Tesla Cybertruck Fabrikası Teksas Austin’de Olacak

Elon Musk, Tesla elektrikli otomobil şirketi Cybertruck için Austin Teksas’ta fabrika inşa edeceklerini belirten bir açıklama yaptı.

Tesla, ABD’deki bir sonraki fabrikasını Austin, Teksas’ta kuracak. Elon Musk, inşaat çalışmaları için “Şu an devam ediyor. Bu hafta sonu çalışmalara başladık.” dedi. Ayrıca Musk, “Colorado bölgesinde ekolojik bir cennet yaratmayı planlıyoruz.” diyerek sözlerine ekledi.

Fabrikanın konumu Austin şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta olacak ve Travis County ilçesinde 2.100 dönümlük bir arazi üzerine kurulacak. Elon Musk, Austin’de kurulacak Tesla Cybertruck fabrikası için yerel halka açık olacağını ve fabrikada yürüyüş ve bisiklet parkurunun da olacağını söyledi. Şirket yetkilileri fabrika için 14 milyon dolar vergi teşviki vermek için oy topladı.

Tesla, hem fabrikanın inşa edileceği Teksas eyaletinden hem de yerel bir okul bölgesinden on milyonlarca dolar vergi indirimi aldı. Şirket, Tesla Cybertruck fabrikası için Tulsa, Oklahoma’yı da düşünüyordu.

Duyurunun ardından Teksas Valisi Greg Abbott, “Tesla dünyanın en heyecan verici ve yenilikçi şirketlerinden biri ve fabrikayı Teksas Eyaletine kurmaktan gurur duyuyoruz. Tesla’nın Gigafactory fabrikası, Teksas ekonomisini güçlü tutacak ve çalışkan Teksaslılar için binlerce iş imkanı yaratacak.” dedi.

Elon Musk, Tesla şirketinin merkezi olan ve Kaliforniya’nın Fremont bölgesinde bulunan fabrikanın büyümeye devam edeceğini söyledi. Kaliforniya’daki fabrika, Tesla Model S ve Model X’in küresel satışı için inşa edilmişti. Austin fabrikası, Tesla’nın Cybertruck, Semi, Model 3 ve Model Y’leri için inşa edilecek.

Tesla Cybertruck Fabrikası Teslanın ABD’deki 4. Fabrikası

Teksas’ta yapılacak olan araç fabrikası, Tesla Factory, Giga Nevada ve Giga New York’un ardından şirketin ABD’deki dördüncü fabrikası olacak. Tesla ayrıca Almanya’da başka bir fabrika daha kuruyor.

Tesla Cybertruck’ı 2019 Kasım ayında tanıttı ve o zamandan beri manşetlerden düşmedi. Cybertruck’ın tasarımı hakkında henüz fazla bilgi açıklanmadı, ancak paslanmaz çelikten yapılacağı ve cam panellerinin kurşungeçirmez olacağı iddia ediliyor. Tamamen elektrikli pille çalışacak olan Cybertruck hafif ticari bir araç olacak. Aracın tam şarjlı hali tahmini olarak 800 km menzile sahip olacak. Cybertruck, sürücülerine ayrıca altı koltuklu geniş bir kabin ve bagajın altında büyük bir depolama kutusu da sunacak.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.