Twitter Algoritmalarının Daha Adil Olması İçin Çalışıyor

Sosyal medya artık, günlük hayatımızda büyük bir yer kaplıyor. Gündemden geri kalmamak amacıyla her gün hatta günde birkaç kere giriş yaptığımız sosyal medya platformları ister istemez ruh halimizi etkileyebiliyor. Üstelik, bazı kişilerde psikolojik sorunlara bile yol açabiliyor. Bunun sebebi bazen diğer kullanıcılar bazen de doğrudan platform olabiliyor. Twitter da bu amaçla, algoritmalarının daha adil hale gelmesi için çalışıyor.

Twitter platformu, Sorumlu Makine Öğrenimi isimli yeni girişimini duyuruyor. Bu girişimle birlikte şirket algoritmik kararlarıyla ilgili sorumluluk alacağını açıklıyor. Ayrıca, bu kararlara nasıl ulaştıkları konusunda da şeffaflık sağlayacaklarını belirtiyor. Tüm bunların ışığında ortaya çıkacak sonuçların eşit ve adil olması için de çalışacaklarını ifade ediyor.

Şirket, teknolojinin sorumlu bir şekilde kullanımının zaman içinde ortaya çıkacak etkileri de incelemesi gerektiğini savunuyor. Twitter tarafından kullanılan makine öğrenimi, her gün platforma giriş yapan milyonlarca kullanıcıyı etkileyebiliyor. Ayrıca, yardımcı olmak için ortaya çıkan bir unsur amacından çok farklı bir şekilde yol alabiliyor. Bu nedenle Twitter, algoritmaların kimseye zarar vermeyeceğinden emin olmak istiyor.

Twitter META İsimli Bir Ekip Kuruyor

Bu karar doğrultusunda, teknik, araştırma, güvenlik ve ürün geliştirme gibi, şirketin çeşitli birimlerinden bir ekip ortaya çıkıyor. META ismi verilen ekip makine öğrenimi konusunda etik, şeffaflık ve hesap verebilirlik için çalışacak. Mühendisler, veri bilimciler ve araştırmacılardan oluşan bu ekip hangi sorunların öncelikli olarak çözüleceğine karar verecek.

Ekip, makine öğreniminin kararlarını ve etkisini araştıracak. Böylece, olası zararların önüne geçebilecek. Ekibin, önümüzdeki aylar içerisinde ilgileneceği konular ise; görüntü kırpma işlemindeki cinsiyetçilik ve ırksal önyargı analizi, ana sayfada yer alan öneriler ve ırkçılık konusunda değerlendirme ve ismi açıklanmayan yedi ülkede siyasi içerik önerileri için analizler oluyor.

Buna ek olarak ekip, bu araştırmalardan öğrendikleriyle Twitter’ı geliştirmek için adımlar atacak. Ayrıca, analizler sonucunda öğrendiklerini kamuoyu ile paylaşıp geri bildirimler isteyecek. Şirket, makine öğrenimi kadar toplumun da Twitter’ı yönlendirme konusunda büyük bir rol oynadığını belirtiyor. Bu nedenle Twitter algoritmalarının daha adil ve eşit olması için toplumun geri bildiriminin son derece önemli olduğunu ifade ediyor.

Şirketler de sosyal medyanın insan hayatı üzerindeki etkisinin farkında. Bu nedenle son zamanlarda sosyal medya platformlarının geliştirilmesi için önemli adımlar atılıyor. Siz de konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.