Web Analytics

Yeni GPT-3 Dil Modeli NLP’yi Zirvelere Taşıyor

Bilgisayarınızla, telefonunuzla ya da oturma odanızdaki cihazınızla konuşabiliyorsanız, bu doğal dil işlemenin sayesindedir. Yapay zeka (AI) sayesinde cihazınız sizi doğru şekilde anlayabilir ve cevap verebilir. Doğal dil işleme, son birkaç yılda çok yönlü gelişti, ancak kelime dağarcığının farklı ögelerini oluşturma, anlamsal ve bağlamsal ilişkileri anlama konusunda hala birtakım sorunlar var. Bu sorunlara rağmen, şirketler bu teknolojiyi aktif olarak kullanıyor. NLP, bir çağrı merkezi temsilcisi, bir müşteriyle çalışırken hem süreç otomasyonu hem de duygu analizi gibi bağlamsal yardım sağlayabildiğinden, otomatik çağrı yazılımında ve personel çağrı merkezlerinde oldukça sık kullanılmaktadır. Yeni çıkan GPT-3 dil modeli ise NLP’yi zirvelere taşıyor.

GPT-3 Nedir?

yeni-gpt-3-dil-modeli

1,5 milyar parametre içeren GPT-2 dil modeli ile kıyaslandığında, yeni GPT-3 dil modeli 175 milyar parametre içerir. Bu yeni GPT-3 dil modeli ilk olarak bir AI geliştirme ve dağıtım şirketi olan OpenAI tarafından Haziran ayında duyuruldu, ancak model “teknolojinin kötü amaçlı uygulamalar için kullanılması endişesi” nedeniyle henüz genel kullanıma sunulmadı.

Bir AI çözüm sağlayıcısı olan Fractal Analytics’teki yetkili kişi Suraj Amonkar, “GPT-3 doğal dil transformatör mimarisini yeni bir seviyeye taşıyor.” dedi. GPT-3 ile imkanlar oldukça baştan çıkarıcıdır.

Hükümet veya çok uluslu bir şirket için, metin ve ses tabanlı mesajları hızla yerelleştirme ve neredeyse tüm dünya dillerine çevirme işlemini otomasyonla yapar. Bu şekilde yeni müşterilere erişim sağlar.

Araştırma kurumları, tıp ve yaşam bilimleri araştırmacıları için; yabancı dilde yazılmış bir makaleyi kolayca tercüme edebilme becerisine sahiptir. Medya, yayıncılık ve eğlence şirketleri için, sözlü ve yazılı kelimeyi birçok farklı dile çevirmenin hızlı bir yolu olabilir.

GPT-3 Bir Kuruluşa Nasıl Yardımcı Olabilir?

Çok büyük bir şirket veya kullanmak için onaylanmamış bir hükümet değilseniz, GPT-3’ü gelecekte kullanabilirsiniz ancak yine de IT yol haritasında GPT-3 bulunmalıdır.

Daha küçük kuruluşun CIO’suysanız, NLP dil modellemesinin GPT-3 yeteneklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğine dair güçlü bir argüman vardır. Çünkü doğal dil işlemenin ve yeni GPT-3 dil modelinin yapay zekaya sağladığı üstel işleme yetenekleri inanılmaz işler ile başarılacaktır. Eğer küresel bir ekonomide iş yapıyorsanız, bu dil modeline çok ihtiyacınız olacaktır.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.

Yorum yapın