Superstrata İlk Tek Parçalı 3D Baskılı Bisikleti Tanıttı

Bisiklet piyasasındaki büyük rakiplerine kıyasla Arevo pek bilinen bir bisiklet üreticisi değil. Fakat Silikon Vadisi merkezli bu şirket günümüzde popülerleşmeye başlayan 3D yazıcı teknolojisini tek gövdeli elektrikli bisiklet üretmek için kullanmak istiyor. Arevo’nun yeni oluşturduğu Superstrata markası altında dün iki yeni model piyasaya sürdü.

Superstrata Terra ve Superstrata Ion adındaki bu iki modelden biri biraz daha hafif iken diğeri biraz daha güçlü bir yapıya sahip. Superstrata Terra hafif yapıya sahip olan bir model. Model müşterinin ihtiyaçlarına ve isteklerine göre değişiklik gösterebilmekte. Terra’nın gövdesinin ağırlığı 1,2 kilogramdır.

Superstrata Ion ise biraz daha dayanıklı bir yapıya sahip. Ion’un gövde ağırlığı ise Terra’dan oldukça fazla. Bu dayanıklı bisikletin gövdesi tam olarak 11 kilogram ağırlığında. Termoplastik malzemelerin kullanımı çerçeveyi son derece darbeye dayanıklı ve şaşırtıcı şekilde hafif bir hale getirmekte. Ion 250 Watt motora ve bataryaya sahip ve tam dolu şarj ile 100 km sürüş yapabilme imkanı tanımakta.

Superstrata’nın bir düşüş tüpüne sahip olmaması onu çoğu bisikletten farklı bir sınıfa koyuyor. Farklı bir yapıya sahip olan bu iki modelle karşılaştırma yapılabilecek olan diğer bisikletler sadece Gogoro’nun yakında çıkarmayı planladığı Eeyo 1’i veya Byar Bicycle’ın elektrikli bisikleti olabilir.

“Superstrata Modellerini Müşterilere Göre Ayarlayabiliriz”

superstrata

3D baskı çok pahalı ve zahmetli bir iş. Üstelik her ne kadar popülerliği artmaya başlasa da bu baskılarla elektrikli bisiklet oluşturmak ne kadar güvenli tartışılmakta. Fakat Superstrata CEO’su Sonny Vu bu şekilde daha güçlü ve dayanıklı bisiklet yaptıklarını söylemekte. Vu, açıklamasında daha dayanıklı bisiklet çerçevesi veya daha farklı tarzda özellikler için müşteriye özel tasarımlar yaptıklarını belirtti. Superstrata’ya müşteriler istedikleri ölçüleri gönderebilmekte ve şirket ona göre 3D baskılar almakta. Yapılan açıklamaya göre bir çerçevenin oluşturulması yaklaşık olarak 10 saat sürmekte ve şirket 250.000’e kadar birbirinden farklı kombinasyon oluşturabilmekte.

Sonny Vu açıklamasında “Yapıştırıcı, eklem, dikiş veya benzeri bir şey yok. Bu sayede daha fazla güç elde edebiliyoruz ifadelerini kullandı.”

Karbon fiber bisikletler yeni bir şey değil fakat genellikle düzinelerce parçadan olştuklarından dolayı $4.000 ila $12.000 arasında bir fiyata mal olmaktalar. Superstrata ise fiyatları Terra için $2.799, Ion için $3.999’dan başlatmakta. Şirket ön siparişleri bu ay başlatacak ve teslimatları önümüzdeki sene içerisinde gerçekleştirecek.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.