Viber, Yeni Payments Özelliğini Tanıttı

Japon e-ticaret devi Rakuten’in sahip olduğu mesajlaşma uygulaması Viber, bir süredir fintech alanında çalışmalar sürdürüyor. Bu şirket, uzun süredir çeşitli ülkelerde para transferi ve chatbot ödemeleri gibi hizmetler gerçekleştiriyor. Şimdi ise Viber, bu çalışmalarına yeni bir boyut kazandırmak istiyor. Viber, kullanıcıların Viber hesaplarına bağlı dijital cüzdanlar kurmalarına izin verecek olan Payments on Viber hizmetini başlatıyor.

Viber başlatmış olduğu bu hizmeti ilk olarak Almanya ve Yunanistan’da piyasaya süreceğini duyurdu. Şirket bu hizmeti yıl içinde ve gelecek yılda 180 ülkeye kadar genişleteceğini de ekledi. Viber’in CEO’su Ofir Eyal ise Payments hizmetini bu iki ülkede başlatmanın stratejik bir nedene bağlı olduğunu belirtti.

Payments on Viber Hizmetiyle İlgili Detaylar

Payments cüzdanları, Visa ve Mastercard’ın yanı sıra diğer banka hesaplarına da bağlıdır. Kullanıcılar Payments cüzdanları ile fatura ödemeleri, mal satın alımı ve kişilere para aktarımı işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Peer-to-peer transferi de Payments cüzdanlarının ilk başlatılacağı hizmet olarak söyleniyor. Bu hizmetin ise ücretsiz olacağı ekleniyor. Ancak işletmelere yapılan ödemelerde olduğu gibi bu hizmete sonradan bazı ücretlerin ekleneceği de belirtiliyor.

Viber, Payments on Viber Hizmetini Başlatıyor

Verilere göre Viber’ı Yunanistan’daki kişilerin %91’i kullanıyor. Bu da 10.7 milyon nüfusluk ülkenin 7 milyonuna eşit geliyor. Bu nedenle ülke, “peer-to-peer” transferine uygun olduğu için ‘Mor ülke’ olarak da adlandırılıyor. Diğer yandan Almanya’nın ise 3 milyon Viber kullanıcı yer alıyor. Ancak Ofir Eyal, bunu Yunanistan’a transfer işlemi için güçlü bir köprü olarak nitelendiriyor. Ayrıca Eyal, Viber’ın Almanya’da güvenlik ödülü kazandığını ve bunun marka algısına güç kattığını da ekliyor.

Eyal, Viber’ın chatbot ödemeleri hizmetlerinin Ukrayna, Bulgaristan ve Macaristan gibi bulundukları yerde kalmaya devam edeceğini belirtti. Ancak bu hizmetin de Payments ödemeleri genişledikçe değişeceğini de ekledi.

Bunun yanında Viber, fintech alanındaki çalışmalarını başka bir ağ ile ortak şekilde yaptığını duyurdu. Bu ödeme ağının ise Rapyd olduğunu bildirdi. Eyal, Viber’ın Rapyd ile başka alanlarda da çalışacağını da bildirdi. Diğer yandan Eyal, Rakuten’in Rapyd’e yatırım yapmadığını ve yapmayacağını da vurguladı.

Mesajlaşma platformlarının çoğu ödemeler konusunda çeşitli hamleler yapıyor. Örneğin WeChat ve Meta, ödemelerle ilgili ‘Süper uygulama’ profili oluşturmakla ilgilendiğini belirtiyor. Bunun yanında Apple ve Google da mobil cüzdanlar alanında gelişmeleriyle büyük yol kat ediyor. Viber ise mevcut katılımcıları artırmak ve uygulamayı daha iyi hale getirmek için Payments on Viber hizmetini başlatmış gibi duruyor. Peki sizler Viber’in başlatmış olduğu Payments on Viber hizmeti hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/07/26/messaging-app-viber-launches-payments-a-new-digital-wallet-for-paying-bills-money-transfers-and-buying-goods/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.