Tesla’nın AI Direktörü Şirketten Ayrıldığını Duyurdu

Elektrikli araç üreticilerinin başında gelen Tesla, 5 yıl önce yapay zeka direktörü olarak Andrej Karpathy’i işe almıştı. Aynı zamanda Karpathy, otonom sürüş vizyon ekibine de liderlik etmişti. Ayrıca derin öğrenme ve bilgisayar uzmanı olarak uzun süredir şirkette çalışmaktaydı. Ancak son haberlere göre Tesla’nın AI direktörü Andrej Karpathy şirketten ayrıldığını duyurdu.

Tesla’nın bel kemiği niteliğinde ekiplerinden birinin lideri olan Andrej Karpathy geçtiğimiz dönemde izne çıktığı ifade ediliyor. Karpathy’nin bu izinden geri dönüp dönmeyeceğiyle ilgili şüpheler vardı. Karpathy, gece attığı bir Tweet ile şüpheleri netleştirmiş oldu. Yaptığı paylaşım ile Karpathy, Tesla’dan ayrıldığını belirtti.

Andrej Karpathy, 2017 yılında Tesla’ya katılmadan önce Elon Musk tarafından desteklenen yapay zeka OpenAl’de araştırmacıydı. Karpathy’nin yapay zeka alanında büyük bir geçmişe sahip olduğu biliniyor. Aynı zamanda Stanford Üniversitesi’nde derin öğrenme kurslarının yaratıcısı niteliğinde olduğu ifade ediliyor.

Karpathyi Tesla’da otonom sürüş yardım sistemini geliştirmek için tasarlanan bilgisayar görüş sistemine odaklandığı belirtiliyor. Hatta bu konuda bir tezi olduğu da vurgulanıyor. Tezinde, bir sinir ağının birden fazla ayrık öğeyi tanımlayacağı, doğal dil olarak nitelendireceği bir sistem oluşturmaya çalışan Karpathy’nin Tesla yolculuğu sona eriyor.

Gelecekle İlgili Planlarına Dair Net Bir Bilgi Vermedi

Andrej Karpathy, yaptığı bir paylaşımla konuya ilişkin görüşlerini bildirdi. Karpathy, Tesla’nın hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Ayrıca şirketten ayrılma kararının zor olduğunu da ekledi. Bunun yanında Karpathy, Otopilot ekibinin büyük işler başardığını ve bu ivmeyi devam ettirmesini istediğini söyledi.

Karpathy, bundan sonraki süreçte ne yapacağına dair net bir planının olmadığını belirtti. Buna ek olarak, yapay zeka, açık kaynak ve eğitim alanındaki teknik çalışmaları ve bu alanlardaki uzun vadeli tutkularını gözden geçirmek istediğini söyledi. Ayrıca bu alanlara daha fazla zaman ayırmak istediğini de vurguladı.

Söylentiler, Karpathy’nin girişim yatırımı yapmayı planladığını gösteriyor. Ancak bu konuyla ilgili net bir bilgi yer almıyor. Ayrıca Karpathy’nin şirketten ayrılmasıyla ilgili duyurusundan önce bir haber de gündemdeydi. Habere göre, Tesla’nın şirkette yer alan bazı kişilerin işten çıkartıldığına yönelik duyumlar var.

Tesla’nın, bu ekibin bir parçası olan 229 çalışanını işten çıkardığını ve çalıştıkları San Mateo ofisini de kapattığına dair bilgiler mevcut. CEO Elon Musk ise Karpathy’nin atmış olduğu ayrılık Tweetine yanıt verdi. Musk, Karpathy’e Tesla için yapmış olduğu her şey adına teşekkür etti. Ayrıca Karpathy ile çalışmanın bir onur olduğunu da belirtti.

Peki siz Tesla’nın AI direktörü olan Andrej Karpathy’nin şirketten ayrılması hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/07/13/tesla-loses-top-ai-executive-who-led-autopilot-vision-team/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.