UV-C Işık Sistemli Robot Yüzeyleri Dezenfekte Ediyor

UV-C ışık sistemli robot teknolojisi, topluluk alanlarının Koronavirüs ve diğer etkenlerden korunması için MIT tarafından geliştirildi. UV-C ışık teknolojisi (ultraviyole antiseptik ışınlama), tüm yüzeyleri dezenfekte edip virüslere ait parçacıkları yok edebilir. Doğrudan temasta insan sağlığı için de oldukça tehlikelidir. UV-C ışık teknolojisi genellikte hastaneler ve hasta odalarını sterilize etmek amacıyla kullanılıyor. Tüm bunları dikkate alan MIT’in Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) , yüzeyleri dezenfekte edebilen bir robot geliştirmek için Ava Robotics ile anlaştı. Tasarlanan özel UV-C ışıklı robotun ilk prototipi Büyük Boston Gıda Bankası’na (The Greater Boston Food Bank) yerleştirildi. Robot gıda deposunda saatte 0.35 km hızla ilerleyerek yarım saat içinde yüzeyde bulunan virüs parçacıklarının %90’ına kadar ulaşıp temizleyebildi.

UV-C ışık sistemli robot
credit: news.mit.edu

Uzmanlar, geliştirilen yapay zeka destekli bu robotun okul, hastane, kafeler ve marketler gibi tüm kurumlarda ortamı sterilize etmek için kullanılabileceğini söyledi. UV-C ışık sistemli robot haritalandırma yöntemiyle belirlenen alanları gezerek temizleme işlemini yapabiliyor. Daha iyi bir haritalandırma yöntemi için yeni kontrol sistemleri üzerinde de hala çalışılıyor. COVID-19 etkilerinden korunmak için yapılan dezenfekte işlemleri sırasında hala insanların risk altında olması salgının yayılmasını ne yazık ki engelleyemiyor. Bu nedenle, insan müdahalesini azaltıp uzaktan kontrol sağlayarak bu durumun önüne geçilmesi planlanıyor. Ayrıca, UV-C ışınlarının insan sağlığı için tehlike oluşturması da dezenfekte işlemi sırasında yalnızca otonom robotun geçerli alanda bulunmasını gerektiriyor.

UV-C Işık Sistemli Robot Boston Gıda Bankası’nda Faaliyet Gösteriyor

Bu ihtiyaç için özellikle seçilen Boston Gıda Bankası’nın önemi ise bir gıda fabrikası olmasıdır. COVID-19 pandemisi sırasında en çok tehlike altında olan kurumlar arasında, gıda sektörü ilk sıralarda yer alıyor. Bu nedenle gıda sektörlerine bu konuda daha fazla hassasiyet gösterme sorumluluğu yükleniyor. İnsanların ambalajlı ya da ambalajsız gıda alımına olan güvenini azaltmamak için gerekli önlemler arasında UV-C ışık sistemli robot bulunuyor. Gıda ürünlerinin virüs partiküllerinden tamamen arınmış olması insanlar için oldukça büyük bir önem taşıyor.

MIT’in Yapay Zeka Laboravutarı’nda bilim adamı olan Alyssa Pierson, “Gıda sektörü toplum için oldukça büyük bir hizmet gösteriyor. Bu süreçte, bu operasyonun sürdürülmesine yardımcı olabilmek kritik bir öneme sahip.” sözlerini kullandı.

Bu nedenle alınan önlemlere ek olarak bir dezenfeksiyon kapasitesi sağlamak, COVID-19’un yayılma riskini azaltmak için oldukça iyi bir fırsat olarak görülüyor.

UV-C ışık sistemli robot teknolojisi, büyük alanların dezenfekte edilmesi için insanlara büyük bir yardım sağlayacak. Dezenfeksiyon işlemi sırasında da insanların büyük bir risk altında olmasının önüne geçmek için otonom sistemlere olan güven, gün geçtikçe artmaya devam edecek.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı