Türkiye’de İlk Yapay Zeka Yüksek Lisans Programı MSKÜ’den

turkiye-de-ilk-yapay-zeka-yuksek-lisansi
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Yapay zeka hayatımızda artık vazgeçilemez bir yere sahip. Süper hızlı gelişimi ve bize sunduğu çözümler sayesinde günümüzde en popüler konulardan birisi. Dünyada bu konu üzerine çalışmalar hız kesmeden devam ederken ülkemizde de yapay zeka üzerine adımlar atılmakta. Bazı üniversiteler yapay zeka araştırma laboratuvarları kurarak, bazıları ise yapay zeka üzerine Lisans programları açarak ülkemizin bu konuda gelişimine katkıda bulunmaktadırlar. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ise Türkiye’de yapay zeka üzerine Yüksek Lisans Programı açan ilk devlet üniversitesi oldu ve öğrenci alımlarına başladı.

18 Mayıs’ta alınan YÖK (Yükseköğretim Kurulu) kararı ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde açılacak olan Yapay Zeka Tezli Yüksek Lisansı disiplinlerarası bir çalışma yürütmeyi amaçlamakta.

Son Teknoloji Alanlara Yapay Zeka Entegre Edilecek

MSKÜ Yapay Zeka Programı, sahip olduğu farklı disiplinlerden akademik kadrosu ile adaylara farklı alanlarda çalışma şansı tanımakta. Yapılan tanıtım sunumunda MSKÜ Yapay Zeka Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gamze Yüksel akademik kadrodaki çeşitlilik sayesinde tıbbi uygulamalar, veri güvenliği, mahremiyet, blokzinciri, dijital ikiz gibi alanlarda çalışmalar yapacaklarını açıkladı.

Yüksek Lisans öğrencileri kurallar gereği ilk döneminde Araştırma Yöntemleri ve Bilimsel Etik, 4 dönem boyunca da uzmanlık alan derslerinden almak zorunda. Bunun dışında öğrencilerin ilk dönem 4, ikinci dönem ise 3 olmak üzere seçmesi gereken 7 seçmeli ders bulunmakta. Yüksek Lisans öğrencileri tüm Yüksek Lisans programlarında geçerli olduğu gibi ilk senenin sonunda zorunlu olarak seminer vermeli. Son senesinde ise Yüksek Lisans için gerekli olan Yüksek Lisans Tezini vermeleri gerekir.

MSKÜ Yapay Zeka Lisansüstü programı farklı bölümlerden dersler içermekte. Yapay Sinir Ağ Uygulamaları, Akıllı Karar Destek Sistemleri gibi önemli dersleri içeren seçmeli ders havuz listesi aşağıdaki gibidir:msku-yapay-zeka-ders-programı

Bu derslerin dışında başvuru sırasında Transkriptiniz incelenirken gerekli temel dersleri almadığınız konusunda karar verilirse bilimsel hazırlık okumanız gerekecektir. Eğer almadığınız ders sayısı çok fazla değilse bunları Yüksek Lisans süresinde almanız da mümkündür. Bilimsel temel hazırlık ders listesi ise aşağıdaki gibidir:

msku-bilimsel-hazirlik-dersleri

MSKÜ Yapay Zeka Yüksek Lisans Programı iki senelik bir programdır. Fakat öğrenciler programı bir yıl uzatma hakkına sahiptirler.

Akademik Kadro

Farklı disiplinlerden oluşan bir akademik kadroya sahip olan Yüksek Lisans Programı farklı alanlarda uzman öğretim üyelerini içermektedir.

  • Doç. Dr. Gamze Yüksel
  • Dr. Öğr. Üyesi Enis Karaarslan
  • Dr. Öğr. Üyesi Nida Gökçe Narin
  • Prof. Dr. Ali Keçebaş
  • Doç. Dr. Osman Özkaraca
  • Dr. Öğr. Üyesi Gürcan Çetin
  • Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Önder Yeniçeri

Program Kontenjanları

Türkiye’de ilk devlet üniversitesi bünyesinde gerçekleşecek Yapay Zeka Yüksek Lisansı olan MSKÜ Yapay Zeka Yüksek Lisans Programı, önümüzdeki dönemde eğitim hayatına başlayacak. Açıklanan kontenjanlara göre Türk olmayan yabancı uyruklu öğrenciler için 2, Türk öğrenciler için ise 12 kontenjan açıldı. Bu açılan kontenjanların 6’sı Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden, 4’ü Fen Fakültelerinden, 2’si ise Tıp Fakültelerinden. Fakat gelecek talebe göre bu rakamların değişebileceği de açıklandı.

MSKÜ Yapay Zeka Yüksek Lisans Programına çevrim içi olarak 8 Eylül 2020 tarihine kadar buradan başvurabilirsiniz. Başvuruların değerlendirilmesi 11 Eylül’de yapılacak ve sonuçlar 15 Eylül’de MSKÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Web sayfasından ilan edilecek.

Ülkemizde bu tarz gelişmelerin olması bizleri oldukça mutlu etmekte. Umuyoruz ki yapay zeka gibi önemli teknolojik alanlarda bu tarz gelişmeler sıkça yaşanır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

james-bond-oyunu-geliyor-project-007

James Bond Oyunu Geliyor – Project 007

Hitman serisinin yapımcısı IO Interactive, yeni projesini duyurdu. Şirket, özellikle James Bond hayranlarını çok sevindirecek bir hazırlık içinde. Yapılan duyuruya göre IO

Google Haritalar Trafiği Nasıl Tahmin Ediyor?

Google Haritalar Trafiği Nasıl Tahmin Ediyor?

Akıllı telefonlarımızda bulunan navigasyon uygulamaları artık kuşkusuz hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Bu durumun en büyük sebebi ise; navigasyon uygulamalarının yol tarifi özelliğinin

programlama ve konuşma

Programlama ve Konuşmanın Beyindeki Yeri Aynı!

Yazılımcılar kodlama yaparken beyinleri tam olarak nasıl çalışır? Chemnitz Üniversitesinden Profesör Dr. Janet Siegmund, Saarland Üniversitesinden Profesör Dr. Sven Apel ve Leibniz

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın