Yapay Zeka Spor Dünyasını Nasıl Değiştirecek?

Günümüzde teknoloji, yapay zeka alanındaki sıçramalarla birlikte hızla gelişmeye devam ediyor. Günümüzün ve geleceğin teknolojisi olan yapay zeka, iş dünyasını şekillendirmede önemli bir rol oynuyor. Sağlık alanından eğlenceye, ticaretten spora, her endüstriyel sektörü iyileştirmeye devam ediyor. Peki, yapay zeka spor dünyasını nasıl değiştirecek?

Spor ve Yapay Zeka

Spor endüstrisinin kendisinden bahsetmişken bugün yapay zekanın varlığı dünyadaki hemen hemen her büyük ligde görülecektir. Yapay zeka, NHL (Buz Hokeyi Ligi) ve NFL’den (Amerikan Futbolu Ligi) NASCAR (Motor Sporları) ve NBA’a, spor dünyasının düşünme şeklini kelimenin anlamıyla değiştirdi. Örneğin, yalnızca Kuzey Sporlarını düşünecek olursak, bu sektör 2019 yılının sonunda şaşırtıcı bir şekilde 73,5 milyar dolarlık bir rakamı geçti.

Yapay Zekanın Spor Dünyasına Kazandırdıkları

1- İşe Alım Analizindeki Gelişmeler

spor yapay zeka

Futbol, basketbol, beyzbol veya herhangi bir spor dalı olsun, oyuncuların performans verilerini analiz etmek, belirli bir oyuncunun kulüpte başarılı olup olmayacağını belirlemede uzun süredir devam eden bir faktör olmuştur. Performans verileri sadece oyuncuların işe alınması için değil, aynı zamanda bir oyuncunun sezon ortasındaki etkisini belirlemek için de analiz edilir.

Bu performans verileri son zamanlarda pek doğru olmamasının yanında çok sayıda boşluk içermesi, yapay zekanın bu sürece entegrasyonunu kolaylaştırmıştır. Yapay zeka, artık bir oyuncunun kulüp üzerinde bir etkisi olup olmayacağı konusunda bir sonuç çıkarmak için oyuncunun tüm geçmiş verilerini analiz edebilir. Bu da oyuncunun piyasa değerinin yaklaşık olarak ne kadar olması gerektiği konusunda yardımcı olur.

2- NASCAR’da Yapay Zeka ile Derin Öğrenme Kullanımı

nascar yapay zeka
Feb 17, 2020; Daytona Beach, Florida, USA; NASCAR Cup Series driver Brad Keselowski (2) leads the field during the Daytona 500 at Daytona International Speedway. Mandatory Credit: Peter Casey-USA TODAY Sports

NASCAR, sadece ABD’de milyonlarca insanın izlediği dünyaca ünlü sporlardan biridir. Ancak, bu sporun karanlık bir tarafı vardır. 1950 yılından bu yana, NASCAR’da yılda ortalama birden fazla oyuncu hayatını kaybetmiştir. Bu nedenle, bu soruna çözüm olan yapay zekanın, hayati bir rolü vardır.

Derin öğrenmenin yardımıyla beraber AI, sürücü risk altında olmadan önce arabadaki bir arızayı veya sorunu tanımlayabilen sinir ağları modelini kullanıyor. Bu model, farklı koşullarda bulunan binden fazla araba fotoğrafları içeren bir veri seti üzerinde eğitilmiştir. Bu teknoloji ile birlikte artık sürücülerin güvenliğinden emin olunacak ki bu NASCAR dünyası için eşsiz bir şeydir.

3- Otomatikleştirilmiş Gazeteciliğin Yükselişi

gazetecilik

Spor dünyasında otomatikleştirilmiş gazetecilik, artık gerçeğe dönüşüyor. Yapay zeka sayesinde, Minor League Baseball (MLB) gibi liglerle ilişkili bir basın, gazetecilik alanındaki erişimini genişletiyor.

Doğal dil işlemeyi ve istatistiği kullanan bir platform olan Wordsmith’in sayesinde basın artık MLB’ye bağlı 13 lig ve 140’tan fazla takımı kapsayabiliyor.

Bir rapora göre sportif basındaki haberler büyük bir artış sağladı bu artış “geleneksel” raporlama yöntemlerine kıyasla yaklaşık olarak 12 kat arttı. MiLB, Wordsmith ve AI yardımıyla 1500’den fazla haberi ele aldı.

4- Yapay Zeka’nın Koçluktaki Rolü

yapay zeka koçluk

Yapay zeka, sadece spor yapma şeklimizi değiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda oyuncuların saha içindeki antrenman tekniklerini de değiştiriyor. Antrenörler şimdi, belirli bir oyuncunun veya tüm takımın geride kaldığı noktaları analiz etmede AI kullanmaya başladı.

AI’ın yardımıyla, dünyadaki çoğu koç artık kendi zayıflıklarını da analiz edebiliyor. Bu, gelenekselleşmiş koçluk yöntemlerini düşünme şeklimizde ciddi bir değişiklik meydana getirdi.

5- Taraftar Deneyiminin Optimizasyonu

stadyum

Bir kulübün yapması gereken en önemli şeylerden birisi de taraftarlarını memnun etmektir. Yapay zekanın yardımıyla ise bu durum daha da iyi olmak zorundadır. Dünyanın dört bir yanındaki farklı liglerden çeşitli ekipler, tarafların sorularını cevaplamak için AI tabanlı sohbet botlarını kullanmaya başladı.

Benzer şekilde yapay zeka, kullanıcı tercihlerine göre farklı formlarda ve uzunluklarda maç özetlerini özelleştirebilen algoritmalar oluşturmak için entegre ediliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.