UX ve UI Tasarımcısı/Tasarımı Karşılaştırması

Tasarım işi söz konusu olduğunda, karıştırılan birçok iş tanımı vardır. Genellikle UX Tasarımcısı ile UI Tasarımcılarının rolleri ve yaptıkları işler karıştırılır. Bu yazıda “UX vs UI”yi ve UX tasarımcısı ile UI tasarımcısı arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışacağız. UX ve UI’nin genel tanımları şu şekildedir:

  • UX (User Experience) anlam olarak “kullanıcı deneyimi” demektir. Bir kişinin ya da bir şirketin ürün ve hizmetlerinin her yönüyle etkileşimde bulunduğu iç deneyimdir. UX tasarımı, grafik tasarımı için şemsiye gibidir.
  • UI (User Interface) kullanıcı arayüzü demektir. En temel düzeyde, kullanıcı arayüzü (UI), bir kişinin bir ürün veya hizmetle etkileşime girmesini sağlayan ekranlar, sayfalar ve düğmeler ve simgeler gibi görsel ögeler serisidir.

UX Tasarımı Nedir? UX Tasarımcısı Ne Yapar?

UI ve UX Tasarım

UX, bir tasarımın son kullanıcıya anlamlı bir ürün olarak gitmesi için geçen süreci, kullanıcıların ihtiyaçlarını ve isteklerini gözetir.

Donald Norman’ın (tasarımcı) orijinal UX tanımı: Her düşünce deneyimi, tasarımının merkezinde yer alır – her şeyi kapsar ve her zaman etkileşime giren insanın etrafında merkezlenir.

UX tasarımcıları, kullanıcının ürün tamamlandığında ve yayınlandığında etkileşime gireceği yapısal, mantıksal ve lojistik unsurları ele alır. UX tasarımcıları, işletmelerin veya markaların ihtiyaçlarını karşılayan kullanıcı merkezli çözümler üretir. Bir grafik tasarımcı çalışmalarını pazarlamaya dayandırırken bir UX tasarımcısı son kullanıcının deneyimine dayanan bir çerçeve oluşturur.

UI Tasarımı Nedir? UI Tasarımcısı Ne Yapar?

UI Tasarımcı

UI Tasarımı, bir ürünün kullanımının kolay ve keyifli olmasını amaçlayan, stil ve genel görünüm vurgulanarak arayüzün geliştirilmesidir.

Bir UI Tasarımcısı, ürünün etkileşime girdiği arayüzlerin tasarımına odaklanarak tamamen UX tasarımcısının çalışmasına dayanan ürünün genel görünümünü ve hissini ele alır. Yani aslında UI tasarımı, UX’in belirlediği yoldan gider ve UX’in isteklerini görsel olarak iletir. Buna animasyonlar, açılır menüler, düğmeler ve bağlantılar olmak üzere etkileşimli ögeler dahildir.

UX ve UI Tasarımcısı Farkları

Aslında bu tasarım modelleri beraber çalışır ve biri olmasazsa diğeri de olmaz. Ama genel olarak farkları vardır:

  • UX tasarımcısı, kullanıcının yaptığı işlemi göz önünde bulundurur. Aksine, UI tasarımcısı da ürünün görsel deneyimini göz önünde bulundurur.
  • UX tasarımcısının işi, UI tasarımcısının işinden daha önce başlar. UX tasarımcısı, pazar ve rakip araştırmaları yapar,yeni ürün tasarımlarının prototiplerini oluşturur; ürünleri test eder ve atölye çalışmaları yapar.
  • UX tasarımcısının amacı basittir: müşteri ürünü kullanırken tüm ihtiyaçlarını karşılamak ve müşteriyi mümkün olan en iyi şekilde memnun etmek.

Genel olarak bir ürünü insan vücudu olarak düşünürseniz UX tasarımı organlarınızı, UI tasarımı ise dış görünümünüzü temsil eder. İkisi de birbiri olmadan olmaz.

Dain Miller, UX ve UI tasarımı arasındaki farkı şöyle açıklıyor:

“KULLANICI ARAYÜZÜ EYER, ÜZENGİLER VE DİZGİNLERDİR. UX İSE ATA BİNEBİLDİĞİNİZ HİSSİDİR. ”

-Dain Miller, Web Geliştiricisi

UI tasarımı UX pastasındaki krema gibidir. Harika bir pasta yaptığınızı düşünün, daha fazla
kişinin bu pastayı yemek istemesi için üzerini çok çekici bir şekilde süslemeniz gerekir. Bu da demek oluyor ki iyi bir UI ve UX birlikteliği harika sonuçlar çıkarır fakat birinin kötü olması bütün işi berbat eder. Bu yüzden iş birliği ve uyum tasarımcılar için her zaman iyi sonuçlar getirir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.