Twitter Polis Verilerini Yayımlayan Hesabı Askıya Aldı

Dev sosyal medya platformu Twitter bugün yaptığı açıklamada Distributed Denial of Secrets adlı örgütün hesabını kalıcı olarak kapattığını duyurdu. Gazeteci örgüt bu haftanın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’ne ait kolluk kuvvetlerinin en büyük veri depolarından birine erişip polis verilerini halka açık hale getirmişti.

Twitter cephesinden bir yetkili, açıklamasında “Bu yasadışı iş yapan örgütün @DDoSecrets kullanıcı adlı hesabını şirket politikalarımıza ters düştüğünden kalıcı olarak engelledik. Bu politika özellikle özel bilgi içeren, insanlara zarar verebilecek ya da tehlikeye sokabilecek bilgi ele geçirme durumlarını katı bir şekilde durdurmaya yönelik.” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamaya göre DDOSecrets tarafından erişime açık hale getirilen bu gizli dosyalar şirketin belirlediğine göre bireylere zarar verme riski taşıyan düzeltilmemiş bilgi içeren belgeler olarak sınıflandırdıldı.

296 GB Boyutunda Veri Sızdırıldı

DDOSecrest gizli e-postaları, ses dosyaları, video dosyaları ve polis, FBI bültenleri gibi çeşitli gizli 296 gigabayt devlet verisini yayımladı. Yaşanan bu olaydan sonra istihbahrat birimleri böyle önemli belgelerde yeterli güvenliği sağlayamadığı gerekçesiyle eleştiri yağmuruna tutuldu.

Ulusal Füzyon Merkezi Derneği (NFCA) yaptıkları araştırma ile, bu sızma ve verileri paylaşma olayının pazartesi günü gerçekleştiğini doğruladı. Yapılan açıklamalara göre paylaşılan belgeler Ağustos 1996 tarihine kadar uzanmakta.

Ünlü muhabir Brian Krebs yaptığı açıklamada bu büyük sızıntının Houston merkezli web geliştirme firması olan Netsential’ın hatası olduğunu belirtti. DDOSecrets’ın kurucularından olan Emma Best ise belgelerin 2012 yılından beri ABD hükümetinin başına bela olan Anonymous isimli hacktivist grubun bir elemanı tarafından sağlandığını belirtti.

Brian Krebs, NFCA’nın devlet yetkililerini uyardığını açıkladı. NFCA bu sızdırılan dosyaların finansal bilgiler ve kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler dahil olmak üzere, hassas bilgiler içerdiğini yetkililere bildirdi. Twitter polis verilerini bu hacklenmeden sonra kaldırdı ve yetkililerle temasa geçti.

Twitter polis verilerini sızdıran DDOSecretin hesabını askıya almadan önce örgüt bu zararı düzeltmeye çalıştı fakat verinin büyüklüğü buna engel oldu.

DDOSecret’de genel yayın yönetmeni olan Lorax B. Horne, şirketin daha önce birçok gazete ile birlikte çalıştığını açıkladı. Ardından aralarında Washington Post, Guardian ve Intercept de bulunan bir liste yayımladı.

Twitter bu hamlesinin ardından bazı kesimler tarafından tepki aldı. Bu olayı Wikileaks’e benzeten kullanıcılar Twitter’ın ayrımcı davrandığı görüşünde.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.