Video Konferans Uygulaması Zoom Çöktü

Dev video konferans uygulaması Zoom sık sık kesintiler yaşamakta. Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallıkta’ki kullanıcılar çok fazla bağlantı sorunu olduğunu raporladı. Bu kesintilerin ardından kullanıcıların aklına Zoom çöktü mü sorusu geldi.

Koronavirüs pandemisinin insanları evlerine kapatması iş görüşmeleri, günlük buluşmalar gibi aktiviteleri büyük bir sekteye uğrattı. İnsanların çevrim içi çözümlere yönelmesi video konferans ve mesajlaşma uygulamarına büyük kazanç sağladı. Bu süreçte ise en fazla gündeme gelen şirket Zoom oldu. Pandemi başlarında özellikle şirket toplantılarında sıkça kullanılmasıyla Zoom baya popüler bir hale geldi. Ardından ülkelerin uzaktan eğitim kararı almasıyla Zoom öğretmenler ve öğrenciler için de gözde bir hal aldı. Zoom’un bu peri masalı hikayesi pek de uzun sürmedi. Ortaya çıkan güvenlik açıkları nedeniyle çok fazla kullanıcı kaybeden ve bazı devletlerde kamusal görüşmelerde yasaklanan Zoom büyük darbe aldı. Getirdiği uçtan uca şifreleme ile bu güvenlik sorununu çözdüğünü iddia eden Zoom bugün ise yaşadığı kesintilerle tekrardan eleştiri oklarını üstüne aldı.

DownDetector, Zoom’un Kuzey Amerika ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde kesintiler yaşadığını web sayfasında yayımladı. Zoom’un kendi sunucu durumu sayfası ise toplantılar ve web seminerleri ile ilgili sorunların yaşandığını gözler önüne serdi. Mesajlaşma, telefonla sesli görüşme ve birkaç özelliği sorunsuz çalışıyor gibi gözükse de asıl işlevi video konferans olan Zoom’un bu sorunu yaşaması kullanıcıları zor duruma sokmakta.

Zoom Çöktü Haberleri Bazı Kullanıcıları Mutlu Etti

Bu bağlantı sorunlarının ardından Zoom kullanıcıları Twitter üzerinden bir çok tweet attı. Derslerini ve toplantılarını kaçırdıklarını söyleyen kullanıcıların bir kesimi Pazartesi Sendromundan kurtardığı gerekçesiyle Zoom’a teşekkür bile etti.

Her ne kadar bazıları bu olaya böyle baksa da Zoom gibi önemli bir video konferans uygulamasının böyle bir kesintiye uğraması hiç de küçük bir olay değil. Çok fazla kullanıcıya sahip olan hizmet açıkçası kullanıcılarını hayal kırıklığına uğrattı diyebiliriz.

Zoom’un tweetlerine göre şirket şu anda kesintiler üzerinde gerekli araştırmayı ve çalışmayı yapıyor. Hizmet geldiğinde ise sosyal medya kanallarından gerekli duyuruları yapacaklar.

Alternatifler Mevcut

Zoom bu pandemi sürecinde en popüler video konferans uygulaması haline gelse de piyasadaki tek uygulama değil. Zoom’un alternatifi olarak kullanıcıların kullanabilecekleri uygulamaların başında Google Meets ve Microsoft Teams gelmekte.

Umarız Zoom en kısa zamanda bu bağlantı sorunlarını çözer de kullanıcılarını hizmetlerinden mahrum bırakmazlar.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.