Wear OS Kullanıcıları İçin Gboard Klavye Desteği Geliyor

Google kullanıcılarının memnuniyetini artırabilmek için akıllı saat yazılımını sürekli geliştiriyor. Şirket şimdi bu gelişmelere bir yenisini daha ekliyor. Google tarafından yapılan duyuruya göre Wear OS için Gboard klavye desteği geliyor.

Son zamanların en popüler giyilebilir teknolojik cihazlarının başında akıllı saatler geliyor. Özellikle birçok markanın akıllı saat üretmeye başlaması insanların akıllı saat satın almalarını kolaylaştırıyor. Piyasadaki birçok marka akıllı saatinde işletim sistemi olarak Google Wear OS tercih ediyor.

Wear OS daha önce de bir klavyeye sahipti. Ancak Google, Gboard ile akıllı saat kullanıcılarının klavyeyi daha kolay kullanmalarını sağlıyor. Çünkü Gboard’un tuşları Wear OS klavyesine göre çok daha kullanışlı.

Google, Gboard’u tasarlarken kullanıcıların akıllı saat ekranında klavye kullanımlarını kolaylaştırmak adına tuşlar arasında daha geniş boşluklar kullanmayı tercih etmiş. Bunun yanı sıra klavye, yazarak kullanmak istemeyenler için dikte özelliğini de destekliyor.

Ayrıca Google, Gboard’un kelime önerilerini de oldukça iyi tasarlamış. Klavye kelime önerilerini ayrı ayrı gösteriyor. Bunun yanı sıra önerilen kelimeleri kaydırıp değiştirerek istenilen kelimeyi seçmek mümkün.

Google, kelime önerilerini tasarlarken akıllı saatlerin ekranına sığacak bir format kullanmış. Bu da akıllı saat kullanıcılarını oldukça memnun edecektir.

Gboard klavye, Wear OS tarafından desteklenen tüm diller için mevcut. Klavye, akıllı saatin varsayılan diliyle aynı dilde çalışıyor.

Fakat klavyede farklı bir dil kullanmak isterseniz klavyenin dil seçeneğini değiştirebiliyorsunuz. Şirket klavyenin dilini değiştirmek için boşluk tuşuna uzun süre basmanın yeterli olduğunu ifade ediyor.

Google, Wear OS için Gboard klavyenin önümüzdeki günlerde geleceğini açıkladı. Bunun dışında şirket, 2021 yılında Wear OS için başka özelliklerin de ekleneceğini duyurdu.

Wear OS Nedir?

Oppo-Watch

Wear OS, Google tarafından 2014 yılında tanıtılan akıllı saat işletim sistemidir. Samsung, LG ve Motorola yazılımın ilk sürümünü akıllı saatlerinde kullanan markaların başında geliyorlar.

Yazılımın ilk sürümünün özellikleri oldukça basitti. Bu yüzden Wear OS’e sahip ilk akıllı saatler pek ilgi görmediler. Ancak Google, sonraki sürümlerde yazılımı geliştirmeye başladı.

Şirket özellikle uygulamalar konusunda oldukça büyük gelişme gösterdi. Wear OS, günümüzde kullanıcılarına sağlıktan spora birçok uygulama desteği sunuyor.

Bunun yanı sıra Google, yazılımın arayüzünü de oldukça geliştirdi. Bu durum da Wear OS destekli saatlerin daha çok tercih edilmesine sebep oluyor.

Sizce Gboard klavye akıllı saat kullanıcıları için kullanışlı olacak mı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Eğer bir akıllı saat arıyorsanız bizim önerilerimize bakmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.