TikTok’un Mağaza Özelliği Hakkında Çarpıcı Gelişme!

TikTok mağaza özelliği, platformun e-ticarete girmek için attığı bir adım olarak belirtiliyor. Asya’da başlayan denemeler sonrasında kullanıcılar TikTok’un bu özelliğinden oldukça memnun kalmışlardı. Ancak İngiltere’de lansmanının ardından TikTok, Avrupa ve ABD’deki e-ticaret genişlemesinden vazgeçmiş gibi gözüküyor.

TikTok’un İngiltere lansmanının fiyasko denilecek kadar kötü sonuçlara neden olduğu belirtiliyor. Bunun sonucunda ise projede çalışan personellerin yaklaşık yarısının işten ayrıldığı ifade ediliyor. Projedeki sorumlu yöneticinin ise İngiltere iş kanununa inanmadığı için değiştirildiği belirtiliyor.

Çin’in kendi iç pazarında ve bölgedeki diğer ülkelerde yer alan e-ticaret özelliği, TikTok’un ana şirketi ByteDance için kazançlı bir iş modeli olduğunu kanıtlamıştı. Markalar, tıklanabilir bir alışveriş sepeti ve kısa ürün videolarıyla müşterilere ulaşıyordu.

ByteDance, TikTok ile ortak uygulaması olan Douyin’deki alışveriş özelliğinin hızlı bir şekilde büyümesine şahit oldu. Raporlara göre bu alışveriş özelliği sayesinde 10 milyar ürün satışı gerçekleşti. Bu gelişmelerden sonra şirket, İngiltere’de TikTok Shop’u devreye soktu. Hatta şirket, ABD piyasasına girmeden önce Avrupa’ya da genişlemeyi planlıyordu. Ancak İngiltere’deki lansman bütün planları değiştirdi.

İngiltere Lansmanında Neler Oldu?

Financial Times’tan alınan bilgiler İngiltere’deki TikTok lansmanında işlerin plana tam olarak uymadığı yönünde. Haberlere göre sosyal medya platformunun İngiltere’de alışveriş sektörüne girmesi, iç sorunlardan etkilenmesine yol açtı. Ayrıca TikTok, tüketicileri kendine çekmek için mücadele etmek zorunda kaldı.

Lansmana katılan üç farklı kaynak, İngiltere projesinin hedefleri karşılamadığını ve sosyal medya ünlülerinin plandan çekilmesinden sonra TikTok’un genişleme planlarını bıraktığı belirtti. Ayrıca TikTok Shop’un, markalara ve sosyal medya ünlülerine satış yapmaları için nakit teşvikler sunmasına rağmen düşük satışlar elde ettiği de söyleniyor.

Londra e-ticaret ekibinin en az 20 üyesinin, TikTok Shop’un lansmanından sonra ayrılma kararı verdiği belirtiliyor. Diğer çalışanların ise işi bırakma yönünde konuşmalar yaptığıyla ilgili söylentiler var. Londra’daki e-ticaret ekibi üyeleri, günde 12 saatten fazla çalışmak zorunda kaldıklarını dile getiriyor. Ayrıca işe erken başlayıp daha başarılı olmak için geç saatlere kadar çalışmak zorunda olduklarını da ifade ediyor.

Bu olayların ardından TikTok, Avrupa ve ABD’de e-ticaret girişimini genişletmekten vazgeçmiş gibi gözüküyor. Ayrıca bir FCC yetkilisi, uygulamanın ABD mağazalarından kalkmasını istediğini belirtti. TikTok ise bu isteğe bağlı olarak uygulamada değişiklik yapma sözü verdi.

Peki sizler TikTok’un mağaza özelliği hakkındaki yeni gelişme haberiyle ilgili neler düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://9to5mac.com/2022/07/05/tiktok-shopping/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.