Ubisoft Taciz Suçlamalarından Bir Personel Daha Kaybetti

Ubisoft, dünyanın en büyük video oyun geliştiricilerinden olan şirket, üzerindeki cinsel taciz iddialarının ardından CCO’su Serge Hascoet’in istifasını duyurdu. Bloomberg muhabiri tarafından “en güçlü yaratıcı güç” ve “oyunların tamamından sorumlu isim” olarak tanımlanan Serge Hascoet, senenin en büyük oyun tanıtım etkinliğinden 1 gün önce 11 Temmuz Cumartesi günü istifasını verdi. Assassin’s Creed, Just Dance, Far Cry gibi oyun serileriyle tanınan Ubisoft, son zamanlarda büyük personel kayıpları veriyor. Eğlence ve hizmet sektöründe büyük bir konuma sahip olan Ubisoft’un taciz iddialarıyla gündeme gelmesi şirket üzerindeki baskıyı artırıyor.

Hascoet ile beraber İnsan Kaynakları Direktörü Cecile Cornet ve Kanada stüdyosunun genel müdürü olan Yannis Mallat da şirkete istifasını verdi. Mallat için Ubisoft, “Kanada’da birçok çalışana karşı çıkan iddia varken Mallat’ın bu pozisyonda devam etmesi mümkün değildir.” sözlerini kullandı.

ubisoft taciz iddiasıyla suçlanan cco Serge hascoet

Ubisoft üzerindeki cinsel taciz soruşturmaları, şirketin Toronto kurucu ortağı olan şef Beland tarafından kadın çalışanlara taciz edici davranışların iddia edilmesiyle başladı. Bu söylemler ardından Beland’ın istifası verilmişti. Genellikle eski çalışanlar tarafından durumun sosyal medyada dile getirilmesiyle de Hascoet ve Mallat gibi iki üst düzey personel de şirketten ayrılmak zorunda kaldı.

Video oyunlarıyla ilgili makaleler yazan bir blog Ubisoft için “Kadınları önemsemeyen, tacizi meşrulaştıran ve en kötü suçlular için bile bahaneler yaratan bir şirket.” sözlerini kullanmıştı. Paris merkezli bir gazete olan Libération da 10 Temmuz’da bu söylemleri doğrulayan bir makale yayımladı. Yayımlanan makalede Serge Hascoet’in şirket bünyesindeki uygunsuz davranışları ve rahatsız edici taciz iddiaları ele alınıyordu. Microsoft‘tan konuyla ilgili İnsan Kaynakları tarafından göz ardı edilen tüm cinsel taciz raporlarının araştırılması istendi.

Ubisoft CEO’su Guillemot Cinsel Taciz Suçlamaları Doğrultusunda Duyuru Yaptı

ubisoft ceo'su yves guillemot

Ubisoft CEO’su Yves Guillemot şirket çalışanlarına yaptığı bir duyuruda “İnsan Kaynakları departmanı yeniden güçlendirilip yapılandırılacak” sözünü verdi. Ardından “Ubisoft, çalışanları için güvenli bir yer olma sorumluluğundan çıktı. Bu kabul edilemez bir durum. ‘Toksik davranışlar’ asla taviz vermediğim davranışlardır ve kabul ettiğim değerler ile ters düşüyor.” açıklamalarında bulundu. Guillemot, Serge Hascoet’in pozisyonunu geçici olarak devralacak. İnsan Kaynakları politikaları ve prosedürlerinin denetlenmesi için de üst düzey bir danışmanlık firmasının görevlendirilebileceği eklendi.

Ubisoft bu iddiaların ardından oyunlarında kadınlara gösterilen muameleler üzerine de eleştirildi. Kapsamlı bir değişikliğe ve düzenlemeye giden Ubisoft, tüm bu eleştiriler doğrultusunda çok kararlı olduğunu belirtiyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı