Yeni GPT-3 Dil Modeli NLP’yi Zirvelere Taşıyor

Bilgisayarınızla, telefonunuzla ya da oturma odanızdaki cihazınızla konuşabiliyorsanız, bu doğal dil işlemenin sayesinde gerçekleşir. Yapay zeka (AI) yazılımı içeren cihazınız sizi doğru şekilde anlayabilir ve cevap verebilir. Doğal dil işleme, son birkaç yılda çok yönlü gelişti, ancak kelime dağarcığının farklı öğelerini oluşturma, anlamsal ve bağlamsal ilişkileri anlama konusunda hala birtakım sorunlar var. Bu sorunlara rağmen, doğal dil işleme teknolojisi şirketler tarafından aktif olarak kullanıyor. NLP, bir çağrı merkezi temsilcisi müşteriyle çalışırken hem süreç otomasyonu hem de duygu analizi gibi bağlamsal yardım sağlayabildiğinden, otomatik çağrı yazılımında ve personel çağrı merkezlerinde oldukça sık kullanılmaktadır. Yeni çıkan GPT-3 dil modeli ise NLP’yi zirvelere taşıyor.

GPT-3 Nedir?

yeni-gpt-3-dil-modeli

1,5 milyar parametre içeren GPT-2 dil modeli ile kıyaslandığında, yeni GPT-3 dil modeli 175 milyar parametre içerir. Bu yeni GPT-3 dil modeli ilk olarak bir AI geliştirme ve dağıtım şirketi olan OpenAI tarafından Haziran ayında duyuruldu, ancak model “teknolojinin kötü amaçlı uygulamalar için kullanılması endişesi” nedeniyle henüz genel kullanıma sunulmadı.

Bir AI çözüm sağlayıcısı olan Fractal Analytics’teki yetkili kişi Suraj Amonkar, “GPT-3 doğal dil transformatör mimarisini yeni bir seviyeye taşıyor.” dedi. GPT-3 ile sunulan imkanlar oldukça baştan çıkarıcı görünüyor. İçeriğimizin son bölümünde tam olarak neden böyle düşündüğümüzü örnekler ile görebileceksiniz.

GPT-3,  Hükümet veya çok uluslu bir şirket için, metin ve ses tabanlı mesajları hızla yerelleştirme ve neredeyse tüm dünya dillerine çevirme işlemini otomasyonla yapar. Bu şekilde yeni müşterilere erişim sağlıyor.

Araştırma kurumları, tıp ve yaşam bilimleri araştırmacıları için; yabancı dilde yazılmış bir makaleyi kolayca tercüme edebilme becerisine sahiptir. Medya, yayıncılık ve eğlence şirketleri için, sözlü ve yazılı kelimeyi birçok farklı dile çevirmenin hızlı bir yolu olabilir.

GPT-3 ile Başka Neler Yapılabilir?

1- E-Tablolar Üzerinde Otomatik Tamamlama

2- İngilizceden SQL’e çeviri

3- Basit İngilizce ile Düzen Oluşturucu

4- Basit İngilizce ile Kullanıcı Arayüzü Tasarımı

5- Metinden CSS Koduna Çeviri

6- Arama Motoru

7- İngilizceden Derin Öğrenme Framework’ü Olan Keras’a Çeviri

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.

“Yeni GPT-3 Dil Modeli NLP’yi Zirvelere Taşıyor” üzerine 2 yorum

    • Hakan bey, merhaba
      Yorumunuzun haklı oluşundan dolayı büyük üzüntü duyduğumu bilmenizi isterim. Uyarınız sonrasında içeriği tekrardan gözden geçirerek, hatalı bulduğumuz yerleri değiştirdik. Uyarınız için çok teşekkürler. Bundan sonra yayımladığımız içeriklerde çok daha dikkatli olacağız.
      Saygılarımla

Yorumlar kapalı.