Storelift Yapay Zeka Destekli Otonom Marketini Açtı

Fiziksel perakende, küresel salgınla mücadele ederken, mağaza sahipleri Amazon’la artan rekabetle gelen yeniliklere hızlı bir şekilde adapte olmaya çalışıyor. Bir Fransız girişim olan Storelift de, Amazon Go mağazalarında kullanılan yapay zeka ve bilgisayarlı görme araçlarının çoğuna sahip tamamen otonom olan marketini açtı.

Storelift, bu hafta ilk iki mağazasını “Boxy” adı altında açtığını duyurdu. Boxy mağazaları, sadece büyük şehirlerde değil de, iyi alışveriş seçeneklerinden yoksun kentsel mahallelerde de kullanılabilmesi için konteyner biçiminde tasarlandı.

Storelift CEO’su ve kurucu ortağı Tom Hayat, açıklamasında; “Vizyonumuz gerçekten de marketlerin olmadığı, 10.000 kişinin bulunduğu tüm şehir alanlarına hitap etmek. Biz müşterilerimizle olabildiğince yakın olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Amazon ile Mücadele

Fiziksel perakendeciler koronavirüs salgınından çok fazla etkilendi. İnsanların kendilerini karantinaya alıp marketlerden, bakkallardan alışverişi bırakıp çevrimiçine yönelmesi perakendecileri çok sıkıntıya soktu. Salgından önce de teknoloji ile birlikte insanların alışveriş eylemi oldukça değişmişti. Amazon’un Amazon Go marketleri çok fazla müşteri çekmişti.

Amazon Go kendi kendine ödeme sistemine sahip olan yapay zeka, bilgisayarlı görme ve sensörler yardımıyla alışveriş deneyiminizi oldukça iyi seviyelere çıkaran marketlerdir. Amazon, şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde 26 Amazon Go marketi açtı.

Bu savaş alanında ise Storelift geniş ürün yelpazesinin ve kullanıcı deneyimini yüksek tutmanın çok önemli olduğunu düşünmekte. Ayrıca emlak ve işçilik masrafı nedeniyle bir market zinciri oluşturmak ciddi miktarlarda maliyet gerektiriyor. Tom Hayat, haftanın 7 günü 24 saat açık olan, otonom marketler zinciri oluşturarak bu sorunları çözmek için kurucu ortağı David Gabai ile Storelift’i başlattı. Storelift ilk iki otonom Boxy marketini Paris’e bitişik Port de Gennevilliers ve Icade Rungis sanayi parkında faaliyete açtı.

2018’in sonlarında kurulan şirket, 200’den fazla ürün için yer bulunan 6 metrelik bir nakliye konteyneri kullanıyor. Donanımların çoğu kullanıma hazır sensörler, bilgisayarlı görme kameraları ve ağırlığı algılayan raflar. Şirket ayrıca, kendi yazılım ve algoritmalarının yanı sıra her birimde küçük bir veri merkezi ile birlikte özelleştirilmiş donanımını da kullanıyor.

Boxy ile Alışveriş Yapmak

storelift-boxy
Storelift Boxy Mağazası

Boxy’de alışveriş yapmak için müşterilerin akıllı telefonlarına Boxy App’i yüklemeleri gerekiyor. Ardından mağazaya giriş yapan müşteriler bir ürünü aldığında ya da bıraktığında kameralar ve ağırlık sensörleri bunu algılayıp ürünü müşterinin sepetine ekliyor. Müşteri mağazadan çıkış yaptığında ise alışveriş tutarını hesabından kesiyor.

Tom Hayat, Storelift’in herhangi bir şekilde yüz tanıma sistemi kullanmadığını ve şirketin resmi olarak bilgisayarlı görme ile müşteri verisini toplamadığını açıkladı.

Şirketin şu an için 24 çalışanı var ve genişlemeye devam ediyorlar. Şirketin en büyük hedefi Boxy marketlerinin sayısını arttırmak ve uluslararası pazarda daha fazla söz sahibi olmak.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.