Steam Playtest ile Oyun Testlerine Katılmak Kolaylaşıyor

Oyun dünyasının en gözde isimlerinden Steam, platformunu geliştirmeye devam ediyor. Son getirilen Steam Playtest özelliği sayesinde geliştiricilere büyük kolaylıklar sağlanıyor. Oyununu test etmek isteyen geliştiriciler, katılımcıları artık Steam üzerinden rahatlıkla bulabiliyor.

Bir oyunun geliştirilmesinde belki de en önemli anlardan birisi oyunun test edildiği zamandır. Oyuncuyla ilk buluşma ve alınan geri dönüşler oyunun gelişimine oldukça faydalı olur. Steam de böyle düşünmüş ve bu eylemi kolaylaştırmanın bir yolu olarak Steam Playtest’i sisteme entegre etmiş.

Steam Playtest sayesinde, geliştirilen oyununun test aşamasına katılım isteği göndermek oyunun mağaza sayfası üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Aynı şekilde geliştiriciler de katılımcıları Steam üzerinden kontrol edebiliyor. Böylece ekstra bir ürün anahtarı olmadan ya da e-posta göndermek ile uğraşmadan oyunlar test edilebiliyor.

Steam, oyunların test edilmesi ve katılımcıların kontrolü konusunda geliştiricilere istediği imkanları sağlıyor. Oyun geliştiricileri, oyunu test etmek için kaç oyuncunun alınması gerektiğine karar verebiliyor, sırada bekleyen kaç kişi olduğunu, kaç kişinin oyunu test ettiğini ve kaç kişinin geliştiricinin isteğiyle manuel olarak çağrıldığını görebiliyor.

Bunlara ek olarak istediği zaman testi başlatma, sona erdirme ve daha fazla katılımcı ekleme seçenekleri geliştiricilere sunuluyor.

steam-playtest-ornek

Steam Playtest Nasıl Çalışıyor?

Steam Playtest’in çalışma sistemi oldukça basit. Oyunun mağazasındaki buton ile erişim isteği geliştiriciye ulaşıyor. Bu istekler sistemde kuyruğa ekleniyor. Oyunu test etmek için kuyrukta kaç kişi olduğunu görebilen geliştirici dilediği kadar oyuncuya Steamworks üzerinden erişim gönderiyor.

Geliştirici katılımcıların oyuna erişimine izin verdikten sonra test oyunu oyuncunun kütüphanesinde yer alıyor. Oyunun test aşaması sona erdiğinde, test oyunu oyuncuların kütüphanesinden, erişim talep etme butonu ise oyunun mağaza sayfasından siliniyor. Playtest katılımcıları oyun ile ilgili inceleme yazamıyor. Aynı şekilde, oyunun test aşamasına katılmak, oynama süresine ve istek listesine ekleme durumlarına etki etmiyor.

steam-playtest-panel

Steam Playtest’in şimdilik beta aşamasında olduğu ve önümüzdeki süreçte geliştirileceği belirtiliyor. Ayrıca tamamen ücretsiz bir şekilde geliştiricilere sunulduğu ve erken erişimden farklı olduğu ifade ediliyor. Playtest erken erişimden önce veya erken erişim ile birlikte kullanılabiliyor.

Steam yeni özelliği ile geliştiricilerin oyuncular ile etkileşime geçmesini kolaylaştırmak istediğini belirtiyor. Bunların hepsini ücretsiz bir şekilde yapıyor olması geliştiricileri bir hayli mutlu edecek gibi gözüküyor. Üstelik sadece geliştiriciler değil, oyuncular da bu özellikten payını alıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.