PlayStation Oyunlarına Dudak Uçuklatan Zam!

PlayStation Store Türkiye’de oyun fiyatlarına dudak uçuklatan bir zam yaptı. Oyuncuların tepkisine yol açan PlayStation oyunlarına zam haberi, oldukça tepki aldı. Ancak hala resmi bir açıklama gelmedi.

PlayStation, tüm dünyada oldukça popüler bir oyun platformu olarak biliniyor. Aynı zamanda hatırı sayılır bir oyuncu kesimi için en iyi oyunları bünyesinde bulunduran platform, oldukça büyük bir online mağazaya sahip.

Döviz kurunun artmasıyla PlayStation oyunlarında fiyat düzenlemesine giden Sony, hali hazırda oldukça eleştiri altındaydı. Bununla birlikte şirketin böyle bir karar almış olması, tepkilerin iyice çoğalmasına neden oldu.

3 ayda bir fiyatların güncellendiği PlayStation Türkiye mağazasında oyunların bu kadar yüksek fiyata satılıyor olması oyuncular için hiç iyi bir haber değil.

Ayrıca söylememiz gerekir ki, Sony 3 ayda bir zarar etmemek için en yüksek kurdan fiyatları güncelliyor. Başka bir deyişle bu fiyatlar günümüzdeki en yüksek kura denk gelecek şekilde ayarlanmış.

Playstation
PlayStation

Tüm bunlardan dolayı ne yazık ki PlayStation oyunlarına zam haberi, yabancı olduğumuz bir konu değil. Düzenli periyotlarla karşılaştığımız bu fiyatlandırmanın en can alıcı noktası mevcut olduğumuz durumda yatıyor.

Gelen tepkilerin odağında PlayStation Store Türkiye var. Ancak bu tepkilerin asıl sebebi şirketin talepleri karşılıksız bırakması. Steam gibi platformlar bölgesel sabit kur uygulayarak oyuncuları böyle bir mağduriyetten koruyor. Ancak Sony’nin bu adımı atmıyor olması işleri biraz kızıştırıyor.

Mevcut durumda, tüm PlayStation oyunlarına zam gelmiş değil fakat zamanla geleceği tahmin ediliyor. Şimdilik şaşırtan fiyatlandırmalardan bazıları şu şekilde:

Playstation oyunlarına zam

Bununla birlikte yapılan zamlar arasında Cyberpunk 2077 de vardı. 479 TL’ye satılan oyun, PC platformlarında 200 TL civarına satılıyor.

PlayStation Oyunlarına Zam Hakkında Detaylar

Söz konusu fiyatlandırma politikasına gelen tepkileri Twitter’da net bir şekilde görmek mümkün. Fiyat karşılaştırması yapan ve aradaki farkı gören oyuncuların verdiği tepkiye karşılık bir açıklama gelecek mi emin değiliz.

Fiyatlandırmalara ve tepkilere baktığımızda, Türkiye’de PlayStation oyunlarını oynamanın ne kadar zor olduğunu görüyoruz. Öte yandan bu durumun Sony’e dönük bir tepkiye dönüşmesinin nedeni, oyunların diğer platformlarda oldukça ucuz olması.

Örneğin geçen hafta Steam indirimlerinde 40 TL’ye satılan FarCry 5, bugün PlayStation Store’da 789,00 TL’ye satılıyor.

Oyuncuların ümidi bu durumun ileride düzelmesi ve Sony’nin Türkiye pazarında bir düzenlemeye giderek yüksek fiyatları biraz da olsun düşürmesi. Bu esnada biz de gelişmelerin takipçisi olup size aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.