Xiaomi, İki Yeni Monitör Modelini Tanıttı

Teknoloji üretiminin önde gelen isimlerinden Xiaomi, iki yeni monitör modelini tanıttı. Günlerdir monitörlerin tanıtımına dair açıklamalarda bulunan şirket, ilk 4K çözünürlüklü ekranını kullanıcılarına duyurdu. Buna ek olarak 2K çözünürlüğe sahip bir monitör de tanıtımda kendine yer buldu.

27 inç boyutundaki Xiaomi Monitor, şirketin şimdiye kadar ürettiği en yüksek çözünürlüklü profesyonel monitör olarak dikkat çekiyor. Xiaomi, monitörün birkaç özelliğini daha önceden duyurmuş olsa da cihazın tüm özellikleri ortaya çıktı.

3840 x 2160 yani 4K çözünürlüklü ekranın 400 nit parlaklık seviyesine ulaştığı belirtiliyor. IPS LCD bir panel kullanmayı tercih eden Xiaomi, monitörü 1.07 milyar renk ile kullanıcılara sunuyor. 27 inç boyutundaki bu ekranın oldukça ince çerçevelere de sahip olduğu da gözüküyor. Cihazın ekran yenileme hızı ise 144Hz.

Ekranın renk özellikleri arasında Delta E<1 ve PANTONE sertifikası da yer alıyor. Ayrıca %99 DCI-P3 ve %100 sRGB renk gamı da cihazda mevcut. Tüm bu özellikler ekranın renk konusunda oldukça başarılı olduğunu gösteriyor.

Buna ek olarak farklı profesyoneller için çeşitli modlar da monitörde sunulmuş. Xiaomi, tek bir fiziksel tuş ile farklı tasarım ve ekran modları arasında geçiş yapmaya olanak sağlıyor. Ayrıca düşük mavi ışık emisyonu için TÜV Rheinland sertifikası da bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Bağlantı seçenekleri de oldukça göz doldurucu. Cihazda iki adet HDMI, bir adet Type-C, iki adet Type-A ve 3.5mm kulaklık girişi mevcut. Type-C girişinin 90W’a kadar güç çıkışı olduğunu da belirtelim. Ayrıca, sıcaklığı dağıtmak için bir havalandırma sistemi ve girişleri saklamak için kapaklar da cihazda mevcut. Üstelik hem dikey hem de yatay kullanım için uygun.

xiaomi-monitor-pro

2K Çözünürlüklü Redmi Monitor Pro

Xiaomi’nin tanıttığı tek cihaz 4K çözünürlüklü yeni profesyonel monitör olmuyor. Bunun yanı sıra daha uygun fiyatlı 2K çözünürlüğe sahip bir monitör de Xiaomi’nin yeni ürünleri arasında yer alıyor.

Bir önceki model gibi Xiaomi bu cihazda da IPS LCD bir panel kullanmayı tercih etmiş. 2560 x 1440 çözünürlükteki ekranda 16.7 milyon renk bulunduğu ifade ediliyor. Parlaklık seviyesi ise 300 nit olarak bildiriliyor.

Renk konusunda bu cihazın çok daha az özelliğe sahip olduğunu belirtelim. %100 sRGB renk gamına sahip olan cihazın TÜV Rheinland sertifikası da bulunuyor. Daha uygun fiyatlı olmasından kaynaklı cihazın bağlantı seçenekleri de sınırlı.

Bir adet HDMI, bir adet DP 1.2 ve ses girişi cihazda yer alıyor. Bunun haricinde ürünü aşağı-yukarı, öne-arkaya ayarlamak mümkün. Ayrıca dikey ya da yatay kullanıma da olanak sağlıyor.

Xiaomi her iki yeni monitör modelini de şimdilik yalnızca Çin için duyurdu. Bu nedenle ürünlerin küresel satışı hakkında bir bilgi mevcut değil. 4K modelin fiyatı 549 dolar, 2K modelin fiyatı ise yaklaşık 250 dolar olarak belirtiliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.