Spotify Yeni Özellikleri ile Sosyal Medyaya Odaklanıyor

Dünyanın en çok tercih edilen müzik platformlarından Spotify, kullanıcılarını memnun edebilmek için yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Son zamanlarda podcastler çok fazla ilgi görüyor. Spotify da yeni özellikleri ile bir tanesi podcastlerle alakalı olmak üzere üç farklı alanda geliştirmeler yapıyor.

Spotify, üç özellikle de kullanıcılarını oldukça memnun edecek diyebiliriz. İşte yeni Spotify özellikleri:

Zaman Ayarlı Podscast Paylaşımı

Podcastler insanların istedikleri konuda görüşlerini başkalarına aktarabilmesini sağlıyor. Son zamanlarda podcastlere gösterilen ilgi de bir hayli çoğalıyor. Özellikle pandemi sebebiyle insanların evde kalması podcastleri biraz daha öne çıkartıyor.

Podcast platformları da bunun farkında olarak kullanıcılarına daha iyi deneyim sağlamaya çalışıyorlar. Spotify da bu platformların başında geliyor.

Kullanıcılarına podcast yayınlama imkanı sunan Spotify, yayıncılar için de yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Hatta Spotify tarafından geliştirilen yeni özellikler içerisinde en çok öne çıkan özellik podcastleri temel alıyor.

Spotify Podscastleri Zaman Ayarlı Olabilecek

Spotify tarafından yapılan açıklamayla birlikte artık zaman ayarlı podcast paylaşımı mümkün olacak. Peki bu ne demek?

Örneğin, bir podcastin bir kısmı çok hoşunuza gitmiş olabilir ve bunu başkalarıyla paylaşmak istiyor olabilirsiniz. Ancak bu durumda bu özellikten önce podcastin tamamını paylaşmak zorundaydınız.

Yeni özellikle birlikte paylaşmak istediğiniz podcasti istediğiniz dakikadan başlatabiliyorsunuz. Bunu yapabilmek için öncelikle paylaşmak istediğiniz bölümü dinlerken paylaş butonuna basmanız gerekiyor.

Devamında size “şu süreden itibaren paylaş” şeklinde bir seçenek sunuluyor. O seçenek ile paylaşmak istediğiniz platformu seçiyorsunuz.

Canvas Özelliği Snapchat’e Geldi

Bunun haricinde Spotify, Canvas’a yeni seçenekler getiriyor.

Platform, geçtiğimiz senelerde Canvas özelliğini kullanıcılarla buluşturmuştu. Bu özellik sayesinde bir müzik dinlerken ekranınızda 5-10 saniyelik bir video kesiti dönüyordu.

Spotify kullanıcılarının, müzikleri Instagram’da Canvas özelliği ile paylaşmasına izin veriyordu. Fakat bu durum Snapchat için geçerli değildi. Kullanıcılar Snapchat’te müzik paylaşmak istediklerinde Canvas özelliğinden faydalanamıyorlardı.

Spotify tarafından yapılan açıklamayla birlikte artık kullanıcılar Canvas özelliğini Snapchat’te de kullanabilecekler.

Paylaşımlar İçin Önizleme Seçeneği Geldi

Artık Snapchat veya Instagram hikayenizde bir Canvas paylaşmak istediğinizde önizlemesini de görebileceksiniz. Spotify, bu özellik ile kullanıcılarının sosyal medya ve Spotify deneyimlerini iyileştirmek istediğini belirtiyor.

İnsanlar pandemi sebebiyle sosyalleşme ihtiyaçlarını tam olarak gideremiyorlar. Bu yüzden sosyal medya kullanımları pandemi sürecinde artış gösteriyor.

Spotify’ın anketleri de bu görüşü destekliyor. Çünkü Spotify müzik keşiflerinin neredeyse %40’ının sosyal medya platformlarından yapıldığını belirtiyor. Bu yüzden de Spotify’ın sosyal medya platformları ile alakalı özelliklerinin sürekli geliştirileceği belirtiliyor.

Sizce Spotify’ın yeni özellikleri kullanıcılarını memnun edecek mi? Sosyal medyada yeni paylaşma seçenekleri getiren özellikler hakkında görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.