Telefon Neden Isınır?

Akıllı telefonlar, günümüzde insanlar için vazgeçilmez teknolojik cihazlar haline geldiler. Teknoloji kullanıcıları, gün içerisinde sıklıkla kullandıkları telefonlarda bazı sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Bu sorunlardan birisi de fazla ısınma olmaktadır. Telefonu fazla ısınan teknoloji kullanıcıları, tedirgin olarak telefon neden ısınır diye merak edebiliyorlar.

Telefonlar, yapılan bazı işlemlerden dolayı fazla ısınabilmektedirler. Telefonların fazla ısınması, bazı durumlarda oldukça normalken bazı durumlarda ise tedbir almayı gerektirebilir. Bundan dolayı telefonunuz fazla ısınıyorsa bunun nedenini bulmanız gerekebilir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu rehberimizde telefonların ısınmasına neden olan durumlardan bahsedeceğiz. Böylece sizler de rehberimizi inceleyerek telefonunuzun neden ısındığını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Telefonların Isınmasının Nedenleri Nelerdir?

Akıllı telefonların ısınmalarına neden olan çok çeşitli sebepler mevcut. Bu sebeplerin bir kısmı donanım kaynaklıyken bir kısmı ise yazılımsal veya telefonu kullanımdan kaynaklı olmaktadır. Eğer telefonunuz çok fazla ısınıyorsa ilk olarak dışsal etkenleri ve telefonu kullanım tarzınızı kontrol etmelisiniz. Daha sonrasında çözüm bulamamanız durumunda telefonunuzun donanımlarını kontrol etmeniz gerekecektir. İşte telefonların ısınmasının başlıca nedenleri şu şekildedir:

Sıcak Havalar

Telefonunuz normalden fazla şekilde ısınıyorsa ve telefon neden ısınır diye merak ediyorsanız ilk olarak hava durumunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Eğer sıcaklık değerleri yüksek bir bölgede yaşıyorsanız veya bulunduğunuz ortamın sıcaklığı normalden çok daha yüksekse bu durum telefonunuzun ısınmasına neden olacaktır.

Bunun yanı sıra telefonunuzu doğrudan güneş ışınlarına maruz kalacak yerlere koyuyorsanız telefonunuz ısınacaktır. Bu yüzden telefonunuzun çok fazla ısındığından şikayet ediyorsanız ilk olarak bulunduğunuz alanın hava durumunu göz önünde bulundurmalısınız. Cihazınızı güneş ışınlarından koruyarak ısınmasının önüne geçebilirsiniz.

Şarjdayken Telefonu Kullanmak

Günümüzde akıllı telefonlar, yüksek kapasiteli bataryalara sahipler. Bu sayede teknoloji kullanıcılarını, cihazlarını çok sık şarj etmeden kullanabiliyorlar. Ancak bazı teknoloji kullanıcıları için bu bataryalar bile yetersiz gelmektedir. Bunun yanı sıra teknoloji kullanıcıları, gün içerisinde telefonlarını yoğun bir şekilde kullanmak durumunda kalıyorlar. Bundan dolayı çoğu kişi, telefonunu şarj ederken aynı zamanda telefonunu kullanmaktadır.

Telefonların Isınmasının Nedenleri - Şarjdayken Telefonu kullanmak

Şarjdaki telefonunuzu kullanmanız durumunda telefonunuz kısa sürede ısınacaktır. Bunun yanı sıra telefonunuzu battaniye altı gibi ısının belirli bir alanda bulunduğu yerlerde şarj etmeniz de telefonunuzun ısınmasına sebep olacaktır. Bu yüzden eğer özellikle şarjda telefonunuz ısınıyorsa ilk olarak şarj esnasında telefonunuzu kullanmamanız gerekiyor. Ayrıca telefonunuzu şarj etmek için masa gibi düz ve ısının yoğunlaşmadığı bir yeri kullanmalısınız.

Günümüzde hızlı ve kablosuz şarj teknolojileri, telefon kullanıcılarının cihazlarını hızlı bir şekilde şarj edebilmelerini sağlıyorlar. Ancak bu teknolojiler, telefonlarda ısınma problemine de yol açabiliyorlar. Bundan dolayı telefon ısınma sorunuyla karşı karşıyaysanız sorunun kaynağını tespit edebilmek için hızlı ve kablosuz şarjlar yerine kablolu standart şarjları kullanarak sorunun nedenini tespit etmeye çalışabilirsiniz.

Uzun Süre Video İzlemek

Telefon neden ısınır sorusunun bir diğer cevabı uzun süre video izlemek olmaktadır. YouTube’un yanı sıra Netflix, Exxen gibi dijital yayın platformlarının hızlı bir şekilde büyümesiyle birlikte teknoloji kullanıcıları, gün içerisinde bu platformları aktif bir şekilde kullanıyorlar. Her ne kadar bu platformlar, zaman geçirmek ve eğlenmek için ilgi çekici olsalar da uzun süre video izlemek telefonun ısınmasına neden olmaktadır.

Çünkü video içerikler, telefonların grafik işlemcileri üzerinden oynatılmaktadırlar. Bunun sonucunda uzun süre video içerik izlemek grafik işlemcinin yoğun bir şekilde çalışmasına sebep olacaktır. Yoğun şekilde çalışan grafik işlemcisi de ısınarak telefonda ısınma problemine yol açacaktır. Bu yüzden telefonunuzla uzun süre video içerikler izliyorsanız bu süreyi kısaltarak telefonunuzun ısınma problemine çözüm bulabilirsiniz.

Yüksek Ekran Parlaklığı

Akıllı telefon kullanıcıları, genellikle telefonlarını yüksek ekran parlaklığında kullanmayı tercih ediyorlar. Özellikle güneşli havalarda, düşük ekran parlaklığında cihazları kullanmak zor olabiliyor. Her ne kadar günümüzde yeni ekran teknolojileri ile bu durumun önüne geçilmeye çalışsa da çoğu telefon kullanıcısı, yüksek ekran parlaklığı ile cihazını kullanmayı tercih ediyor.

Yüksek ekran parlaklığı belirli bir süreden sonra akıllı telefonlarda ısınma problemine neden olabiliyor. Çünkü yüksek ekran parlaklığı, önemli düzeyde enerji kullanıyor. Bunun sonucunda batarya, yüksek enerji kullanımından dolayı ısınıyor. Bataryanın ısınması da akıllı telefonun ısınmasına sebep olmaktadır. Eğer telefonunuz fazla ısınıyorsa bu durumda cihazınızın ekran parlaklığını düşük seviyelerde kullanarak ısınma problemini çözmeye çalışabilirsiniz.

Uzun Süre Oyun Oynamak

Mobil oyun sektörü her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Günümüzde mobil oyunlar, gerek gerçekçilik gerek oynanabilirlik konusunda oldukça iyi seviyedeler. Bundan dolayı mobil oyuncu sayısı da her geçen gün artış gösteriyor. Gün içerisinde insanlar, zaman geçirmek için bile mobil oyunları oynayabiliyorlar. Mobil oyunlar, eğlenceli olmalarının yanı sıra telefonların ısınmasına neden olabiliyor.

telefon neden ısınır - Uzun Süre Oyun Oynamak

Bazı oyunlar, güçlü akıllı telefonları gerektirebiliyor. Bunun yanı sıra genellikle eski nesil telefonlarda yeni nesil oyunları oynamak isteyen kişiler, ısınma problemiyle karşılaşıyorlar. Çünkü oyunlar, uzun süre aralıksız oynanmaları durumunda işlemcileri yormaya başlayabiliyorlar. Ayrıca yeni nesil akıllı telefonlarda da uzun süre oyun oynamak ısınma sorununu oluşturmaktadır. Bu yüzden akıllı telefonunuzda uzun süre aralıksız oyun oynamanız uzun vadede telefonunuz sağlığı için olumsuz durumları ortaya çıkartabilmektedir.

Eğer mobil oyunlara ilginiz varsa ve günün çoğunluğunda telefonunuzda oyun oynuyorsanız bu durumda oyun telefonlarını kullanmanız hem oyun performansını artıracaktır hem de ısınma problemini büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.

Gereksiz ve Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Gün içerisinde akıllı telefonunuzda birçok uygulama kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı durumlarda anlık olarak ihtiyaç duyduğunuz uygulamaları indirip daha sonra bu uygulamaları silmeyi unutabilirsiniz. Her ne kadar bu durumlar, oldukça normal görünseler de bir süre sonra gereksiz ve arka planda çalışan uygulamalar telefonunuzun ısınmasına yol açabilmektedirler.

Özellikle işlemcisi ve RAM kapasitesi zayıf bir telefon kullanıyorsanız arka planda çalışan uygulamalara dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü arka planda çalışan uygulamalar, cihazınızın gereksiz yere güç tüketmesine yol açacaklardır. Bundan dolayı eğer gün içerisinde kullanmış olduğunuz uygulamalar, arka planda çalışmaya devam ediyorlarsa bu uygulamaları kapatmalısınız.

Bunun yanı sıra gereksiz uygulamalar, belirli bir süre sonra depolama alanınızda yer işgal etmeye başlayacaklardır. Depolama alanınızın dolmaya başlaması da telefonunuzun ısınmasına sebep olabilir. Bundan dolayı hem depolama alanı sorunu yaşıyorsanız hem de aynı zamanda telefonunuz fazlaca ısınıyorsa ısınma problemi, depolama alanından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda gereksiz uygulamaları cihazınızdan kaldırarak ısınma sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Virüs

Virüsler, akıllı telefonlar için çok tehlikeli olabilmektedirler. Çoğu teknoloji kullanıcısı, virüslerin sadece veri sızdırmak amacıyla kullanıldıklarını düşünmektedirler. Ancak virüsler, cihazlara sadece veri konusunda zarar vermiyorlar. Bunun yanı sıra virüsler, cihazların donanımına da zarar verebiliyorlar. Bu zararların başında da ısınma problemi geliyor.

Virüs bulaşan telefonlarda işlemci başta olmak üzere donanımlar, daha yoğun çalışmaktadırlar. Bunun sonucunda işlemci ve batarya başta olmak üzere donanımların ısınması, telefonun ısınmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden eğer telefonunuz son zamanlarda çok fazla ısınmaya başladıysa telefonunuza virüs bulaşmış olma ihtimali oldukça yüksek.

Telefonunuza virüs bulaşıp bulaşmadığını anlamanın en kesin yolu, antivirüs programı yardımıyla telefonunuzu taratmaktır. Uygulama marketlerinde ücretli ve ücretsiz çok sayıda antivirüs programı mevcut. Bu programlardan sizler için uygun olanı yardımıyla cihazınızda virüs olup olmadığını taratabilirsiniz. Eğer cihazınızda virüs olduğu tespit edilirse virüsleri temizleyerek cihazınızın ısınma sorununu çözebilirsiniz.

Donanımların Zarar Görmesi

Telefon neden ısınır sorusunun bir diğer cevabı da donanımlarda ortaya çıkan problemler olmaktadır. Akıllı telefonların donanımları, zaman içerisinde çeşitli sebeplerden ötürü zarar görebilmektedirler. Donanımlarda meydana gelen problemler, kendilerini farklı şekillerde göstermektedirler. Telefonların donanımlarında hasar meydana geldiğinde ortaya çıkan sorunlardan birisi de telefonun fazla ısınması olmaktadır.

Genellikle bataryada meydana gelen problemler, telefonun ısınmasına yol açmaktadır. Bataryanın ömrünü doldurması, şişmesi veya hasar görmesi ısınma sorununa neden olmaktadır. Batarya dışında ısınma problemine yol açan bir diğer donanım da işlemci olmaktadır. İşlemcilerin hasar görmesi durumunda telefonlar ilk etapta çok fazla ısınmaktadırlar. Bunun yanı sıra eğer işlemcinizde bir sorun mevcutsa hasarı onarmamanız durumunda telefonunuz kullanılamaz hale gelebilir.

Telefon donanımlarının zarar görmesi

Donanımların yanı sıra kullanmış olduğunuz araçların da hasar görmesi, ısınma sorununa yol açabilir. Eğer cihazınız çok fazla ısınıyorsa bu durumda şarj cihazınızı ve şarj kablonuzu kontrol etmelisiniz. Cihazınızı şarj etmek için orijinal şarj başlığı kullanmak oldukça önemlidir. Aksi takdirde telefonunuzun bataryasına zarar verebilirsiniz. Bunun yanı sıra yıpranmış, hasar görmüş şarj kablolarını kullanmak da uzun vadede telefonun bataryasına hasar verebilmektedir. Bunun sonucunda hasarlı ya da orijinal olmayan şarj başlığı ve kablolarını kullanmak telefonun fazla ısınmasına yol açabilmektedir.

Telefonunuz çok fazla ısınıyorsa ve hem yazılımsal hem de donanımsal tüm durumları değerlendirmenize rağmen bu soruna bir çözüm bulamadıysanız telefonunuz için servis desteği almanız gerekebilir. Çünkü çözülmeyen uzun süreli ısınma sorunları, telefonlarda kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Bundan dolayı rehberimizde yer alan yöntemlere rağmen herhangi bir çözüm bulamadıysanız telefon üreticinizin yetkili servisinden destek alarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

Telefonun Isınması Tehlikeli midir?

Telefon neden ısınır diye merak eden kişiler, aynı zamanda telefonun ısınması tehlikeli midir diye de sorguluyorlar. Neredeyse her teknolojik cihaz gibi telefonlar da yüksek sıcaklık değerlerine karşı hassaslardır. Telefonların yüksek sıcaklık değerlerinde çalışması, bir süre sonra cihaza zarar verebilmektedir. Bundan dolayı olabildiğince telefonları ideal sıcaklık değerlerinde kullanmak gerekiyor.

Ancak her yüksek sıcaklık değeri de telefonlara zarar vermemektedir. Örneğin uzun süre bir oyunu aralıksız oynadığınızı varsayalım. Bu durumda telefonunuz normal sıcaklık değerlerinin üzerine çıkacaktır. Ancak bu durumu sıklıkla tekrarlamadığınız sürece cihazınızın zarar görme ihtimali düşüktür. Çünkü akıllı telefon üreticileri, üretmiş oldukları cihazları yüksek ve düşük sıcaklıklarda test ederek kullanıcılarına sunuyorlar.

Yine de telefonunuzun çok fazla ısınmaması, telefonunuzun sağlığı için önemlidir. Bundan dolayı başta batarya olmak üzere telefonunuzun donanımlarını korumanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca telefonunuzu yoran işlemleri, aralıksız bir şekilde uzun süreli yapmamalısınız. Böylece telefonunuzun ısınmasının önüne geçebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Telefonlar, çeşitli sebeplerden dolayı ısınabilmektedirler. Ancak ısınma sorunu, teknoloji kullanıcılarını genellikle tedirgin etmektedir. Bundan dolayı insanlar, telefon neden ısınır diye merak ediyorlar. Telefonların ısınmasının donanımsal ve yazılımsal çok çeşitli sebepleri mevcut. Bizler de sizler için hazırlamış olduğumuz bu rehberimizde telefonların ısınmasına sebep olan problemlerle değindik.

Eğer telefonunuz çok fazla ısınıyorsa rehberimizde belirtmiş olduğumuz nedenleri kontrol etmelisiniz. Böylece cihazınızın ısınmasına yol açan problemi kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Yazımızda belirtmiş olduğumuz nedenleri kontrol etmenize rağmen ısınma probleminin kaynağını bulamadıysanız cihazınız için servis desteği almanız gerekebilir. Böylece telefonunuz zarar görmeden ısınma sorununa çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan yorumlar kısmından telefonların ısınmasıyla ilgili soru ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.