YouTube Otomatik Ürün Tanıma Özelliğini Test Ediyor

Dünyanın bir numaralı video ve içerik izleme platformu olarak gösterilen YouTube, yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Şirketin duyuruları paylaştığı blog üzerinden yapılan açıklamaya göre YouTube, otomatik ürün tanıma özelliğini test ediyor. Bu özellik sonrasında YouTube öneri sisteminin daha gelişmiş bir hal alması beklentiler arasında.

Videolardaki ürünleri doğrudan algılayabilecek olan özellik sayesinde elde edilen bilgiler, önerilen videoların şekillendirilmesinde kullanılacak. YouTube, önceleri daha küçük bir grupta testlerine başlanan özellik için örneklemi biraz daha genişletmeye karar vermiş. Yapılan açıklamada yer alan bilgiye göre ürün tanıma özelliği ABD’de içerik görüntüleyen herkes için aktif hale gelecek.

YouTube’un açıklama yaptığı metnin tamamı ise şu şekilde:

Bazı videolarda tespit edilen ürünlerin bir listesini görüntülemeyi sağlayan yeni bir özelliği deniyoruz. Ayrıca özellik, ilişkili ürünleri de görüntülemeye yardım edecek. Bu özellik, ekranı kaydıran izleyiciler için oynatıcının altındaki önerilen videoların arasında görünecek. Amaç, insanların YouTube’da bu ürünler hakkında daha fazla video bulmasına ve bilgilenmesine yardımcı olmak. Bu özellik, ABD içinde video izleyen kullanıcılar tarafından görülebilecek.

Açıklamada da belirtildiği gibi, özellik sayesinde bir videoda yer alan ürün hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak kolaylaşacak. Üstelik ilişkili ürünleri de izleyiciye sunması, alternatif ürünler gibi düşünülürse oldukça önemli olabilir. Ayrıca bu özelliğin kendini platformun neresinde göstereceği de bilinmiyor. Açıklamadan yola çıkılarak yapılan tahminler videonun hemen altında, önerilen videolar sekmesinin başında olacağı yönünde.

YouTube Entegre Alışveriş Deneyimi Üzerine Çalışıyor

Şirket, daha önceden de YouTube üzerinde ticaret ile ilgili planları olduğunu ifade etmişti. 2021 yılının ilerleyen döneminde ortaya çıkacağı belirtilen bu planlardan birisinin de ürün tanıma özelliği olduğu tahminler arasında. Çünkü, yaptıkları açıklamada YouTube, platforma entegre bir alışveriş deneyimi üzerine çalıştıklarını belirtmişti.

YouTube Otomatik Ürün Tanıma Özelliğini Test Ediyor

Bu özellik kullanıcıların daha rahat alışveriş yapmasına yardımcı olabilir. Üstelik, hali hazırda YouTube’da ücretli tanıtım ya da sponsor içeren onlarca video yer alıyor. Bu videolardan birisine bakıp hoşuna giden ürünü almak isteyen kullanıcılar için oldukça kullanışlı olacağı şüphesiz. Bunun haricinde, bir ürün almak isteyen kişiler araştırmalarına YouTube videolarını da dahil ediyor. Alternatif ürünler de sunacağı tahmin edilen özelliği merakla bekliyoruz. Şimdilik sadece ABD’de aktif olsa da ilerleyen dönemde neler olacağını bilemiyoruz.

Siz, YouTube tarafından tanıtılan otomatik ürün tanıma özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.