Windows 11 Başlat Menüsü ve Arayüzü Ortaya Çıktı

Microsoft, Windows 11 işletim sistemini 24 Haziran günü düzenleyeceği bir etkinlikte tanıtacak. Etkinliğe sayılı günler kala, ailenin en yeni işletim sistemiyle ilgili yeni sızıntılar ortaya çıktı. Bu sızıntılarla birlikte Windows 11 Başlat menüsü ve arayüzü kendini göstermiş oldu.

Görseller, Çin merkezli bir web sitesi olan Baidu’da ortaya çıktı. Tasarımlara baktığımızda, Windows 11 kullanıcı arayüzünün ve Başlat menüsünün Windows 10X’te gördüğümüz tasarımlara çok benzediği aşikar.

Windows 10X, Microsoft’un çift ekranlı cihazlar için geliştirdiği bir işletim sistemiydi fakat şirket, bu projeden kısa süre önce vazgeçti.

Windows 11 Başlat Menüsü ve Arayüzü Nasıl Olacak?

Tasarım açısından en büyük değişiklikler görev çubuğunda karşımıza çıkıyor. Microsoft, buradaki uygulama simgelerini yeni işletim sistemiyle birlikte ortaya almış. Ayrıca yeni bir Başlat butonu ve menüsü de kendini gösteriyor.

Yenilenen Başlat menüsü aslında Windows 10’da bulunan versiyonun biraz daha sade hali. Menüye baktığımızda ise sabitlenen uygulamaları ve en son dosyaları görmek mümkün.

Ek olarak, cihazı kapatıp açma komutları da buradan veriliyor. Tıpkı Başlat menüsü gibi tüm görev çubuğunun tasarımı aslında Windows 10’da alıştığımız tasarımın daha basit hali gibi duruyor.

windows 11 arayüzü

Windows 11’de keskin köşeler yerini yuvarlak köşelere bırakıyor. Bunları uygulamaların ve Dosya Gezgini’nin çevresinde fark etmek mümkün. Ayrıca Başlat menüsü de yuvarlak hatlara sahip.

Görev çubuğunda yeni bir simgeye de yer veriliyor. Bu simge, Widget’lar olarak adlandırılıyor. Söylentilere göre Microsoft, yeni işletim sistemiyle birlikte Widget’ları geri getirecek. Tabii bunlar şimdilik sadece söylenti.

Çıkan görsellerdeki Windows 11, en yeni işletim sisteminin çok erken bir sürümü. Bu yüzden widget’lar işletim sistemine tam olarak yüklenmiyor.

Ek olarak yeni işletim sisteminde, kaydırma hareketiyle haberlere, hava durumuna ve diğer web içeriklerine hızlı erişim olanağı sunacak bir tasarım söz konusu.

windows 11

Microsoft’ın Windows 10X projesini iptal ettiğini söylemiştik. Windows 10X aslında bir dizi basitleştirilmiş özellik içeriyordu. Muhtemelen Microsoft, buradaki çalışmaların büyük bir kısmını Windows 11’e taşıdı.

Yeni işletim sistemiyle birlikte gelen yeniliklerden biri de yeni başlangıç sesi olacak. Bu başlangıç sesini aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

Windows Mağazası için ise büyük güncellemelerin olduğun söylenemez. Tabii, bu erken sızdırılmış bir sürüm olduğundan, ilerleyen dönemde Microsoft’un planladığı farklı güncellemeler olması da ihtimaller dahilinde. Çünkü, Microsoft’un Windows için yeni bir uygulama mağazası üzerinde çalıştığı bir süredir teknoloji basınında dedikodu olarak dolaşıyor.

windows 11 mağazası

Microsoft CEO’su Satya Nadella da yaptığı bir açıklamada Windows ile geliştiricilere ve içerik oluşturucularına daha büyük ekonomik fırsatlar için yol açılacağının sinyallerini vermişti. Bu da yeni bir mağaza şeklinde kendini gösterebilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2012 yılından beri editörlük yapan Hazal, teknoloji dünyasında olan bitenleri yakından takip etmeye devam ediyor.

“Windows 11 Başlat Menüsü ve Arayüzü Ortaya Çıktı” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.