Volkswagen Sürücüsüz Minibüsünü Test Etmeye Başlıyor

Dünyanın en büyük araba üreticilerinden Volkswagen, geçtiğimiz aylarda ID Buzz adındaki elektrikli minibüsünü tanıtmıştı. Şirket yaptığı yeni açıklamayla birlikte araç hakkında detaylı bilgileri paylaştı. Açıklamaya göre Volkswagen sürücüsüz minibüsünü 2021 yazında Almanya’da test etmeye başlayacak.

Volkswagen geçtiğimiz aylarda Amerikan şirketi olan Argo AI ile birlikte bir araç üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Volkswagen tarafından tasarlanan araçta Argo’nun otonom teknolojisi bulunacak.

İki şirket yetkilileri bu hafta ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Toplantıda sürücüsüz minibüsün 2021 yazında Almanya’da test edileceği açıklandı. Bunun yanı sıra Volkswagen yetkilileri, 2025 yılına kadar Almanya’da aracın kullanım oranını belirli bir seviyeye getirmeyi planladıklarını açıkladılar.

Argo, VW’nin yanı sıra Ford ile birlikte çalışıyor. Hatta şirket Amerika’da da otonom araçlar üzerine ciddi çalışmalar yapıyor. Volkswagen de bu çalışmalardan faydalanarak otonom araçlarını piyasaya sürmek istiyor.

Argo CEO’su Bryan Salesky, Volkswagen ile aralarında güçlü bir ortaklık olduğunu belirtiyor. Salesky, bu kapsamda iki şirketin de piyasada kendilerini eşsiz yapacak unsurlar üzerinde çalıştıklarını açıklıyor.

Argo’nun geliştirdiği yazılım aracın etrafı görmesine olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra şirket, yoldaki araçların ve yayaların hareketlerinin tahmin edilmesini sağlayan bir yazılım geliştirdiklerini de iddia ediyor.

Hatta Salesky, bu yazılım ve geliştirdikleri sensör paketi ile aracın otomatik sürüş modunda kullanılabileceğini söylüyor.

Volkswagen Yetkilileri Minibüsten Çok Umutlu

Volkswagen, geliştirdikleri elektrikli minibüsleri bir alt kuruluşu olan Moia’nın filosuna katmayı planlıyor. Moia, Hamburg ve Hannover’de hizmet veren Uber benzeri bir ulaşım uygulaması. Uygulamanın kullanıcıları, kendileriyle aynı istikamete giden insanlarla elektrikli bir araçta seyahat ediyorlar.

Moia CEO’su Richard Henrich, filolarının 2025 yılında tamamen elektrikli ve otonom araçlardan oluşacağını belirtiyor. Bu durum da Volkswagen’in Argo ile geliştirdikleri minibüslerden çok umutlu olduklarını gösteriyor.

ID Buzz
Kaynak: Volkswagen

Volkswagen yetkilisi Christian Senger de bu görüşü destekler bir açıklama yapıyor. Senger, otonom teknolojisinin büyük bir potansiyeli olduğunu belirtiyor. Bu yüzden de bu konu üzerindeki çalışmalarının devam edeceğini ifade ediyor.

Elektrikli araçlar son yıllarda oldukça büyük ilgi görmeye başladı. Bunun bir sebebi de fosil yakıtlar hızla tükenmesi. Bu nedenle insanlar da alternatif enerji kaynaklarına yönelmek durumunda kaldılar.

Volkswagen’in hem elektrikli hem de otonom olarak geliştirdiği minibüs de büyük bir ilgi görecektir. Peki siz Volkswagen şirketinin sürücüsüz minibüsünü beğendiniz mi? Sizler de ID Buzz hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.