Yeni Chromecast Tanıtımdan Önce Satışa Sunuldu

Çarşamba günü gerçekleşecek olan Google etkinliğinde tanıtılması beklenen yeni Chromecast, The Home Depot ve Walmart gibi büyük mağazalarda satışa sunuldu. Bazı kullanıcılar, ürün etkinlikte tanıtılmadan Chromecast’a ulaşma şansı buldular.

Henüz tüm mağazalarda satışa sunulmadığı belirtilen cihaz, Chromecast adıyla bulunmuyor. Satın alımlardan sonra fişte cihazın adı yerine “Sabrina-Abbey Rock Candy” ibaresi yer alıyor. Üstelik fişte yazan ürün kodunun mağazaların İnternet sitesinde şimdilik bir karşılığı bulunmuyor.

Kullanıcılar alınan ürünleri inceliyor ve reddit gibi sosyal medya platformlarında özellikleri hakkında sorulan soruları cevaplıyorlar. Bu bilgilere dayanarak yeni Chromecast hakkında edindiğimiz bilgiler şunlar:

  • Yeni Chromecast’in fiyatı yaklaşık 50 dolar civarlarında, resmi fiyatın da bu civarlarda olması bekleniyor
  • Ürün şimdilik Sabrina-Abbey kod adı altında satılıyor
  • Ürünün rengi beyaz, Google ise bu renge “kar” diyor
  • Cihazın üzerinde bir ethernet girişi yer almıyor
  • 4K ve HDR desteği bulunuyor
  • USB-C tipi bir şarj girişine sahip
  • Android TV 10 sürümü bulunduruyor, aynı zamanda buna Google TV de deniliyor
  • Dolby Vision ve Dolby Atmos desteği mevcut
  • Dışardan APK yüklemeye de izin veriyor
  • Birden fazla kullanıcı profilini tanımlanabiliyor
Yeni Chromecast arayüzü

Cihazın özellikleri de ortaya çıkıyor. Alınan ürünlerle ilgili yapılan yorumlar sonucunda cihazda 2 GB RAM bulunduğu anlaşılıyor. Depolama olarak 8 GB’lık bir alan bulundurduğu düşünülen yeni Chromecast’in kullanıcılara sunduğu alan 4.4 GB civarlarında gözüküyor.

Cihaz işlemci olarak 4 çekirdekli ARM Cortex-A55 kullanıyor. İşlemcinin hızı olarak ise 1908 MHz’lik bir değer gösteriyor. Ayrıca 32 bit ARMv8-A barındırıyor.

Ürünün kutusunun içinden bir adet Chromecast, bir adet Chromecast kumandası, şarj aleti, şarj kablosu ve 2 adet AAA pil çıkıyor.

Kumandanın üzerinde Google Asistan butonunun yanı sıra Youtube ve Netflix butonları da yer alıyor.

Yeni Chromecast Erken mi Sunuldu?

Ürünün tanıtılmasına iki elin parmaklarından az bir süre kalmış olmasına rağmen yeni Chromecast’in satışa sunulması bir hata mı, yoksa başka bir neden mi var, merak ediliyor. Şirketler arasında bir anlaşmazlık yaşanmış olması, hatta belki de Google tarafından hazırlanan bir satış stratejisi bile olabilecek bu olay gizemini koruyor.

google-etkinligi-yeni-chromecast-
Resim: Google

Konuyla ilgili bilinen tek şey, şu an onlarca kullanıcının elinde yeni Chromecast yer alıyor. Google’ın 30 Eylül tarihinde yapacağı etkinlikte yeni Chromecast tanıtımının da yapılacağını düşünülüyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.