Twitter 5G Teorileri İçin Önlem Almaya Çalışıyor

Geçtiğimiz aylarda COVID-19 ile ilgili 5G teorileri ortaya çıkmıştı. İlk olarak COVID-19 Dönemi Bilgi Kirliliği ve Sosyal Medya Önlemleri yazımızda, insanların 5G teknolojisi hakkında nasıl teoriler ürettiğine, bu teoriler üzerinden neler yaptıklarına ve bu teorilerin bazı ünlü isimler tarafından da desteklendiğine değinmiştik.

5G teknolojisinin denemelerinin yapılması COVID-19’un yayılmaya başladığı dönemle çakışmıştı. Bu yüzden virüsle ilgili komplo teorilerinin başında 5G teorileri geliyor. Bu teorilere göre; 5G teknolojisi insan bağışıklık sistemlerini zayıflatarak ve/veya akciğerden oksijen emerek virüse sebep olabiliyor.

En başta da belirttiğim gibi bu teorileri ünlüler de dahil olmak üzere birçok insan destekliyor. Yurt dışında en az 7 baz istasyonu bu teorilerden ötürü kundaklama saldırılarına uğramıştı. Youtube, bu tarz teorilerin yer aldığı içeriklerde kısıtlamalar yapacağını belirtmişti. Şimdi de Twitter bazı önlemler almaya başladı.

Twitter 5G Teorisi İhtimali İle Bazı Tweetleri Uyarıyor

5G teorileri ile alakalı olabileceği düşünülen tweet’lerin altında bir uyarı yazısı çıkıyor.

Bu teorilere inanmaya başlayan insan sayısı arttıkça alınan önlemler de artmaya başlıyor. Geçtiğimiz günlerde Twitter’da, içerisinde “oxygen” ve “frequency” kelimeleri içeren bir tweet atıldığında tweet’in altında otomatik olarak bir uyarı yazısı çıkıyordu ve 5G teknolojisinin COVID-19’a sebep olmadığını belirtiyordu. Ayrıca tweet’i alıntılayarak bir şey yazdığınızda da yine aynı uyarıyı veriyordu.

Twitter, 5G teorileri hakkında atıldığı düşünülen tweetleri alıntılayınca da uyarı veriyor.

Burada da “oksijen” ve “frekans” kelimelerini içeren tweet’lerin, 5G komplo teorisinde belirtilen, 5G frekansının akciğerden oksijen emerek virüse sebep olduğu belirtilmek istenmiş olarak atılmış bir tweet’e uyarı verilmiş olabileceğini gösteriyor. Bu şekilde Twitter, bu düşüncenin yayılmasını önlemek adına kullanıcıları uyarıyor.

5g teorileri hakkında Twitter açıklaması
5G Teorileri Uyarı yazısında çıkan açıklama.

Uyarının açıklama kısmında ise, pek çok insanın 5G teknolojisinin COVID-19’un yayılmasıyla bağlantısı olduğunu öne süren dayanaksız hikayeler yaydığı yazıyor. Ayrıca bu teorinin, hükümet yetkilileri ve teknoloji, tıp uzmanları da dahil olmak üzere pek çok saygın kaynak tarafından çözüldüğü yazıyor.

Birkaç gün önce Twitter Support hesabından atılan bir tweet ile son haftalarda bazı tweetlerin altında çıkarılan uyarılarla ilgili açıklama yapıldı:

COVID-19 hakkında ek bilgilere bağlantı veren etiketli tweetler olduğu fakat bu tweetlerin hepsinin 5G teknolojisi ile COVID-19’u ilişkilendiren tweetl’er olmadığı yazıyor. Böyle bir karışıklık yapıldığı için de kullanıcılardan özür diliyorlar.

Yararlı olabileceğini düşündükleri yerlerdeki, yani 5G ve COVID-19’un ilişkilendirildiği teori tweet’lerinde yine bu uyarı yazılarını görebileceğiz. Bu konuda sadece ilgili tweetlerde bu uyarıları görebilmemiz için yeni otomatik yetenekler geliştirildiğini de belirtiyor Twitter. Fakat güncellemenin ne zaman geleceği bilinmiyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.