Teknolojiyi Kullanarak Verimlilik Nasıl Artırılır?

Teknolojiyi kullanarak verimlilik nasıl artırılır? Son birkaç yılda oldukça uzun bir yol kat eden teknoloji günlük yaşamımızın giderek daha önemli bir parçası haline geliyor. Günümüzde herhangi bir kişi veya kuruluş yüksek bir başarıya sahip ise muhtemelen mevcut teknolojiden en iyi şekilde yararlanıyor oluyor. Şu anda proje yönetimi teknolojisinden video konferanslara, bulut teknolojisinden zaman yönetim araçlarına kadar her sektörden işletmelerin kullanabileceği, özelleştirilmiş birçok yazılım ve yapay zeka araçları bulunuyor. 

Teknoloji ve üretkenlik genellikle olumlu bir ilişkisi olmayan iki kelime olarak anılmaktadır. Stratejik olarak kullanılmadığı takdirde teknoloji dikkatinizi dağıtabilir ve sizi yavaşlatabilir. Fakat doğru şekilde kullanıldığında verimliliğinizi ve üretkenliğinizi arttırmanın en etkin yollarından biridir. Bu yüzden çalışırken yanınızda olacak doğru teknoloji araçlarını seçmek oldukça önemlidir.

Çalışanlar ve işletmeler üzerinden günümüz teknolojisinin iş üretkenliğini birçok yönden nasıl etkilediğini ve teknolojiyi kullanarak verimlilik nasıl artırılır? sorusunun cevabını sizin için araştırdık. 

Her Şeyi Planlamak ve Zaman Yönetimi Yapmak

Zaman Yönetimi
Zaman Yönetimi

Verimliliğinizi artırma konusunda ciddiyseniz, iş günlerinizde günün 24 saatini nasıl geçireceğinizi planlamak size yardımcı olabilir. Google Takvim gibi birçok takvim uygulaması sayesinde oluşturduğunuz programlara her cihazdan anında erişebilirsiniz. Böylece mümkün olan her çalışma süresini de hesaba katarak ve kendinize de zaman ayırarak üretkenliğinizi en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. 

Zamanınızı takip etmek halihazırda zamanınızı nasıl harcadığınızı daha iyi analiz etmenizi sağlayacaktır. Kullanabileceğiniz günlük zaman yönetimi uygulamaları da, çalışma gününüzün tam bir görüntüsünü elde etmenizi sağlayacak. Daha da önemlisi en çok nerede zaman geçirdiğinizi ve en verimli zamanınızın nerede olması gerektiğini görebileceksiniz. 

Bilgileri Etkili Bir Şekilde Yönetmek

Bilgileri Etkin Bir Şekilde Yönetmek
Bilgileri Etkin Bir Şekilde Yönetmek

Bir organizasyonda çalışanlar, işlerinin gerektirdiği bilgilere kolayca eriştiklerinde daha verimli performans gösterme eğilimindedirler. Buna ek olarak, iş açısından kritik bilgilere daha kolay erişim sağlamak, çalışanlar arasında hayal kırıklığını önlemeye ve işleri daha verimli yapmak için zamandan tasarruf etmelerine yardımcı olur. Kısaca işyerinde bilgiye erişimin kolay olması önemlidir diyebiliriz. Peki bunu mümkün kılan şey nedir? Tabi ki teknoloji. İşletmelerin tüm kritik dosyalarını tek bir merkezi, güvenli yerde depolamasına, düzenlemesine ve erişmesine olanak tanıyan bir dizi belge ve dosya yönetimi yazılımı mevcuttur. Unutmayın ki bilgiye 24 saat erişimi olan çalışanların genel üretkenliği artmaktadır. 

Yapabileceğiniz Her Şeyi Otomatikleştirmek

Teknolojiyi Kullanarak Verimlilik Nasıl Artırılır?
Otomatikleştirmek

Günlük iş akışınızı ve iş süreçlerinizi ne kadar otomatikleştirebilir ve sistematikleştirebilirseniz üretkenliğiniz de o kadar artacaktır. Bazı işleri inanılmaz hızlı ve tutarlı makinelere devretmek, insanlığın bu görevleri bireysel olarak istem dışı bir temelde halletmelerini sağlamaktan her zaman daha verimli olacaktır. 

Excel Capital Management’ın CEO’su Chat Otar da: ‘’Bugün iş dünyasında otomasyon ve sistemleştirme eylemlerinden daha büyük bir kaldıraç yoktur.’’ diyor.

İşbirliği Araçlarını Etkinleştirmek

İşbirliği Araçlarını Etkinleştirmek
İşbirliği Araçlarını Etkinleştirmek

İşbirliği, işletmeler ve şirketler için çok önemlidir. Ancak çalışanların bunu başarması için illa ki yan yana olması gerekmez. Google’ın bulut tabanlı ürünleri gibi birçok sayıda ücretsiz uygulama sayesinde uzak konumlardan çalışan personel ile de kolayca işbirliği yapılabilir ve belgeler kolayca paylaşılabilir. Özel bulut çözümleri, hassas veriler için daha fazla güvenliğe sahip daha sağlam çözümler de sunmaktadır. 

Doğru Teknolojiyi Kullandığınızdan Emin Olmak

Teknolojiyi Kullanarak Verimlilik Nasıl Artırılır?
Doğru Teknolojileri Bulmak

Kullanıcılar, nasıl kullanıldığına bağlı olarak teknolojinin üretkenlik için büyük bir fayda veya büyük bir zarar olabileceğini anlamalıdır. Teknolojiyle üretkenliği artırmak doğru araçlar kullanıldığı takdirde mümkündür. Günlük yaşamınızda nerede bir üretkenlik artışına ihtiyacınız olduğunu belirleyin, sonrasında bu boşluğu doldurmak için hazır bir teknolojik araç olup olmadığını araştırın. Büyük ihtimalle vardır. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.