TikTok Genç Kullanıcılarına Kısıtlama Getirmeyi Planlıyor

TikTok’u artık duymayan teknoloji kullanıcısı kalmamıştır. Gençlerden tutun yaşlı teknoloji kullanıcılarına kadar kadar her türlü yaş kesiminin telefonunda bu uygulamayı görüyoruz. Her türlü yaş grubuna göre özel içerikli olan bu uygulama, aşırı popüler bir hale geldi diyebiliriz. Platform, o kadar popüler ki aylık 1 milyar aktif kullanıcıya sahip. Bu kadar popüler bir uygulamayı kontrol edip aile dostu bir ortam haline getirmek kolay bir görev değil. Yine de TikTok, genç kullanıcılarına uygunsuz içeriklerde kısıtlama getirmeyi planlıyor.

TikTok yetkilileri, gelecek kısıtlamanın daha hazırlık aşamasında olduğunu paylaştılar. Kısıtlamanın genç kullanıcılarının yetişkin ve uygunsuz içeriklerden korunması için yapılacağı belirtiliyor.

TikTok, birçok sosyal medya uygulamaları gibi çocuklar ve ergenler için önemli önlemler alınması gereken bir platform diyebiliriz. Bilindiği üzere uygulamadaki konu çeşitliliği korkutucu seviyede. İnsanlar her istediği içeriği video çekip paylaşabiliyorlar.

Bu içeriklerin büyük bir kısmı da uygunsuz içerik olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple geçen sonbaharda bir kongre düzenlendi. Kongrede yaşa bakarak özel içerik gösterileceğine dair bir takım konuşmalar olmuştu. Yakın zamanda ise şirket, bu kongrede konuşulanları hayata geçirerek çalışmalara başladı.

TikTok Genç Kullanıcılarına Kısıtlama Getirecek

TikTok’un algoritmasının içeriğe göre öneri yapma konusunda güncelleme alacağı söyleniyor. Gelecek güncellemede algoritma, içeriğin hangi yaş grubuna önerilmesi gerektiğini algılayacak. TikTok yetkilisi Tracy Elizabeth, kısıtlama tam olarak yayınlandığında genç kullanıcıların uygunsuz şeyler görmeyeceğini söyledi.

TikTok, bu hamlesiyle genç kullanıcılarının güvenliğini kontrol altına almak istiyor. Elizabeth ayrıca, “Tam olarak kötü olmayan içeriklerin de uygulamamızda var olduğunu biliyoruz. Bu yüzden kullanıcıların hangi içerikleri göreceğini onlara bırakıyoruz.” diye belirtti. Ayrıca TikTok’un bir aile paneli var. Dolayısıyla aileler bu konuda biraz daha bilinçli davranıp çocuklarını koruyabilirler.

TikTok Genç Kullanıcılarına Kısıtlama Getirecek

Ek olarak TikTok, bir içerik yayınlamadan önce bu içeriğin yetişkinlere mi çocuklara mı göre olduğunu belirtmenizi sağlayacak bir özellik daha geliştirecek. Bu sayede genç kesimin, yetişkinlere göre olan içerikleri görme ihtimalleri düşecek.

TikTok’un bu kısıtlama için testlere başladığı belirtiliyor. Bunun yanı sıra şirket, bu kısıtlamaların ne zaman hayata geçirileceğini net olarak belirtmedi. TikTok yetkilisi Elizabeth de bu konu hakkında güncellemenin yeni yeni şekillendiğini, bu konuda tam olarak nasıl bir strateji geliştirmeleri gerektiği konusunda hâlâ çalıştıklarını belirtiyor.

Sizler TikTok tarafından genç kullanıcılar için kısıtlama getirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce TikTok, bu kısıtlamalar ile istediği güvenlik düzeyine ulaşabilecek mi? Sizler de TikTok yetkililerinin yeni kararı hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.engadget.com/tik-tok-is-testing-ways-to-age-restrict-content-for-teens-100010082.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.