Web Companion Nedir?

Günümüzde, internet ortamında pek çok zararlı içeriğin yanı sıra, başka tehlikeler de yer almaktadır. Bunlar; virüs, spam mailler ve yazılımınıza doğrudan etki edecek olan siber saldırılar şeklinde özetlenebilir. Bu yüzden cihaz kullanıcıları da bu tehlikeye karşı çeşitli önlem almak istemektedir. Bu önlem anında akla gelen yöntemlerden biri de cihaza Web Companion yazılımını yüklemektir. Peki Web Companion nedir?

Neredeyse çoğu kişinin sık sık kullandığı teknolojik aletlerin her zaman tehlikelerden uzak kalmaları pek mümkün değildir. Bu durumda kullanıcıların, kullandıkları cihazlara belli başlı uygulamalar veya yazılımlar yükleyerek tedbir almaları gerekmektedir. Ancak, alınan her tedbir zararsız olmayabilir.

Kişilerin, herhangi bir uygulama ya da sistem yazılımı yüklemeden önce yeterli bir bilgi almaları daha sağlıklı olacaktır. Web Companion yazılımını da hakkında bilgi almadan yüklemek istemezsiniz. Biz de bu yazımızda Web Companion nedir sorusunun yanıtını vererek sizlere karar vermeniz için yardımcı olmaya çalışacağız.

Web Companion Nedir?

Web Companion, bilgisayarlar için kullanılan, antivirüs tipinde bir yazılım türüdür. Bu yazılım, internet tarayıcısının içinde yer almaktadır. Web Companion, internet tarayıcısı üzerinden girdiğiniz sitelerin güvenli olup olmadığını kontrol etmekle görevlidir.

Bu yazılım, girdiğiniz sitelerde virüs olup olmadığını tespit etmek için tarama yapar. Eğer sitede herhangi bir tehlike varsa, sizi bu konuda uyarır. Bunun sonucunda da sizi tarayıcı üzerindeki virüslere karşı korumuş olur.

Web Companion yazılımının aynı zamanda veri denetimi, reklam ve kimlik avı dolandırıcılıklarından da koruduğu söylenmektedir. Bunlara ek olarak Web Companion, indireceğiniz dosyaların zararlı olup olmadığıyla ilgili de bilgi vermektedir. Aynı zamanda bu yazılım ücretsizdir.

Web Companion

Aslında Web Companion tek başına yeterli değildir. Çünkü bu yazılım, cihazın tamamını korumamaktadır. Sadece internet tarayıcısı üzerinden gelen tehditlere karşı koruma sağlamaktadır. Bu yüzden, bu yazılımın yanında bir de antivirüs programı yüklemek daha mantıklı olacaktır.

Böylelikle, Web Companion nedir sorusunun yanıtını vermiş olduk. İnternette, Web Companion hakkında olumsuz yorumlar yer almaktadır. Bu olumsuz yorumlardan dolayı kişiler, Web Companion yazılımı yüklemekte veya kullanmakta kararsız kalabilirler. Bu nedenle, Web Companion hakkındaki olumsuz yorumların nedeni hakkında bilgi vermemiz yararlı olacaktır.

Web Companion Zararlı mıdır?

Web Companion nedir sorusunun yanıtının ardından bu yazılımın zararlı olup olmadığıyla ilgili de bilgi vermemiz gerekmektedir. Çünkü, cihazınıza yükleyeceğiniz yazılımların ya da uygulamaların ne derece tehlikeli olduğunu bilip ona göre karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Öncelikle şu konuya bir açıklık getirelim: Web Companion bir virüs değildir. Hatta internet ortamında, tarayıcı saldırılarına karşı geliştirilmiş bir yazılım olarak geçmektedir. Ancak, amacı her ne kadar cihazınızı belli oranda korumak olsa da bu yazılım hakkında tamamen olumlu bilgiler de yoktur.

Web Companion yazılımının en şüphelendirici özelliği sizin izninizi almadan cihaza kendiliğinden kurulmasıdır. Bu özellik de doğal olarak kişiye güven vermemektedir. Hatta bu uygulamanın casus bir yazılım olduğunu düşünüp tedirgin olma ihtimaliniz de vardır.

Web Companion yazılımı daha önceden yazılım enstitüsü tarafından inceleme altına alınmıştır. Bu inceleme sonucunda da cihazları siber saldırılara karşı savunmasız ve tehdide açık hale getirdiği gözlemlenmiştir. Dolayısıyla bu yazılımın cihazlara pek bir faydası yoktur.

Web Companion yazılımının bir diğer göze çarpan özelliği de kişisel verilerinizi üçüncü kişilerle paylaşma durumudur. Dolayısıyla cihazınız üzerinden paylaştığınız bilgiler kaydedilip paylaşılma ihtimali taşır. Yazılımın böyle bir özelliğe sahip olmasının bir nedeni vardır.

Söylediğimiz üzere Web Companion ücretsiz bir yazılımdır. Ücretsiz olmasını karşılayabilmek için reklam geliri oluşturması gerekmektedir. Bu geliri oluşturmak için de kişisel verilerinizi paylaşmayı tercih etmektedir.

Web Companion yazılımının sizden alacağı kişisel veriler; işletim sistemi, yüklü olan uygulamalar, adınız, bilgisayarınızın sürümü, konumu, cihazınızda çalışan hizmetler ve cihazınızın kurulum kaynağı şeklindedir. Alınan veriler, görüldüğü üzere, oldukça fazladır.

Tüm bunların haricinde Web Companion yazılımı kullanıcıların bilgisi olmadan tarayıcı ayarlarını değiştirmektedir. Bu da iyi bir özellik değildir. Web Companion’ın değiştirdiği tek şey tarayıcı ayarlarıyla sınırlı da değildir. Aynı zamanda, Windows’un kendisine ait bir uygulaması olan Windows Defender’ı da devre dışı bırakmaktadır. Windows Defender bir antivirüs programıdır. Web Companion, bu programı devre dışı bırakarak cihazı tehdide açık hale getirmiş olmaktadır.

Cihazımda Web Companion Mevcut mu?

Yazımızda Web Companion nedir sorusunun yanıtına ek olarak Web Companion yazılımının zararlı olup olmadığıyla ilgile bilgiyi de vermiş olduk. Cihazınızda bu uygulama muhtemelen çoktan yüklü konumdadır. Ancak yine de yüklü olup olmadığından emin olmak istiyorsanız bu konu hakkında bilgi vermemiz yararlı olacaktır

Web Companion yazılımı, internet tarayıcısındaki virüs içeriğini denetlediği için öncelikle tarayıcınızı kontrol etmeniz lazım. Aslında çoğu tarayıcıda Web Companion uzantısını bulma yöntemi aynıdır. Ancak biz yine de hem Google Chrome hem de Internet Explorer tarayıcıları üzerinden kontrol etme yöntemini anlatacağız.

Google Chrome üzerinden Web Companion uzantısını kontrol etmek için:

 • Öncelikle tarayıcının sağ üst köşesinde yer alan 3 noktaya tıklayın. Ayrıca bu bölüme erişmek için ‘Alt+F’ tuş takımına aynı anda basmanız da yeterli olacaktır.
 • Karşınıza çıkan pencereden ‘Diğer araçlar’ seçeneğinin üzerine gelin.
 • Seçenekler arasından ‘Uzantılar’ yazan bölüme tıklayın.
 • Uzantılar bölümü açıldığında ‘Uzantıları ara’ yazan yere Web Companion yazın.

Internet Explorer üzerinden Web Companion uzantısını kontrol etmek için ise:

 • Tarayıcının sağ üst köşesinde yer alan ayarlar sembolünün üzerine tıklayın.
 • Daha sonra, ‘Eklentileri yönet’ yazan yere tıklayın. Bu bölüme ulaşmak için ‘Alt+T’ tuş takımına aynı anda basmanız da yeterli olacaktır.
 • Bu bölüme geldiğinizde ‘Araç çubukları ve uzantılar’ kısmına tıklayarak Web Companion uzantısının olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Web Companion yazılımının cihazınızda yer alıp almadığını kontrol etmek de basittir. Bunun için öncelikle ‘Denetim masası’ bölümüne girin. Ardından ‘Program ve özellikler’ yazan bölüme girin. Karşınıza, bilgisayarınızın sisteminde yer alan bütün programlar çıkacaktır.

Böylelikle, Web Companion nedir sorusuna ek olarak bu yazılımın cihazınızda yer alıp almadığı hakkında da bilgi vermiş olduk. Bu yazılımın zararlı yönleri olduğuna dair açıklama yapmıştık. Dolayısıyla, bu yazılımı cihazından silmek isteyen kişiler için de bilgilendirme yapmamız faydalı olacaktır.

Web Companion Nasıl Kaldırılır?

Web Companion nedir sorusunun yanıtına ek olarak, bu programın cihazınızdan nasıl kaldıracağını da anlatmak istedik. Bu programı cihaz üzerinden kaldırma işlemini anlatmadan önce tarayıcınız üzerinden de kaldırma işlemini anlatmamız yararlı olabilir. Bunu, Google Chrome, Internet Explorer ve Safari tarayıcıları üzerinden anlatalım.

Google Chrome üzerinden Web Companion uzantısını kaldırmak için:

 • Yine ‘Alt+F’ tuş takımına aynı anda basın.
 • Diğer araçlar bölümünden uzantılar yazan kısma tıklayın.
 • Daha sonra buradan Web Companion uzantısını arayın.

Eğer uzantılar arasında Web Companion yazısını görürseniz bu uzantının yanında bulunan çöp kutusu simgesine veya ‘Kaldır’ yazan seçeneğe tıklayarak Web Companion uzantısını kaldırabilirsiniz.

Internet Explorer tarayıcısı üzerinden Web Companion uzantısını kaldırmak için ise:

 • Öncelikle ‘Alt+T’ tuş takımına aynı anda basın.
 • Ardından, ‘Eklentileri yönet’ seçeneğine girin.
 • Buradan da ‘Araç çubukları ve uzantılar’ bölümüne girin.
 • Daha sonra Web Companion uzantısını bulun.
 • Sonra Web Companion uzantısına tıklayın ve altta yer alan ‘Devre dışı bırak’ seçeneğini işaretleyin.

Safari tarayıcısı üzerinden Web Companion uzantısını kaldırmak için:

 • Öncelikle ‘Safari’ menüsüne tıklayın. Buradan ‘Tercihler’ yazısını bulun ve girin.
 • Açılan pencereden ‘Uzantılar’ bölümüne tıklayın.
 • Web Companion uzantısını arayın. Eğer bu uzantı karşınıza çıkarsa kaldırma işlemini uygulayın.

Cihaz Üzerinden Web Companion’ı Kaldırmak

Web Companion programını tarayıcı üzerinden kaldırma işlemini anlattıktan sonra, bu programı cihaz üzerinden tamamen kaldırma işlemini de anlatmamız gerekiyor. Bunun için öncelikle bilgisayarınızdan ‘Denetim masası’ bölümüne girin. Daha sonra listede yer alan ‘Programlar ve özellikler’ seçeneğine girin.

Programlar ve Özellikler

Listeden Web Companion programını bulun. Daha sonra bu programa sağ tıklayın. Burada, ‘Kaldır/değiştir’ seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneği işaretleyin ve programı silin. Sonrasında bilgisayarınızı kapatıp açın ve Web Companion yazılımının silinip silinmediğini ‘Programlar ve özellikler’ listesinden kontrol edin.

Web Companion programını silseniz de bu programın bileşenleri veya bıraktığı virüsler cihazda yer almaya devam edebilir. Bunlar; reklam yazılımları, tarayıcı korsanları, bilinmeyen uygulamalar şeklindedir. Bunun için ise Web Companion yazılımı gibi zararlı yazılımları kaldırma amacıyla bir yazılım indirmeniz gerekmektedir.

Zararlı Programların Yüklenmesini Önlemek için Neler Yapılmalı?

Web Companion nedir sorusunun yanıtının ardından, bu yazılım programının nasıl kaldırılacağı hakkında da bilgi vermiş olduk. Web Companion gibi birçok zararlı yazılımlar, programlar veya uygulamalar vardır. Bu programları fark ettiğinizde silerek onlardan kurtulmanız mümkündür. Ancak, bu programları fark edene kadar cihazınıza belli başlı zararlar verme ihtimalleri vardır. Bu zararların önüne geçmeniz için köklü işlemler yapmanız gerekmektedir.

Cihazınıza yazılım veya uygulama indirirken bütün ‘Gelişmiş’ , ‘Özel’ ve diğer seçenekleri kontrol etmenizde fayda var. İstenmeyen bir uygulama gördüğünüzde de bu uygulamaların seçimini kaldırın ve sonra indirme işlemine devam edin. Yazılım indirmek istediğinizde; üçüncü taraf yazılım indiricilerini, torrentleri ya da başka eşler arası ağları ve resmi olmayan, güvenilir olmayan kaynakları kullanmamaya dikkat edin.

Sadece resmi web sitelerini ve bağlantıları kullanmaya özen gösterin. Siber saldırıda bulunacak kişilerin reklam tasarımı özenli ve aldatıcı yaptığını, bu nedenle reklamların resmiymiş ve gerçekmiş gibi görüneceğini unutmayın. Bu reklamlara bir kez dahi tıklamanız sonucunda, güvenilmeyen ve virüs içeren sitelere yönlendirilmeniz oldukça yüksek bir ihtimaldir.

Eğer doğru olmadığını düşündüğünüz, tehlikeli reklamlarla karşılaşırsanız tarayıcınızı kontrol edin. Tarayıcınızda yabancı uzantılar görürseniz bu uzantıları geç kalmadan silmeniz yararlı olacaktır. Bunun yanında cihazınızda yer alan programları da düzenli olarak kontrol edin. Yabancı bir programla karşılaşırsanız bu programı araştırın ve tehlikeliyse silin.

Genel Değerlendirme

Bu yazımızda Web Companion nedir sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Bunun yanında Web Companion yazılımının cihazınızda var olup olmadığıyla ilgili bilgiyi de verdik. Ayrıca, Web Companion yazılımının zararlı olup olmadığıyla ilgili bilgilendirme yaptık.

Buna ek olarak, Web Companion yazılımının tarayıcı üzerinden ve bilgisayar üzerinden nasıl kaldırılacağıyla ilgili de bilgiye yazımızda yer verdik. Son olarak, zararlı programların cihazınıza yüklenmesini önlemek için neler yapmanız gerektiği hakkında da bilgilendirme yaptık.

Web Companion, önceleri Lavasoft adıyla bilinen Adaware tarafından geliştirilen bir yazılım programıdır. Bu program, bilgisayara bulaşma ihtimali olan zararlı yazılımları ve gizlilik ihlallerini denetlemek için tasarlanan antivirüs tipinde bir yazılımdır.

Her ne kadar koruma amacıyla geliştirilmiş olsa da kullanıcının istediği dışında cihaza indirildiği için şüpheli hale gelmiştir. Ayrıca, kişisel bilgilerinizin üçüncü kişiler tarafından paylaşılma ihtimali de bu programı güvenilmez hale getirmiştir. Bu ve içeriğimizin içinde verdiğimiz diğer bilgilerden dolayı Web Companion yazılımını indirmenizi veya cihazınızda tutmanızı tavsiye etmiyoruz.

Sizler de Web Companion yazılımı hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.