Zoom, Kullanıcılarına 85 Milyon Dolar Ödeyecek!

Video konferans platformu Zoom, toplu dava anlaşmasının bir parçası olarak kullanıcılarına 85 milyon dolar ödeyecek. 

Şirket, hizmetlerinde uçtan uca şifreleme sunmanın yanı sıra Facebook, LinkedIn ve Google’a izinsiz olarak kullanıcı verileri sağlama konusunda yalan söylemekle suçlanıyor. 2020’nin Mart ayından itibaren toplamda 14 farklı dosya bulunuyor. Bu dosyalar tek bir davada buluşuyor.

ArsTechnica tarafından bildirilen habere göre üzere Zoom, şikayetleri çözmek için 85 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Teklif cumartesi günü ABD’nin Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesine sunuldu. Toplu dava anlaşması gereği ceza, Zoom’u ücretli veya ücretsiz kullanan herkes için geçerli olacak.

85 milyon dolar çok yüksek bir ücret gibi gelse de bazı şartlar mevcut. Kullanıcı başına 11 dolar ile 35 dolar arasında bir ödemeye denk geliyor. Ücretli kullanıcılarına 34-35 dolar bandında ödeme yapacak. Ücretsiz kullanıcılara ise 11-12 dolar bandında bir ödeme yapacak.

Ayrıca bu sadece Zoom’un Amerika’da yaşayan kullanıcılarını kapsıyor. Yani ülkemiz için böyle bir durum söz konusu değil. Bunun yanı sıra Zoom anlaşmaya ek olarak, platformun güvenliğini ve gizliliğini iyileştirmek için uygulamalarını iyileştireceğinin sözünü de veriyor.

Uçtan Uca Şifreleme Aslında Yoktu

Zoom, Federal Ticaret Komisyonu ile yapılan bir anlaşmada güvenlik iyileştirmelerini ve “gizlilik ve güvenlik yanlış beyanları yasağını” kabul etmesinden sonra dokuz ay geçti. Ancak Federal Ticaret Komisyonu anlaşması kullanıcılar için tazminatı içermiyordu. Fakat son davaya göre göre Zoom artık kullanıcılarına 85 milyon dolar ödeyecek.

Ödemelere ek olarak başka kararlar da alındı. Zoom toplantı güvenliğini iyileştirmek, gizlilik açıklamalarını desteklemek ve tüketici verilerini korumak için tasarlanan uygulamalarında bir düzineden fazla büyük değişikliği kabul etti.

2020’de Zoom’un bunu iddia etmesine rağmen uçtan uca şifreleme sunmadığı ortaya çıktı. Bu raporların ardından uygulama, daha iyi bir şifreleme sistemi ve daha fazla gizlilik kontrolüyle güncellendi.

Devam eden pandemi döneminde Zoom’un geliri 12 ayda 622,7 milyon dolardan 2,7 milyar dolara çıktı. Bu yıl, daha fazla insan evden derslere katılıyor. Ayrıca şirketler de çalışmalarında Zoom’u kullanıyor. İşte bu nedenle şirketin daha da fazla gelir elde etmesi beklentiler arasında.

Zoom’un gelirini 2.7 milyar dolara çıkarmış olmasıyla beraber bu ceza aslında çok fazla etki yaratmayacak. Anlaşılan o ki Zoom da belirlenen bu miktardan memnun. Çünkü miktarı hemen kabul ettiler.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!