Yapay Zeka Sorunlu Yüzücüleri Tespit Ediyor

Yapay zeka artık hayatımızda çok fazla yer almakta. Otonom araçlar, recommender systems (önerici sistemler), robotlar ve oyunlar gibi birçok konuda bize yardımcı olan yapay zeka şimdi de karşımıza akıllı plajlarda çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre boğularak hayatını kaybetmek kaza ile gerçekleşen ölümlerde üçüncü sırada yer alıyor. Her yıl yaklaşık olarak 320.000 kişi boğularak hayatını kaybetmekte. Sightbit ise bu soruna çözüm bulma adına çalışmalara başladı. Bu çalışmada yapay zeka, sorunlu yüzücüleri ve potansiyel boğulma vakalarını önceden tahmin edip cankurtarana gerekli uyarıları yapıyor.

Sightbit CEO’su Netanel Eliav yaptığı açıklamada “Projede derin öğrenme algoritmaları ve computer vision (Bilgisayar görmesi) teknolojisi kullanmaktayız. Daha derine inmek gerekirse convolutional (etkileşimli) sinir ağlarını, objeleri tespit edip tahminlerde bulunmak için kullanıyoruz.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Eliav modeli eğitmek adına on binlerce veri kullandıklarını açıkladı.

Sighbit aylık olarak servis sunan bir yazılım gibi çalışmakta. Kullanıcılar aylık olarak belli ücret karşılığında bu hizmetten yararlanabiliyor. Ayrıca Netanel Eliav bir açıklamasında müşterilerine kamera kullanımında yardım ettiklerini ama günümüzde güvenlik sebebiyle çoğu plajın halihazırda kamera kullandığını belirtti.

Yapay Zeka Sorunlu Yüzücüleri Tam Olarak Nasıl Belirler?

yapay-zeka-sorunlu-yuzuculeri
Sighbit Nasıl Çalışır?

Sightbit, kalabalıklık durumunu ve hava koşullarını göz önünde bulundurarak plajı bölümlerine göre derecelendirir. Ardından bölümlere ne kadar cankurtaran atanması gerektiğini tahmin eder. Kameralar sayesinde cankurtaranlar canlı görüntülere ulaşabilirken Sightbit sıkıntılı bir durum gördüğünde cankurtaranları uyarır.

Tek bir kamera yaklaşık olarak 300 metrelik bir alanı göstermekte fakat ideal olarak bu kadar alanı 3 kameranın gözetlemesi gerekir.

Sistem Cankurtaranların Yerini Almayacak

Bu yapay zeka, sorunlu yüzücüleri tespit etme işini çok iyi yapıyor. Fakat henüz gidip onları kurtaracak aşamaya gelemedi. Sightbit ile gözetleme kuleleri ve dürbünler yerini kameralar ve monitörlere bırakıyor. Ancak tabii ki de bu hizmet cankurtaranların yerini almıyor sadece onlara göremeyeceği şeyleri görmesinde yardımcı oluyor.

Eliav yaptığı açıklamada “İnsanlar bir kulede oturmak ve yüzücüleri izlemek için optimize olmuş değil. Bu insanların suçu değil, cankurtaranlar tüm yüzücüleri aynı anda izleyemezler. Ama Sightbit izleyebilir.” ifadelerini kullandı.

sightbit-arayuz

Projenin gelişim sürecinde cankurtaranlara danışıldı ve onların önerileri alındı. Bu program herhangi bir özel eğitim gerektirmiyor. Güvenlik kamerası işlevi gören sistem yeterince kullanıcı dostu durumda.

Sightbit geçtiğimiz günlerde ilk ticari çalışmasına İsrail’de bulunan ve yaz sezonunda neredeyse 1 milyon ziyaretçi aldığı iddia edilen Palmachim Plajı’nda başladı. Geçen ay başlatılan testin ilk aşamasında 400 metrelik bir alan kontrol edilirken önümüzdeki hafta bu alan iki katına çıkarılacak.

Bu proje sahillerde insan güvenliğini arttırmada bize baya bir yardımcı olacak gibi duruyor. Hatta korunmasız sahalarda kullanılması birçok ölümün önüne geçebilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.