Uygulama Mağazaları 2021 Yılında Rekor Kırdı!

App Store ve Google Play Store’un 2021 yılı verileri yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Kamuoyu ile paylaşılan verilere göre uygulama mağazaları 2021 yılında birçok yeni rekor kırdı.

Konuyla ilgili paylaşılan araştırma Sensor Tower isimli bir araştırma şirketi tarafından yapıldı. Bu şirket 2021 yılındaki App Store ve Google Play Store verilerini inceleyerek bulguları ortaya çıkardı. Kullanıcılar iki mağazada toplam olarak 133 milyar dolar harcama yaptı.

Google Play ve App Store’da yapılan harcamaların 133 milyar dolarlık bir seviyeyi bulması, geçtiğimiz seneyi de gölgede bıraktı. 2020 yılına kıyasla bu sene yapılan harcamalarda %20’lik bir artış söz konusu. Üstelik, Apple’ın bu sene içerisinde daha yüksek gelir elde ettiği de bilgiler arasında yer alıyor.

%17,7’lik bir büyüme ile App Store, gelirin 85,1 milyar dolarına sahip. Öte yandan Google Play kullanıcılarının yaptığı harcamalar ise çok daha düşük. Android kullanıcılarının sayısının çok daha fazla olmasına karşın Apple’ın daha yüksek bir gelire sahip olduğu belirtiliyor. Google Play’ın 2021 yılındaki geliri ise 47,9 milyar dolar olarak ifade ediliyor.

Komisyonların Etkisi Kendini Göstermiş Olabilir

Son birkaç yıldır sektör olarak mobil oyun ve uygulamalar oldukça önemli bir yükselişe sahip. Bu yükselişin etkilerini kırılan rekorlar ile görmek de mümkün. Sensor Tower tarafından paylaşılan bilgilere göre 2021 yılında 143,6 milyar yeni uygulama indirmesi gerçekleşti. Bu miktarın ücretli ve ücretsiz uygulamaları bir arada bulundurduğunu belirtmek gerek.

133 milyar dolarlık toplam harcamada; uygulama içi harcamalar, premium uygulamalar ve abonelikler gibi unsurlar yer alıyor. Apple’ın bu noktada daha yüksek bir gelir elde etmesi ise şirketin komisyon politikası ile alakalı olma ihtimali taşıyor.

Bildiğiniz üzere Apple, App Store üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde %15 ile %30 arasında komisyon alıyor. Bu nedenle birçok kurum hatta ülke ile başı derde giren Apple, kendi politikasını savunmaya devam ediyor.

Öte yandan peş peşe gelen rekorlar gelecek seneler konusunda da merak uyandırıyor. Araştırmada yer alan notlar, sektördeki hareketlilikte COVID-19 etkileri de olduğunu belirtiyor. Ancak normalleşmenin ardından artışın devam etmesini gelecek senelerde daha yüksek miktarlar göreceğimizin ipucu olarak düşünmek mümkün. Bir başka deyişle, 2022 yılında da uygulama mağazaları cephesinden yeni bir rekor görmemiz olası.

uygulama mağazaları rekor

2021 yılında en yüksek gelir elde eden uygulama ise TikTok oluyor. Hemen ardından YouTube ve Tinder gibi uygulamaları görmek mümkün. İndirme sayısı olarak ise genel anlamda listenin ilk sıralarında TikTok, Facebook ve Instagram yer alıyor.

App Store kullanıcılarının ilk üç sırasında TikTok, YouTube ve WhatsApp görmek mümkün. Google Play cephesinde ise Facebook, Instagram ve TikTok sıralaması mevcut.

Sensor Tower, yaptığı araştırmada oyunlara da yer veriyor. 2021 yılında genel olarak 89,6 milyar dolarlık bir oyun harcaması gözüküyor. En çok indirilen oyunlar arasında ise Garena Free Fire, Subway Surfers ve PUBG Mobile yer alıyor. Eğer tüm listeleri incelemek isterseniz Sensor Tower resmi sitesi tarafından paylaşılan verilere göz atabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.