StoreDot: 5 Dakikada Şarj Olan Drone

İsrailli firma StoreDot, 5 dakikada şarj olan drone teknolojisini duyurdu.

1 sene önce ultra hızlı şarj (UFC) öncüsü StoreDot firması iki tekerlekli elektrikli bir aracı sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede başarıyla şarj ederek ortağı BP ile bir ilke imza atmıştı. Bugün StoreDot drone endüstrisi için ödüllü UFC teknolojisini piyasaya sürüyor ve ticari bir dronu beş dakika içinde tamamen şarj etme görevini gerçekleştirerek drone endüstrisinde de bir ilke imza atıyorlar. StoreDot UFC ile drone endüstrisinin tam potansiyelini gerçekleştirmesini engelleyen yavaş şarj süreleriyle ilişkili engellerin aşılmasına öncülük ediyor.

Ticari bir drone şarj etmek genellikle 60 ila 90 dakika sürer ve tam şarjlı bir drone için 30 dakikadan biraz fazla bir uçuş süresi sağlar. Bu sorunun üstesinden gelmek için ek piller satın alınmalı ve uçuşlar arasında değiştirilmelidir. Bu işlem sadece maliyetli olmakla kalmaz, aynı zamanda pillerin değiştirilmesi için bir döngü gerektirir. Bu durum drone kullanımının temel faydalarından birini yani drone’ların özerkliğini ortadan kaldırır.

Drone’ların şarj sorunu, operasyonel verimliliklerin büyük ölçüde azalması anlamına geliyor. Ayrıca, çoğu zaman en büyük faydaları sağlayabilecekleri zorlu veya tehlikeli arazi görevlerinde drone kullanımları bu sebeplerden dolayı kısıtlanıyor.

StoreDot CEO’su Dr. Doron Myersdorf “Drone’lar için UFC çözümünün lansmanı oyunu değiştiriyor. Pil şarj süresini 5 dakikaya kadar azaltarak mühendislerin şarj istasyonlarını nereye yerleştirebilecekleri konusunda çok daha fazla özgürlük sunacağız. İnsan müdahalesine olan ihtiyacı ortadan kaldırarak drone kullanımındaki serbestliği artıracağız. Sonuç olarak, tamamen otonom drone operasyonu nihayet hayal olmaktan kurtulacak.” dedi.

Dronlar artık değerli uçuş sürelerinin çok daha fazlasına denk gelen geri dönüş sürelerini operasyonel etkinliğini artırmak için kullanabilecek. Bataryalarını değiştirmek için üsse dönmek zorunda kalmayacaklar. UFC, drone kullanıcılarının operasyonlarını daha önce erişemedikleri bölgelere genişletmelerine olanak sağlayacak. Bu faktörlerin her ikisi de operasyonel verimliliği ve karlılığı önemli ölçüde artıracak. Drone kullanımı için iş durumu her zamankinden daha çekici bir hale gelecek.

StoreDot Firması

StreDot, hem organik hem de inorganik bileşiklerin tasarım ve sentezine dayanan pil teknolojisi geliştiren bir pil ve malzeme inovasyon lideridir. StoreDot nano malzemelerle elektrikli araçların, cep telefonu güç bankalarının ve ticari drone’ların ultra hızlı şarjı için optimize ediyor. Temmuz 2019’da StoreDot, iki tekerlekli elektrikli bir aracın ilk canlı tam şarjını beş dakika içinde gerçekleştirmişti. Bu sene ise 5 dakikada şarj olan drone teknoloji ile bir ilke imza atıyorlar.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.