Twitter Altyazı Butonu Mobil Cihazlara Geliyor

Nisan ayında Twitter, videolardaki altyazılar için bir CC düğmesini test ettiğini açıklamıştı. Hatta bu özellik bazı iOS kullanıcıları için mevcuttu. Yakın bir zamanda da Android işletim sistemine gelmesi konuşulmuştu. CC düğmesi, Twitter’da yer alan videolarda altyazıyı açıp kapamak için test aşamasındaydı. Şimdi ise Twitter altyazı butonu herkes tarafından kullanılabiliyor!

Twitter son zamanlarda birçok yeni özelliği kullanıma sunması ile dikkat çekiyor. En son güncellemede ise Twitter Notes özelliği gündeme gelmişti. Güncellemelerine ve yeniliklerine devam eden Twitter şimdi ise nisan ayında test etmeye başladığı güncellemenin herkes tarafından kullanılabileceğini açıkladı. Böylece mobil cihazınız aracılığı ile Twitter videolarında altyazıları açma ya da kapama seçeneği mevcut.

Twitter altyazı butonu güncellemesi video oynatıcılarda altyazılar aktif hale getirmek için kullanılıyor. Video oynatıcısında bir CC düğmesi yer alıyor. Eğer paylaşılan görüntüde bir altyazı var ise bu düğme aktif hale gelince altyazılar videoda ortaya çıkıyor.

Twitter Destek hesabı tarafından paylaşılan bir videoda CC düğmesi, videonun sağ üst köşesinde yer alıyor. Böylece video oynatıcısında yazılı açıklama ya da altyazı seçeneğini görmek isteyip istemeyeceğinizi seçebilirsiniz.

iOS ve Android Twitter Altyazı Butonuna Kavuşuyor!

Nisan ayında test aşamasındaki Twitter altyazı butonu güncellemesi yalnızca sınırlı sayıda iPhone kullanıcısı için kullanıma açılmıştı. Öte yandan mobil cihazlarda altyazıların yer alıp almayacağı telefonun erişilebilirlik ayarları ile belirleniyordu. Altyazı seçeneğini açıp açmamak ya da videoyu sesi kapalı olarak izlemek gibi çeşitli faktörlere ise ancak ayarlar seçeneğinden ulaşmak mümkündü. Şimdi ise artık bunları istediğiniz gibi açıp kapayabilirsiniz.

Eğer platformda yayınlanan bir videonun altyazıları mevcutsa sağ üst kısımda bir CC düğmesi göreceksiniz. Böylece altyazıları açıp kapatmak için ona dokunmanız yeterli olacak.

Twitter sözcüsü Shaokyi Amdo’nun yaptığı açıklamada Twitter altyazı butonunun yalnızca altyazıları zaten mevcut olan videolarda görüneceği ifade ediliyor. Öte yandan altyazı özelliğinin otomatik altyazı sistemi ile ilgili olmadığını da belirtiyor.

Dolayısıyla Twitter video oynatıcılarında yer alacak altyazı özelliğinin video yükleyenlerin altyazı eklemesi ile mümkün olacak. Böylece özelliğin herkese açık olması, videolara altyazı eklenmesi için teşvik edici olabilmektedir.

Peki ya sizler yeni Twitter altyazı butonu özelliğini nasıl buldunuz? Yeni altyazı butonu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/6/23/23180819/twitter-video-closed-captions-ios-android-accessibility-subtitles

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.