Zoom, Büyük Etkinlikler için Platformu Geliştiriyor

Toplantı uygulamaları arasında önemli bir yerde bulunan Zoom, platformu büyük etkinlikler için geliştirmeye devam ediyor. Son yaptığı satın almalar ile Zoom, yeni yayın araçlarını da bünyesine katıyor. Bu araçlar sayesinde geniş çaplı etkinliklerde daha fazla imkan kullanıcılara sunuluyor.

Şirket, Zoom tabanlı eklentiler üreten Liminal isimli bir start-up ile bir anlaşma yaptığını duyurdu. Bu anlaşmaya göre Zoom, Liminal’den iki adet eklenti satın aldı. Bu eklentilerin platforma entegre edileceği tahmin ediliyor.

Buna ek olarak Liminal şirketinin iki kurucu ortağının da anlaşma kapsamında Zoom’a dahil olduğu belirtiliyor. Tüm bu unsurların sonucunda Zoom platformunun büyük kapsamlı etkinlikler için çok daha işlevsel bir uygulama haline geleceği tahminler arasında yer alıyor.

Anlaşma kapsamında Zoom bünyesine dahil edilen eklentiler ZoomOSC ve ZoomISO oluyor. Bu iki eklenti de doğrudan toplantı kalitesini etkiliyor demek yanlış olmayacaktır. ZoomOSC, Zoom’un üçüncü parti yazılımlar ile etkileşimini mümkün hale getiriyor. Buna ek olarak ZoomOSC sayesinde donanım ve medya sunucularıyla da etkileşime girmek seçeneği mevcut.

ZoomISO ise katılımcıların görüntüsünü profesyonel prodüksiyon ekipmanlarına aktarmaya olanak tanıyor. Bu sayede farklı katılımcıların video akışlarını bir donanıma aktarmak ve HD bir görüntü yakalamak mümkün hale geliyor. Bir başka deyişle çok daha başarılı bir kamera görüntüsü elde etme imkanı doğuyor.

zoom-buyuk-etkinlikler

Zoom, Geleneksel ve Gelecek Arasında Bir Köprü Olacak

Zoom platformu tarafından satın alınan bu iki eklenti, özellikle büyük çaplı etkinlikler için son derece önemli olarak ifade ediliyor. Bu eklentiler sayesinde etkinlikler ve toplantılarda denetim imkanının daha geniş olacağı belirtiliyor. Hatta Zoom platformun, etkinlik kontrol araçlarında “gelişen” ve “geleneksel” biçimler arasında bir köprü görevi göreceğini söylüyor.

Yeni satın almaların özellikle geniş çaplı yayın stüdyoları gibi profesyonel yayıncılık hayatındaki organizasyonlarda kendini göstereceği tahmin ediliyor. Şu anda Zoom platformunda yer alan Events isimli özellikte gerçekleşen etkinlikler de bu eklentilerden yararlanma imkanına sahip olacak gibi gözüküyor.

Zoom satın almaları resmi olarak duyursa da entegrasyon işlemi için henüz bir bilgi mevcut değil. Zoom’un eklentileri platforma ne zaman dahil edeceği ve nasıl bir yol izleyeceği hala soru işareti. Hatta Liminal tarafından geliştirilen eklentilerin platforma dahil edilmesinin ardından erişilebilir olup olmayacağı da bilinmiyor. Tüm bunları önümüzdeki dönemde öğreneceğimizi söylemek mümkün.

Kaynak: https://www.theverge.com/2021/12/27/22855426/zoom-liminal-acquisition-professional-broadcast-tools-events

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.