Tim Cook Yeniden ‘Gizlilik’ Vurgusu Yaptı

Teknoloji şirketleri üzerindeki gizlilik baskısı her geçen gün artıyor. Durum böyle olunca birçok önemli CEO, zaman zaman gizlilik ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor. Son olarak, Apple CEO’su Tim Cook, gizlilik konusundaki düşüncelerini tekrarladı.

Cook, Avrupa’nın en büyük startup ve teknoloji etkinliği olarak anılan VivaTech konferansı kapsamında düzenlenen bir sanal röportajda konuştu. Dünyaca ünlü CEO’su bu etkinlikte, Brut isimli video içeriği oluşturma platformunun CEO’su ve kurucusu olan Guillaume Lacroix ile röportaj yaptı.

Tim Cook ile Röportaj Gizlilik Çerçevesinde Geçti

Cook’un katıldığı çoğu röportaj aslında mahremiyet konusu etrafında şekilleniyor. Bu röportaj da farklı olmadı. Konuşmanın önemli bir kısmında ikili, mahremiyetin altını çizdi. Tim Cook gizlilik konusunun Apple için ne kadar önemli olduğunu bu röportajla birlikte yeniden vurguladı.

On yılı aşkın süredir mahremiyete odaklandıklarını belirten Cook, bunun temel bir insani hak olduğuna dikkat çekti. Cook konuşmasında Apple’ın efsanevi ismi Steve Jobs‘u da anmayı ihmal etmedi. Cook, Jobs’u şu sözlerle anlattı:

“Steve, mahremiyetin, insanların neye kaydolduklarını ve izinlerini aldıklarını sade bir dille belirtmek olduğunu söylerdi.”

Cook’a göre, insanlar bir başkasının onları izlediğinden endişe ederse daha az hareket etmeye ve daha az düşünmeye başlıyor. Hiç kimsenin ifade özgürlüğünün azaldığı bir dünyada yaşamak istemeyeceğini de sözlerine ekleyen ünlü CEO, “Gizlilik, Apple’ın temel değerlerinden yalnızca birinin merkezinde yer alıyor.” dedi.

gafa

Fransa’da, Google, Apple, Facebook ve Amazon’un baş harflerini kullanarak bir terim ortaya çıkardılar; GAFA. Cook, bu kısaltmayı sevmediğine de dikkat çekti. Şirketlerin doğası gereği monolitik olduğunu söyleyen Cook, bu şirketlerin “farklı iş modelleri ve farklı değerleri” olduğunu da belirtti.

VivaTech etkinliği Fransa’da gerçekleştiriliyor. Bu yüzden sorularda Avrupa’daki düzenlemeler de yer aldı. Cook ise bu sorulara Apple’ın daha da güçlü gizlilik yasalarını destekleyeceğini söylemek yanıt verdi.

Önemli konulardan biri de ‘sideloading’. Uygulamaları, uygulama marketi yerine farklı kaynaklardan indirmenin adı ‘sideloading’. Avrupa’daki bazı düzenleyici değişikliklerin kullanıcıları bu indirme sistemine yönelteceği aşikar. Tim Cook, bu işlemin iPhone’daki güvenliği yok edeceğini kesin bir dille söyledi.

Herhangi alternatif bir yolla uygulama indirmek, Apple Store’da oluşturulan birçok gizlilik uygulamasını ortadan kaldırmış oluyor.

Cook aynı zamanda Android’in iOS’ten 47 kat daha fazla kötü amaçlı yazılım içerdiğini de söyledi. Bunun nedeni olarak ise iOS’in sadece App Store olacak şekilde geliştirilmiş olmasını gösterdi. Bildiğiniz gibi Android tarafında, farklı markaların kullanımına sunulan daha açık bir sistem söz konusu.

Gelecekten Beklentiler

Geleceğin teknolojileri konusunda ise moderatör, Cook’a, 20 – 30 yıl sonra iPhone’da ne görmeyi umduğunu sordu. Cook bu soruya ise iPhone 12’den iyi olacak yanıtını verdi. Ayrıca o yıllardaki iPhone’un insanlar için daha fazla sorunu çözecek olduğunu da belirtti. AR ve AI konuları için de şimdiden heyecanlı olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmanın diğer kısımlarında, Apple Watch’a daha fazla sağlık özelliklerinin geleceğine değinen Cook, Apple Car ile ilgili sorulara yanıt vermedi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2012 yılından beri editörlük yapan Hazal, teknoloji dünyasında olan bitenleri yakından takip etmeye devam ediyor.