorlamasıyla şirketin ani artan popülaritesiyle birlikte kullanıcılar tarafından yöneltilen ve giderek artan eleştirilere hitap etmeye çalıştığını gösteriyor. Değişiklik, bazı kullanıcıların Cisco, Facebook, Google ve Microsoft gibi rakiplerin video konferans hizmetlerine geçmesini engelleyebilir.

Uçtan uca şifreleme, bir çağrıyı gönderen ve alanın dışındaki herhangi bir üçüncü kimsenin çağrıdaki bilgilere erişmesini engelleyen teknolojidir. Bu teknoloji sadece bilgisayar korsanlarına karşı korumakla kalmaz. Aynı zamanda yasal bir hakkı olsa bile devlet kurumlarının veya kolluk kuvvetlerinin içeriği görmesini neredeyse imkansız hale getirir.

Zoom Kararından Geri Döndü

Eric Yuan

Bu ayın başlarında CEO Eric Yuan bir konferans görüşmesinde analistlere şirketin yalnızca şirketin iş ve işletme planları için ödeme yapan müşteriler için uçtan uca şifreleme sunacağını söylemişti.

“Tüm kullanıcıların gizlilik hakkını ve platformumuzdaki kullanıcıların güvenliğini meşru haklarıyla dengeleyen bir yol belirledik. Bu, platformumuzdaki kötüye kullanımı önleme ve bunlarla mücadele etme yeteneğini korurken, E2EE’yi [uçtan uca şifreleme] dünyadaki tüm kullanıcılarımız için gelişmiş bir eklenti özelliği olarak sunmamızı sağlayacak. ” şeklinde bir açıklama yayınlandı.

Bu özellik önümüzdeki ay beta sürümünde kullanıma sunulacak. Toplantı sahipleri her toplantı için toplantının şifrelemesini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir. Hesap yöneticileri bu özelliği gruplar ve bireysel hesaplar için etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir olacak.

Uçtan uca şifreleme varsayılan olarak açık kalmayacak. Bunun yerine, varsayılan olarak şu anki standart hali olacaktır. Yani kullanıcılar özelliği elle aktif etmek durumundalar. Ayrıca 256 bit gelişmiş şifreleme standardı veya verileri İnternet üzerinden hareket ederken istenmeyen erişime karşı koruyabilen AES şifreleme özellikleri de uygulamanın güvenlik prosedürlerine eklenmiş olacak.

Üst Düzey Şifrelemeyi Açmak İsteyen Kullanıcılardan Ek Bilgiler İsteyecek

Yuan, “Birçok büyük şirket, kötü niyetli hesapların oluşumunu azaltmak için bu konuda benzer adımlar atıyor. Riske dayalı kimlik doğrulaması uygulayarak, Kullanıcı Raporumuz dahil olmak üzere mevcut araç kitlerimizle birlikte kötüye kullanımı önlemeye ve bunlarla mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Bir şirket sözcüsü, şirketin yakın tarihli yatırımcılarla yaptığı bir görüşme sırasında Zoom CEO’su Eric Yuan’ın görüşlerini takiben “Zoom, proaktif olarak toplantı içeriğini izlemiyor. Çocuk cinsel istismarı gibi durumlar dışında bilgileri kolluk kuvvetleriyle paylaşmıyoruz.” dedi. Zoom’un geliri, kullanım oranı arttıkça en son çeyrekte %169 arttı. Bunun yanı sıra şirketin hisse senedi fiyatı bu yıl şu ana kadar yaklaşık %250 arttı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.