Wayfair Skandalı Twitter’da TT Oldu!

Twitter’da bir süredir Trend Topic olarak ilk sırada yer alan Wayfair skandalı, Wayfair adlı Amerikan çevrim içi ev eşyaları satıcısı bir e-ticaret sitesinin çocuk ticareti yaptığı iddialarını içeriyor. Çocuk ticaretinin yanı sıra akıl almaz fiyatlarla da kara para aklama suçuyla da gözler önünde. Eski adıyla CSN olarak bilinen firma 2002 yılından beri faaliyet gösteriyor.

Wayfair skandalındaki suçlamalar sitenin bazı mobilya ürünlerinin kayıp çocukların isimlerini içerdiği ve bu sebeple de binlerce dolara satıldığını içeriyor. Sitedeki satışçılar bu yolla çocuk ticaretine kapı aralamış oluyor. Çeşitli çocuk isimlerini içeren ürünler en az 10 bin dolara satılıyor. Wayfair sözcüsü iddiaların bu kadar ses getirmediği anda “Bu iddiaların hiçbiri gerçek değil.” açıklamasını yapmıştı. Ardından “Bahsedilen ürünler doğru fiyatlarında olan dolaplar ve mobilyalardır. Ürünleri yeniden adlandırmak için ve fiyat konusunundaki soru işaretlerini silmek için ürünleri siteden geçici olarak kaldırdık.” sözlerini ekledi.

Bunları birer komplo teorisi olarak belirten bazı kullanıcılar da iddiaları çürütmek için kanıtlar sundu. Kayıp olarak isimleri kullanılan bazı çocukların halihazırda bulundukları ya da hayatlarını çoktan kaybettikleri raporları verildi. Bu iddiaların ardından insanlar artık sitedeki çoğu ürünü detaylıca inceleyip kayıp çocuk isimleriyle ilişkilendirmeye başladı. Amerika’da bazı sağcı grupların da bu teorileri körüklediği ve insanlarda daha fazla endişeye neden oldukları söyleniyor.

Teorileri daha da korkunç hale getiren bir diğer nokta ise, ürün türünü belirtmek için # ile kullanılan ürün numalaraları Yandex gibi sansür uygulamayan bir arama motoruna girildiğinde çocuk görsellerinin çıkmasıdır. Bu teorilere inanan ve daha da güçlendirmek için derin araştırmalara kapılan birçok Twitter kullanıcısı bulunuyor.

wayfair mobilya sembolü

Wayfair Skandalı Bir Siber Saldırı Ürünü Olabilir

Akıllara elbette sitenin Hackerlar tarafından ele geçirilip bir karalama kampanyası amaçlandığı düşüncesi de geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşecek olan seçimlerin öncesinde bu tarz bir eylemin yapılması bazı insanlar için muhtemel görünüyor. Bir siber saldırı altında olması da oldukça mümkün olan Wayfair üzerindeki baskılar bir süre ortadan kaybolmayacak. Henüz doğruluğu ispatlanmadan hepsinin bir teori olduğunu belirtmekte fayda var.

Türkiye’de Wayfair skandalı ile birlikte kara para aklama suçuna dahil edilen Trendyol da Wayfair Hashtag’leri altında tartışılıyor. Trendyol’un bir anda yüksek fiyatlarla satışa sunulan ürünlerinin ve bazı mobilya ürünlerinde bulunan çocuk cinsiyet filtrelerinin ekran görüntüleri Twitter kullanıcıları tarafından paylaşıldı.

https://twitter.com/veysiaskan379/status/1282386928617357312?s=20

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı