Xiaomi 12 Lite Özellikleri Ortaya Çıktı!

Xiaomi tarafından geliştirilen yeni telefon Xiaomi 12 Lite özellikleri ortaya çıktı. Geekbench testinden geçen yeni cihazın önemli teknik özellikleri belli oldu. Ortaya çıkan yeni ayrıntılar daha önceden paylaşılan sızıntıların doğruluğunu da gösterdi.

Geçtiğimiz dönemde Xiaomi en yeni serisi olan Xiaomi 12 modellerini küresel olarak piyasaya sundu. Seri kapsamında Xiaomi 12X ismi verilen daha düşük özellikli bir model de yer alıyordu. Ancak Xiaomi seriye daha da düşük özellikli bir model eklemeye karar vermiş gibi gözüküyor.

Her ne kadar düşük özellikli desek de ortaya çıkan bilgiler bu telefonun orta-üst segmente yakın bir model olduğunu gösteriyor. Xiaomi 12 Lite adı verilen cihaz özellikleri bakımından serinin en alt kısmında yer alacak gibi gözüküyor. Geekbench testinde 2203129G kodu ile ortaya çıkan cihazın test puanları da gayet başarılı duruyor.

Xiaomi 12 Lite Özellikleri

Geekbench testi ile birlikte kesinleşen bilgiler arasında cihazın işlemcisi ve RAM kapasitesi gibi önemli unsurlar mevcut. Xiaomi 12 Lite modelinde Snapdragon 778G çip seti yer alacak. 8 çekirdekli bu işlemcinin 1.80 GHz temel işlemci hızına sahip olacağı da ifade ediliyor. Ancak dört çekirdek 1.80 GHz hıza sahip iken diğer dört çekirdek 2.40 GHz ile yüksek performans sağlayacak.

Xiaomi 12 Lite modelinin bellek değeri ise 8 GB olarak gözüküyor. Her ne kadar durum böyle olsa da Xiaomi bu noktada farklı alternatifler sunacaktır. Örneğin 12 GB RAM ya da 6 GB RAM’e sahip farklı Xiaomi 12 Lite modelleri görmemiz de muhtemel.

Bunun haricinde kesinleşen önemli bir başka detay ise cihazın işletim sistemi oluyor. Geekbench testine göre Xiaomi 12 Lite, Android 12 işletim sistemine sahip olacak. Tabii ki bu sistem ile birlikte MIUI 13 arayüzünün de cihazda yer alacağı tahmin ediliyor. Yeni çıkan bir telefonda Android 12 işletim sisteminin yer alması pek de şaşırtıcı bir durum değil gibi gözüküyor.

Cihazın bu özellikler Geekbench testlerinden aldığı test çekirdek puanı 788 olarak ifade ediliyor. Çoklu çekirdek testlerinde ise 2864 puan almaya hak kazanıyor. Xiaomi 12X modelinin 8 GB sürümünün tek çekirdek testinden 928; çoklu çekirdek testinden ise 3255 puan aldığını belirtelim.

Xiaomi 12X Özellikleri
Xiaomi 12X

Xiaomi 12 Lite’ın kesinleşen bilgileri şimdilik bu kadarla sınırlı kalıyor. Ancak önümüzdeki dönemde cihaz hakkında daha fazla bilgiye sahip olacağımız aşikar. Geçmiş dönemde ortaya çıkan sızıntılar arasında FHD+ AMOLED ekran desteği ve 120 Hz ekran yenileme hızı gibi özellikler mevcuttu. Ayrıca üç arka kameralı bir düzenek Samsung ISOCELL GW3 sensörü de cihazda beklenen özellikler arasında.

Xiaomi geçtiğimiz sene sunduğu Xiaomi 11 Lite modelinde hem 4G hem de 5G olmak üzere iki farklı sürüm ile kullanıcıların karşısına çıkmıştı. Xiaomi 12 Lite modelinde ise sadece 5G sürümünün çıkması muhtemel. Ürününü fiyatı hakkında ise henüz bir bilgi mevcut değil.

Kaynak: https://www.gsmarena.com/xiaomi_12_lite_shines_on_geekbench_with_snapdragon_778g_8_gb_ram-news-53713.php

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.