Veri Bilimi Adayları İçin 5 YouTube Kanalı

Bir konuya kitap kullanarak çalışmanın kendine özgü avantajları vardır. Ancak artık insanlar kitaplar yerine daha çok videolar aracılığıyla çalışmaya meyilli hale geldi. Ayrıca İnternet, insanlar ve öğrenme kaynakları arasındaki uçurumu da neredeyse kapattı. Bloglardan videolara kadar, herhangi bir alan için İnternet üzerinde neredeyse sınırsız kaynak vardır. Özellikle COVID-19 pandemisinden sonra, videolara daha çok ilgi gösterildi. YouTube, bu alanda önde gelen platformlardan birisi. Bu yazımızda ise, veri bilimi adayları için 5 YouTube kanalı listeledik.

Sentdex

veri-bilimi-adaylari-icin-5-youtube-kanali-sentdex

Sentdex, 16 Aralık 2012’de kurulmuş ve şu an itibariyle yaklaşık 1 milyon aboneye sahip bir YouTube kanalıdır. Sentdex tarafından 1000’den fazla video yüklenmiştir. Kanalın sahibi ise Harrison Kinsley‘dir. Ayrıca Python programlama dilini kullanan birden fazla işletmenin kurucusudur.

Kanalında Python programlamayla ilgili şahane içerikler sunuyor. Veri bilimi adayları için makine öğrenimi, derin öğrenme, yüz tanıma ve pekiştirmeli öğrenmeye yönelik birçok eğitim içeriği hazırladı. Kendisinin sunduğu diğer videolar ise finans, veri analizi, robotik, web geliştirme ve oyun geliştirmeyle ilgilidir.

3Blue1Brown

3blue1brown

Grant Sanderson, animasyonlar ile bir sorunu açıklama vizyonu ile 3Blue1Brown kanalını kurdu. 2015 yılında Stanford Üniversitesi’nden Matematik alanında lisans derecesi ile mezun oldu. Daha sonra kodlama becerilerini geliştirmek istedi ve Python programlama dilinde “mathematical animations” ın kısaltması olan “Manim” adlı bir grafik kütüphanesi oluşturdu.

Bu grafik kütüphanesini kullanarak problemlere alışılmadık bir bakış açısıyla yaklaşıyor. 3Blue1Brown YouTube kanalı 01 Mart 2015 yılından kuruldu ve o zamandan beri yaklaşık 3 milyon abone elde etti. Kanalda şu an itibariyle 100’ü aşkın video bulunmaktadır.

Videoları, Doğrusal Cebir, Diferansiyel denklemler ve sinir ağları gibi konuları kapsamaktadır.

freeCodeCamp.org

freecodecamp.org

freeCodeCamp, projeler oluşturarak kodlamayı öğrenmenize yardımcı olan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Her seviye için video içeren bu YouTube kanalı bir yazılım geliştiricisi olan Quincy Larson tarafından kuruldu.

Kanal, başladığı 16 Aralık 2014 tarihinden bu yana 2.19 milyon abone kazandı. Temel Python programlama, Veri Bilimi Makine Öğrenimi ve Derin Öğrenme ile ilgili videolar var. Ayrıca, PyTorch ile Derin Öğrenme adı altında 6 videoluk bir seri de mevcut.

StatQuest with Josh Starmer 

statquest-with-josh-starmer

Josh Starmer, istatistiği eski iş arkadaşlarına açıklamak için StatQuest’i 23 Mayıs 2011’de başlattı ve şu anda 313 bin abonesi bulunmaktadır. Pratik uygulamalarla beraber, istatistik ve makine öğreniminin teorik yönlerinin vurgulandığı en iyi kanallardan birisidir.

Tüm kafa karıştırıcı terminolojinin arkasında basitliği göstererek herkesin anlayabileceği şekilde içerikler sunuyor. Bu türde yaklaşık 180 video bulunuyor.

Python Programmer

veri-bilimi-adaylari-icin-5-youtube-kanali-python-programmer

Giles McMullen, bu YouTube kanalının sahibidir. Yapay zeka ve makine öğrenimi konusunda uzmanlaşmış bir gazetecidir. 16 Ağustos 2008 yılında bu kanalı kurdu ve şu an itibariyle yaklaşık 184 bin abonesi var. Her Perşembe yeni video yüklenmektedir.

Kanalında Python, veri analizi, makine öğrenimi ve çok daha fazlasıyla ilgili videolar bulabilirsiniz. Ayrıca bu becerilerin nasıl öğrenileceği ve öğrenmek için en iyi kaynakların nerede bulunacağı konusunda tavsiyelerde bulunur. Ancak bu kanalın benzersiz özelliği, yeni başlayanlar için veri bilimiyle ilgili kitapları incelediği videolara sahip olmasıdır.

Tech With Tim 

veri-bilimi-adaylari-icin-5-youtube-kanali-tech-with-tim

Bilgisayar Bilimleri birinci sınıf öğrencisi olan Tim, 22 Nisan 2014 tarihinde “Tech with Tim” kanalını oluşturdu. Programlama ve yazılım mühendisliği alanında ücretsiz eğitim vermeyi hedefleyen “Tim with Tech” kanalı 334.000 aboneye sahip.

Tim, kanalında her türden teknoloji ve programlama dersleri yayınlıyor. Bu eğitimler, programlama temellerinden yapay zeka ve makine öğrenimi uygulamaları oluşturmaya kadar çeşitlilik gösteriyor. Python programlama, Python ile oyun geliştirme, Python ile makine öğrenimi, Python sinir ağları ve veri bilimi gibi daha birçok alanında eğitimler veriyor.

Sizlere hepsi birbirinden şahane, veri bilimi adayları için 5 YouTube kanalı listeledik. Popülaritesi gittikçe artmakta olan veri bilimi alanına giriş yapmak için bu kanalları izlemeye başlayabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.