Super Mario 64 Dünyanın En Pahalı Oyunu Oldu!

Geçtiğimiz hafta The Legend of Zelda’nın mühürlü bir kopyası, yapılan açık arttırma sonucunda 870 bin dolara satıldı. Bu zamana kadar satılan en pahalı video oyunu olarak tarihe geçmişti. Fakat, bundan sadece birkaç gün sonra yeni bir rekor geldi. Hatta bu rekor ile birlikte sayılar “milyon barajını” da geçti. 1996 yılında piyasaya sürülen Super Mario 64 oyunu artık dünyanın en pahalı oyunu rekorunun sahibi!

Pazar günü Heritage Müzayedesinde Super Mario 64’ün mühürlü kopyası 1 milyon 560 bin dolara satıldı. Dolayısıyla The Legend of Zelda’nın sahip olduğu dünyanın en pahalı oyunu unvanı çok kısa bir süre içerisinde Super Mario 64 oyununa geçti.

Peki nasıl oluyor da bu oyunlar bu kadar çok para ediyor? WataGames’i duyanlar bilir; kendileri bir oyunun değerini belirlemek için onları derecelendiren veya puanlayan bir gruptur.

WataGames, Super Mario 64’ün bu özel kopyasına Wata Ölçeğinde 9.8 puan verdi. Dolayısıyla oyunun değeri fazlasıyla arttı. Aslında başlangıçta oyun 100 bin dolardan listelendi. Fakat çok kısa bir süre sonrasında oyun 1 milyon 560 bin dolara kadar değer kazandı.

super mario 64 - teknolojiorg

Tek Değer Kazananlar Oyunlar Değil

The Legend of Zelda, Super Mario 64 gibi oyunların değerlerinin bu kadar artması sizi yanıltmasın. Aslında sadece oyunların değeri hızlı bir şekilde artmıyor. Bunların yanında Pokemon kartlarının da değeri hızla artıyor.

Bu artışları gören eBay firması da açık arttırma sitelerinde bulunan kartları taramayı kolaylaştıran bir uygulama geliştirdiğini bile duyurdu. Fakat son günlerde dijital koleksiyon ürünü olan NFT’lerin fiyatları da düşüşe geçti. Aslında insanlar yeniden “fiziksel” koleksiyonlara yöneldi. En azından şimdilik öyle gözüküyor.

Bu arada Super Mario’dan bahsetmişken oyuna değinmemek olmaz. Geçtiğimiz günlerde bir oyuncu bahsi geçen oyunu sadece 7 dakika 10 saniyede bitirmeyi başardı. Bu tamamen imkansız gibi görünse de oyuncu sadece bir yıldız toplayarak Bowser’ı yendi.

KANNO isimli oyuncu, 7 dakika 10 saniye içinde Mantar Krallığı’ndan son Bowser dövüşüne doğru yol aldı. Tabii ki, Nintendo’nun belirlediği şekilde oynuyor olsaydınız, yıldızları toplamadan bu durum imkansız olurdu. Bu da oyun süresini çok daha uzun hale getirirdi.

Tarihin en önemli oyunlarında Super Mario 64, hala ciddi bir sayıda oyuncuya sahip. Bu rekor da oyunun ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Peki siz oyunların bu kadar yüksek fiyatlara satılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Çok paranız olsa dahi böyle koleksiyonlar yapar mıydınız? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!