Vivo’nun İlgi Çekici Telefon Patenti Sızdırıldı!

Son zamanlarda gündeme gelen en önemli telefon üreticilerinden birisi de Vivo oluyor. Üstelik Vivo’nun ilginç telefon patenti gündemde kalmasını sağlayacak gibi gözüküyor. Ortaya çıkan sızıntılara göre Vivo, uzatılabilir bir akıllı telefon üzerinde çalışıyor.

Teknolojinin gelişmesi telefon üreticilerini de yeni unsurlar aramaya itiyor. Samsung, Huawei, Xiaomi ve Oppo gibi markalar ekran teknolojileri konusunda yenilikler denemekten geri kalmıyor. Samsung’un katlanabilir serisi Galaxy Z Fold ve Galaxy Z Flip artık kullanıcılara her yıl sunuluyor. Huawei ve Xiaomi de katlanabilir telefonlar konusunda örnek çıkarmaktan geri kalmıyor.

Ancak Vivo’nun telefon patenti “geleneksel” katlanabilir telefonlardan biraz daha farklı bir yapıya sahip olacak gibi gözüküyor. Bu noktada akla gelen en iyi örnek OPPO x 2021 modeli oluyor. Yana doğru uzayabilen bir model olan OPPO x 2021, Vivo’nun yeni telefonunda tahmin edilen tasarıma sahip.

Patent Başvurusu Mayıs Ayında Gerçekleşti

Her ne kadar Vivo’nun telefon patenti yeni gündeme gelse de bu başvurunun aylar öncesinde gerçekleştiğini belirtmekte fayda var. WIPO yani Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne yapılan bu başvuru, 91mobiles‘ın haberi ile ortaya çıktı.

Patentte yer alan bazı çizimler cihazın sağ tarafa doğru uzayan bir ekranı daha olduğunu gözler önüne seriyor. Ekran kullanılmadığında ise tekrar yerine dönüyor. Bunun haricinde ekran ile ilgili bazı tahminler de mevcut. Örneğin, bazı uygulamaların açılması ile ekranın tetiklenmesi mümkün. Bir video izlerken ya da kamerayı kullanırken ekranın açılma ihtimali oldukça yüksek.

Tahmin edebileceğiniz gibi ekranı çalıştıran bir motor da cihazda yer alıyor. Ancak Vivo, ekranın açılmasını kullanıcının manuel olarak gerçekleştirecek bir seçeneği de cihaza ekleyecek gibi gözüküyor. Cihazın hoparlörleri üst tarafta yer alırken Vivo Type-C girişini sağ tarafa koymayı tercih etmiş. Ayrıca çizimlerde yer alan telefonun ekran altı kameraya sahip olmadığını da belirtelim.

OPPO x 2021

Bu tasarım tamamen patent aşamasındaki bir cihazı gösteriyor. Bu nedenle son ürünün bu olacağını söylemek tam olarak doğru olmayacaktır. Hatta Vivo’nun, bu ürünü konsept bir telefon olarak üretme ihtimali de mevcut. Oppo’nun modeli gibi konsept çalışmaların daha önce de sunulduğunu söylemiştik. Ancak şu ana kadar kullanıcılarla buluşan bir uzayabilen telefon modeli piyasaya çıkmadı.

Uzayabilen telefonlar her ne kadar şık gözükse de içerisindeki mekanizma seri üretim ve satış konusunda zorlu olma potansiyeline sahip. Yine de gelecekte çok daha ilginç telefonlar göreceğimizin bir kanıtı olduğuna şüphe yok.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.