Zararsız Bir Manzara Fotoğrafı Android’e Ne Yapabilir?

Geçtiğimiz günlerde kullanıcılar zararsız bir manzara fotoğrafı gibi görünen bir fotoğrafı duvar kağıdı olarak kullanıldığında bazı Android telefonların yazılımsal bir hatayla karşılaştığını keşfetti. Fotoğrafın galeride dururken veya fotoğrafa bakarken bir etkisi olmuyor ancak duvar kağıdı olarak ayarlayınca telefonlar “soft-brick” haline geçiyor. Yani yazılımsal hatalardan kaynaklı olarak cihazlar yarı ölü hale geldi ve işletim sistemi kendisini tam olarak başlatamıyor.

Ice Universe, son zamanlarda bazı akıllı telefonların, özellikle Samsung modellerinin çökmesine ve cihazın kullanılamaz duruma gelmesine, buga girmesine neden olan bir fotoğraf tweetledi. (Denemeyiniz)

9to5Google, “Basit bir resim, duvar kağıdı olarak ayarlandığında bazı Android telefonları soft-brick yapma yeteneğine sahip ve bunun nedenini tam olarak bilmiyoruz.” demişti. Daha sonra Android telefonların kullanılmaz duruma gelmesine neden olan bu duvar kağıdı için sebep olarak renkleri gösterildi. 9to5’ten Dylan Roussel , kaynak görüntünün Android’in tercih ettiği sRGB yerine RGB renk alanını kullandığını keşfetmiş. Bu fotoğraf zararsız bir manzara fotoğrafı gibi görünse deduvar kağıdı olarak ayarlandıktan sonra cihazı kilitliyor ve kilit ekranını sürekli olarak açıp kapıyor.

Zararsız bir manzara fotoğrafı olan bu fotoğraf duvar kağıdı olarak denendi.

9to5Google, ilk olarak sorunun nedenini bilmediklerini söylemişti. Fakat daha sonra Dylan Roussel, sorunun teknik detayların ile ilgili birkaç tweet atarak duruma açıklık getirdi.

Bu sorun tüm Android telefonları etkilemiyor gibi görünüyor. Android Authority, başlangıçta hatayı doğrulamak için test ettikleri Huawei Mate 20 Pro’nun herhangi bir sorunu olmadığını, telefonun bu durumdan etkilenmediğini söylüyor.

Sorundan hangi telefonların etkilenebileceği tam olarak bilinmezken genel olarak sorundan Android 11’de çalışan Pixel 4 XL’nin etkilenmediği, Android 10’da çalışan Pixel 3 XL’de görüldüğü belirtildi.

Soft-Brick Cihaz Nasıl Düzeltilir?

Eğer bilmeden veya uyarıları dinlemeden bu bu fotoğrafı duvar kağıdı yaptıysanız ve cihazınız kilitlenmişse cihazı yeniden başlatmak sorunu çözmeyecektir.

9to5Google, önyükleyiciyi kullanarak cihazınızı tamamen sıfırlayarak veya güvenli moda girip bilgisayardan ilgili dosyayı silerek bu sorunu düzeltebileceğinizi söylüyor.

İnsanların birbirlerine şaka yoluyla bile olsa bu zararsız gibi görünen manzara fotoğrafını duvar kağıdı yaptırması durumunda, özellikle bu durumu nasıl düzelteceğini bilmeyen kişiler için ciddi sorunlar olabiliyor. Bu yüzden güvendiğiniz kaynaklardan alacağınız duvar kağıtlarını kullanmanız daha iyi olacaktır.

Zararlı İçerikler Her Zaman Olabilir

iphone

Bu şekilde telefonlar için zararsız görünen içerikler pek alışılmadık değil. Bu yılın başlarında, iOS 13’te iPhone’ların Sindhi dilinden belirli birkaç karakteri görüntülediklerinde telefonların çökmesine sebep olan bir hata bulunmuştu. Birkaç yıl önce ise, iPhone’ların çökmesine neden olabilecek beş saniyelik bir video bile çıkmıştı.

Dönem dönem böyle sorunlar yaşanabiliyor. Bu yüzden bilinmeyen kaynaklardan gelen içeriklere daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

Bu fotoğrafı duvar kağıdı yapmayı denemeniz ve denettirmeniz kesinlikle tavsiye edilmez.


Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.