Tesla, Bir Modelde Daha AMD Ryzen Kullanacak

Geçtiğimiz dönemde ortaya çıkan bazı haberler, dünyaca ünlü Tesla markasının bazı modellerinde işlemci konusunda değişikliğe gittiğini belirtmişti. Bilgi-eğlence sistemlerinde Intel CPU tercih eden Tesla, önemli bir değişiklik ile yeniden gündeme geldi. Belirtilene göre Tesla Model Y’de de AMD Ryzen çip dönemi başlıyor.

Tesla, daha öncesinde Model S ve Model X araçlarında da Ryzen çipine geçmeyi tercih etti. Ancak Model Y’nin kullandığı çipin bu cihazlardaki ile aynı olup olmadığına dair bir bilgi henüz yer bilinmiyor.

Buna ek olarak yeni Model Y geliştirmesinin yalnızca Çin’de satılacak araçlarda yer alacağı belirtiliyor. Fakat, diğer ülkeler hakkında henüz bir bilgi yok. Bir başka deyişle, Tesla yalnızca Çin’de mi yoksa tüm ülkelerde mi böyle bir değişikliğe gidecek sorusu şimdilik yanıtsız.

Tesla, AMD Tercihlerini Artırıyor

Tesla’nın son dönemde AMD markası ile yaptığı işbirlikleri gittikçe artıyor. Son olarak Çin’de gerçekleşen bu AMD Ryzen hamlesi ile şirket üç modelinde AMD işlemci kullanıyor. Bunun sebepleri için ise farklı tahminler mevcut.

Bunlardan ilki dünya genelinde görülen çip krizinden etkilenmemek oluyor. Tesla, halihazırda daha kolay bulunan parçaları araçlarına ekleyerek çip krizinden minimum seviyede etkilenmek istiyor olabilir. Ayrıca, bu sayede daha az tedarikçi ile de iletişime geçecektir.

model y tesla AMD

Bu durumun işe yarayacağı bir diğer noktanın ise maliyet olduğu tahmin ediliyor. Bu hamleyi, Tesla’nın tüm araçlarında Ryzen’a geçişinin başlangıcı olarak görmek de mümkün. Ancak bu konuda şirket cephesinden resmi bir açıklama mevcut değil. Bu nedenle tüm bunların birer tahmin olduğunu unutmamak gerek.

Tesla’nın Ryzen kullandığı sistemin ne olduğunu açıklamakta da fayda var. Bildiğiniz üzere Tesla modelleri otonom sürüş ile uyumlu bir şekilde çalışıyor. Ancak Ryzen çipleri otonom sürüş için kullanımda değil. Tesla, Ryzen’ı aracın bilgi-eğlence sistemindeki işlemci olarak tercih ediyor. Aracın otonom sürüş çipi ise Tesla tarafından üretiliyor.

Tesla’nın bu konudaki geçmiş tecrübeleri ise Nvidia ve Intel olmuştu. Ancak şirket daha sonrasında her ikisini de bırakıp AMD’ye geçmiş gibi gözüküyor.

Yeni araçlar arasında yalnızca Model Y serisindeki Performance modelinin mi AMD kullandığı sorusu henüz yanıtsız. Fakat Tesla’nın genelde aynı seride aynı bilgisayarları kullandığı biliniyor. İlerleyen dönemde Tesla cephesinden hem bu konuda hem de AMD Ryzen ortaklığı hakkında resmi bilgilerin geleceği tahminler arasında.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.