Teknoloji Bizi Yalnızlaştırıyor mu? İki Farklı Bakış Açısı

Teknoloji bizi yalnızlaştırıyor mu? Teknoloji ve sağlık arasındaki bağlantı ile ilgili birçok şey duyuyoruz. Araştırmalar, iletişim kurmak için teknolojiye güvenmenin yüz yüze etkileşimlerden aldığımız zevki azaltabileceği, bize endişe verebileceği ve zihinsel sağlığımızı zayıflatabileceği konusunda kullanıcıları uyarıyor. Bunun da yalnızlık hissine sebep olabileceğinin altı çiziliyor. Yine de bu durumun tam tersini savunan bazı araştırmalar da bulunmakta. Sizler için bu iki farklı bakış açısını inceledik. 

1)Teknoloji Daha Yalnız Olmamızı Sağlıyor

Teknoloji ve İletişimsizlik
Teknoloji ve İletişimsizlik

Dünyayı her zamankinden daha bağlantılı hale getiren teknoloji, her şeye erişimimizin de ana kaynağı oldu. Fakat bazı araştırmalar teknolojinin bizi birbirimize yakınlaştırmaktan çok aslında bizi daha yalnız bıraktığını iddia ediyor. 

Teknolojiyi doğrudan suçlamadan önce dünyanın şu anda bir yalnızlık salgını içinde olduğunu kabul etmeliyiz. 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre katılımcıların %47’si kendilerini yalnız ve dışlanmış hissettiğini söyledi. Ayrıca Avrupa Birliği’nin tamamında kendini yalnız hisseden insan sayısının da 30 milyon olduğu belirtildi. Ayrıca yapılan araştırmalarda yalnızlığın herhangi bir sebepten ölüm oranlarında %50’lik bir artışa sebep olduğu da bulundu. Peki teknolojinin bu duruma etkisi nedir?

Teknolojiye gerçekten çok bağlıyız ve özellikle son yıllarda sosyal medya kullanımı bir hayli artmış durumda. Geçen yıllarda yayınlanan bir rapora göre kullanıcılar şu anda sosyal ağlar ve mesajlaşma hizmetlerine günde ortalama 2 saat 22 dakika harcıyor. 16-24 yaş arasındaki gençler için ise bu süre daha da fazla. Eğer bu duruma televizyon, radyo, bilgisayar gibi tüm medya teknolojilerini katarsak bu süre yaklaşık 10 saate çıkıyor. Yani 24 saatin, bir ekranda geçirilen yaklaşık 10 saati kimse konuşmuyor, iletişim kurmuyor, sosyalleşmiyor. Yapılan araştırmalar ise yalnızlığın olumsuz etkileriyle mücadele etmek için insanların gerçek ve yüz yüze etkileşimlere ihtiyacı olduğunu söylüyor. 

Sosyal Ortamlarda Bile Fazla Telefon Kullanımı
Sosyal Ortamlarda Bile Fazla Telefon Kullanımı

Öyle görünüyor ki teknoloji mesafeyi korurken iletişimde kalmayı kolaylaştırdığı için giderek daha fazla insan mesafesini korumaya yöneliyor. Fakat dijital iletişim asla yüz yüze bir şekilde kurulan ilişkinin yerini alamaz. Bu duruma örnek olarak Harvard’da yapılan bir araştırmaya göre, e-posta kullanımı yalnızca operasyonel sorunlar ile sınırlandırıldığında ekipler daha fazla sosyalleşmek zorunda kalmakta. Bu durum da ekip performansını %50 arttırmakta. 

Sosyal ağlar iletişim için harika bir araç olsa da çevrimiçi bir sosyal ağ ile gerçek bir ağ arasında büyük fark var. Son araştırmalar teknoloji sayesinde her zamandakinden daha fazla bağlı olmamıza rağmen daha fazla insanın her zamankinden daha yalnız hissettiğini buldu. Bu yüzden gittikçe dijitalleşen dünyada daha verimli bir şekilde iletişim kurmak için daha çok çaba sarf etmeliyiz. Hayatımızda teknolojiye ne kadar çok güvenirsek onu kapatmak ve insanlarla zaman geçirmek için o kadar dikkatli olmalıyız. Aksi takdirde teknoloji bizi yalnızlaştırmaya başlayacaktır.

2)Teknoloji Bize Yardım Ediyor

Teknoloji Bize Yardım mı Ediyor?
Teknoloji Bize Yardım mı Ediyor?

Teknoloji bizi yalnızlaştırıyor mu? sorusuna cevap olarak teknolojideki son gelişmelerin büyük bir nesli izole ettiğini göstersek de bunun tam tersi bir bakış açısı da mevcut. Yapılan başka yakın tarihli bir araştırma, teknolojinin insanların daha az yalnız hissetmesine yardımcı olabileceğini buldu. Raporlanan araştırmada gençlerin neredeyse yarısı, teknolojinin kendilerini daha az yalnız hissettirdiğini ve sosyal medyanın ilişkilerine yardımcı olduğunu belirtti.

Özellikle Covid-19 döneminde eve kapanan insanlar teknoloji sayesinde aileleri ve arkadaşlarıyla iletişimde kalarak yalnızlıklarını bir nebze de olsa azaltabildiler. Teknoloji böyle bir dönemde insanlara ulaşmaya ve onları bir araya getirmeye yardımcı oldu. Ayrıca yaratıcı faaliyetler ve beceriler geliştirmek için de teknoloji büyük bir kaynak olarak kullanılmakta. Teknoloji ve sosyal medya, bizi önceki nesillerin hayal edebileceğinden daha fazla birbirine bağladı ve bilgilendirdi. Hayatlarımız üzerinde olumsuz etkileri olsa da dikkatli bir ılımlılıkla teknoloji, insanları yalnızlaştırmadan hayatlarımızı iyileştirmek için kullanılabilir. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.

“Teknoloji Bizi Yalnızlaştırıyor mu? İki Farklı Bakış Açısı” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.