Wayfair Nedir? Ünlü Site Hakkında Bilgiler

Gündeme oturan ve herkesçe konuşulan ünlü şirket Wayfair nedir? Wayfair, ev için mobilya satan bir Amerikan e-ticaret şirketidir. Daha önce CSN Stores adıyla tanınan ünlü şirket, 2002 yılında kurulmuştur. Ünlü e-ticaret platformu olan Wayfair, 11.000’den fazla uluslararası tedarikçiden 14 milyon ürün sunmaktadır. Günümüzde de oldukça popülerdir.

wayfair nedir ve wayfairin eski logosu

Wayfair kendine ait mobilyalar üretmemektedir, kendine ait bir hizmet sunmamaktadır. Adeta bayi ve müşteri arasında bir köprü görevi görmektedir. Sitelerinden bir şey satın alındığında, bu öge tedarikçiden satın alınmaktadır ve daha sonra müşteriye gönderilmektedir. Wayfair, sitesinde satış yapan bu bayilere ödeme yapmaktadır.

Ünlü e-ticaret şirketi Wayfair, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan en büyük tedarikçi olarak görülmektedir.

Niraj Shah ve Steve Conin

Wayfair Nedir, Kurucusu Kimdir?

Wayfair nedir sorusu, akıllara bu şirketin kurucusu kimdir sorularını da beraberinde getirmektedir. Niraj Shah, Wayfair’in kurucu ortağı ve CEO’sudur. Shah, şirketin eş başkanı olarak görev yapan Steve Conine ile birlikte Wayfair’i kurmuştur . Her iki kurucu da milyarder olarak görülmektedir. Forbes adlı iş dergisine göre Niraj Shah’ın 2.4 milyar dolarlık net bir serveti vardır, Steve Conine’in serveti ise yaklaşık 2.3 milyar dolardır. 

Shah ve Conine, Cornell Üniversitesi’nde tanışmıştır ve her ikisi de 1995 yılında mühendislik dereceleriyle mezun olmuştur. İki arkadaş Cornell’de popüler bir girişimcilik dersi almıştır ve çoğunlukla e-ticaret alanında web siteleri oluşturmaya başlamışlardır. Böylece, 2002 yılında çevrim içi mobilya satış devi olan Wayfair’ın ne olacağı hakkında temeller atılmıştır.

İlk şirketlerini kurduktan sonra Conine ve Shah, teknoloji ve satış konusunda tamamlayıcı becerilere sahip olduklarını keşfetmiştir. Shah, Conine’in satış ve pazarlama elemanı olarak teknoloji adamı olacağını düşünmüştür, ancak kısa süre sonra bunun tam tersinin doğru olduğunu fark etmiştir. Kendisinin bilişim yeteneğinin daha çok olduğunu düşünmektedir.

Niraj Shah ve Steve Conin

Niraj Shah mezun olduktan sonra hukuk fakültesine yönelmek istediğini söylemiştir. İş ortağı olan Steve Conin ise aile işini devralmak adına çalışmalar yapacağını belirtmiştir. Ancak birlikte aldıkları girişimcilik dersinden sonra ikilinin fikri değişmiştir ve kendilerini bu yolda bulmuşlardır.

İlk olarak stereo standlar satan ‘Racks and Stands’ adlı işletme kurdular. Bu onlar için bir ilk olmuştur. İnternet arama modellerini analiz etmelerine yardımcı olmuştur. En önemlisi tüketicilerin online olarak ne satın almak istediklerini keşfetme yeteneklerini geliştirmelerine fırsat vermiştir. Yaptıkları araştırmalar sonucunda, büyükbaba saatleri ve bar tabureleri gibi belirli ögeleri arayan insanlar için bir dizi başka web sitesi başlattılar. Sonunda, barındırdıkları web sitesi sayısı 250’ye çıktı. Böylece günümüzde ünlü bir dekorasyon ticaret sitesi olan Wayfair’ın oluşması yolunda birçok adım atıldı.

Wayfair Tarihçesi

Bu girişimcilik çalışmaları sonucunda 2008 yılında, CSN Mağazaları Kanada’ya ihracat yapmaya ve Birleşik Krallık’ta satış yapmaya başladı. Bu firma işleri büyüterek Londra’da bir ofis açtı. Aynı yıl, Boston Business Journal şirketi; CSN Mağazaları’nı Massachusetts’deki en hızlı yükselen 1. özel e-ticaret şirketi ve genel olarak en hızlı büyüyen 4. özel şirket olarak derecelendirdi. 2009 yılında şirket Almanya’da kuruldu. 2010 yılında şirket merkezini 177 Huntington Avenue olarak değiştirdi. Aynı yılın sonunda şirket, sadece üyelere özel bir çevrimiçi satış mağazası olan Joss & Main’i açtı.

2011 itibariyle, CSN Mağazaları 200’den fazla çevrim içi mağazaya sahipti. Haziran 2011’de şirket dört yatırım firmasından 165 milyon dolarlık fon yarattı: Akü Girişimleri, Büyük Tepe Ortakları, HarbourVest Ortakları ve Spark Capital.

Wayfair, 1 Eylül 2011’de piyasaya sürüldü. Temmuz 2012 itibariyle Wayfair, tüm web siteleriyle Joss & Main ve All Modern’in kendine has özellikleriyle Wayfair.com’a dahil olmuştur. Ağustos 2012’de Wayfair, Wayfair’in iş dünyası, hükümet ve kurumsal alıcıları için tek bir yer olan Wayfair Supply’ı açmıştır.

wayfair nedir ve mobilyaları nelerdir

Mart 2014’te T. Rowe Price (ünlü bir yatırım şirketi), 157 milyon dolarlık finansman sağlayarak şirketin 2 milyar dolardan fazla bir değere sahip olmasını sağlamıştır.

Haziran 2014’ün sonlarında şirket, bu kez merkezini tekrar 177 Huntington Avenue’dan önceki genel merkezine bir blok uzaklıkta olan 4 Copley Place’e taşımıştır. 4 Copley Place ile birlikte, şirketin çevresinde iki uydu ofisi bulunmaktadır.

wayfair logo

Ekim 2014’te Wayfair, W sembolü ile New York borsasında 300 milyon doların üzerinde para toplamıştır. Temmuz 2015’te Wayfair, açıklanmayan bir miktara yerel ticari perakendeci Temple & Webster’a satılmıştır.

Wayfair, Uygulamalar, Mobil ve Ses kategorisinde 2020 Webby Ödülü’nü kazanmıştır. E-ticaret dünyasında bu ödül ses getirmiştir.

Wayfair İsmi Nereden Gelmektedir?

Wayfair şirketinin adı Niraj Shah ve Kevin Conine tarafından işe alınan pazarlama ajansı tarafından seçilen bir isimdir. Wayfair şirketinin kurucusu Shah ve Conine, bu ismin altında ikilinin üniversite yıllarına duyduğu özlem ve birlikte kurdukları şirketin geleceğinin yattığını belirtmiştir. Şirket Wayfair ismiyle çıkış yaptığı için bu ismin vizyon getirdiğine inanılmaktadır.

Wayfair Kullanmanın Avantajları

  • Wayfair’in çok çeşitli ev eşyaları vardır.   
  • Çoğu ürün, mal deposundaki halinden daha geniş bir fiyat aralığına sahiptir.
  • İstenilen öge, bulunduğunuz konuma rahatça getirilmektedir. 
  • Nakliye çoğunlukla ücretsizdir.
wayfair nedir? wayfair logo görseli

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Çevreci ve yenilikçi bir mühendis öğrencisi