Steve Wozniak’ın Apple II Prototipi 630 Bin Dolara Satıldı

Günümüzün en değerli teknoloji şirketi unvanına sahip olan Apple’ın çoğu kişiye göre kahramanı Steve Jobs’tur. Fakat en az Jobs kadar etkili bir role sahip olan kişi Steve Wozniak’tır. Değeri yeteri kadar bilinmese de Steve Wozniak’ın Apple II için kendi elleriyle çizmiş olduğu prototipi 630 bin dolara satıldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde teknoloji devi Apple temalı bir açık artırma gerçekleştirildi. İnsanlar Apple ürünlerine olduğu gibi Apple geçmişine de çok fazla ilgi duymakta. Bu açık artırmada Apple’ın üretmiş olduğu ilk bilgisayar unvanına sahip Apple I satıldı. Fakat belki de açık artırmada daha da fazla ilgi gören şey Steve “Woz” Wozniak tarafından elle yazılıp çizilmiş Apple II bilgisayarının prototipi oldu.

steve-wozniak-apple-ii-prototip

630 Bin Dolarlık Prototip

Steve Wozniak’ın kendi el yazısı ile yazılmış olan Apple II prototipi RR Auction’a 630 bin dolara satıldı. Apple II devre tahtası için toplam 23 sayfalık çalışma notları ve şemalardan oluşan belgeler şunları içermekte:

  • Beş sayfalık devre şeması ve grafik kağıdı üzerine notlar.
  • 28 ayrıntılı adımdan oluşan 12 sayfalık el yazısı programlama talimatı kılavuzu.
  • “Bus Sources, System Timing, Display, Sync Timing ve Adr” başlıklı altı fotokopisi alınmış sayfa.

Steve Wozniak Apple II geliştirilme sürecinde bu notları kullandığını açık artırmadan önce doğruladı. Wozniak yolladığı mektubunda “Bu belgeler, 1975 yıllarında, benim orijinal Apple II prototip şemaları ve programlama talimatlarımdır. Değerlidirler. Bu devam eden çalışma diyagramlarında, kabloları lehimlerken kırmızı renkte çizilen bağlantıların üzerinden geçtiğim breadboarding tekniğimi bile görebilirsiniz. O zamanlar yazı yazmak için mor bir keçeli kalem kullanmayı tercih ettim. Bu notları on yıllar sonra görmek gerçekten ilginç.” ifadelerini kullandı.

Apple I ise, nadir bulunan koleksiyon parçaları için bir yatırım platformu olan Rally tarafından satın alındı. Rally Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Fitz Tepper açıklamasında “Yatırımcılarımıza bu türünün tek örneği olan bu ürünün hisselerini satın alma fırsatı sunmaktan heyecan duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Müzayede satılan diğer ürünler ise şu şekilde:

  • Steve Jobs ve Steve Wozniak imzalı ‘Savaş Gemisi’ Klavye 74.535 dolara satıldı.
  • Douglas Engelbart Üç Düğmeli ‘X-Y’ Fare 34.478 dolara satıldı.
  • Steve Jobs’tan Del Yocam’a yolladığı ‘inanılmaz derecede harika’ iş teklifi mektubu 32.893 dolara satıldı.
  • Steve Wozniak’ın özel yapım Apple gökkuşağı gözlükleri 18.972 dolara satıldı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.